Laptopy

Dell w wersji mini

przeczytasz w 2 min.

A dokładniej: Dell Inspiron Mini Netbook. Novum amerykańskiego koncernu trafi na rynek jeszcze w tym tygodniu. Cena oraz dokładna data premiery są właśnie dyskutowane.

Możemy podziękować firmie Asus za utworzenie segmentu netbooków, czyli przenośnych i niewielkich komputerków, które służą przede wszystkim do przeglądania internetu. Bo właśnie Asus jako pierwszy producent udowodnił, że mały laptop nie musi być drogi i nie wszyscy użytkownicy potrzebują komputera przenośnego oferującego bardzo wysoką wydajność. I tak narodził się netbook Eee PC, który cieszył się i cieszy po dziś dzień ogromną popularnością. Pozostałe firmy dostrzegły wielki potencjał w tego typu urządzeniach i stwierdziły, że też chcą kawałek tego tortu. Na rynku zaczęły pojawiać się kolejne netbooki, takich firm jak Everex, MSI, Acer czy HP. Ostatnio nawet Pioneer Computers dołączył do reszty.

Przyszła i kolej na Della. Amerykański gigant zamierza jeszcze w tym tygodniu wprowadzić na rynek netbooka Inspiron Mini Netbook, który od czerwca – kiedy to pierwszy raz w sieci pojawiły się informacje na jego temat – zdążył już zmienić nazwę i obecnie nazywa się Inspiron 910 lub Inspiron Mini 9.

Netbook Della (Fot. DailyTech.com)

Data premiery nowości Della to niemała zagadka. Serwis Information Week jest przekonany, że debiut netbooka ma odbyć się właśnie dzisiaj, 4 września, Gizmodo zaś uważa, że będzie to piątek, 5 września. Tak czy inaczej, najnowszy netbook trafi na rynek w tym tygodniu.

Specyfikacja techniczna jaką udostępnił serwis Gizmodo może być niewłaściwa, niemniej zdecydowałem się ją podać – jeśli zajdą jakieś zmiany, można to będzie szybko zweryfikować gdy sprzęt trafi już na rynek. Tak więc w wyposażeniu netbooka Della znajdziemy procesor Intel Atom N270 (1,6 GHz), 1 GB pamięci RAM oraz 8,9-calowy wyświetlacz LCD, który będzie podświetlany diodami LED, a jego nominalna praca wyniesie 1024 x 600 pikseli. Jeśli chodzi o kartę graficzną, Dell wykorzysta zintegrowany układ Intela (945GMS UMA), natomiast za dźwięk będzie odpowiadać kodek ALC268. Inspiron 910 ma także oferować dysk SSD o pojemności 4, 8 lub 16 GB (w zależności od konfiguracji) oraz łączność WLAN i WWAN. Nie powinno też zabraknąć czytnika kart pamięci flash 3-w-1.

Systemem operacyjnym w nowym netbooku ma być albo Linux Ubuntu, albo Windows XP. Oczywiście wersja z XP będzie droższa. Waga komputerka to 0,9 kg. Sprzęt ma oferować czterokomorową baterię.

Ceny, jak już wspomniałem, nie są jeszcze znane. Według spekulacji zagranicznych serwisów wyniosą one od 299 do 400 dol.

Źródło: DailyTech.com

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mariobombo
  0
  niestety w polsce nie kupimy
  • avatar
   Valmaris
   0
   Info spóźnione o dzień - dziś, tzn 4 września, Dell oficjalnie przedstawił swego netbooka - znamy ceny i specyfikacje. Jak na mój gust firma za dużo chce za Mini 9... Lepszy wybór to Acer A1 - choć znowu w Polsce za jakąś kosmiczną cenę...

   Link do strony produktu - http://www1.euro.dell.com/content/products/productdetails.aspx/laptop-inspiron-9?c=uk&cs=ukdhs1&l=en&s=dhs