Nauka

Deszcz odnawialnym źródłem energii? To ma sens!

przeczytasz w 2 min.

Potrafimy już całkiem efektywnie wytwarzać energię elektryczną z promieni słonecznych, a teraz dość poważnie przybliżamy się do uzyskiwania jej ze spadających kropli deszczu. Rozwiązanie, o którym chcielibyśmy wam opowiedzieć, pochodzi z Hongkongu.

Deszcz jako odnawialne źródło energii

Wielokrotnie już próbowano generować energię elektryczną za pomocą deszczu, ale dotąd nie udało się opracować skutecznej metody. Możliwe, że wreszcie się to zmieniło. Naukowcy z CityU (czyli City University of Hong Kong) opracowali mianowicie generator kroplowy energii elektrycznej – o tyle nietypowy, że o strukturze przypominającej tranzystor polowy, dzięki czemu wydajność konwersji energii – podobnie jak gęstość mocy – wzrosła i to znacząco. 

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki temu uda się uczynić z deszczu sensowne źródło odnawialnej energii i zdobyć nową broń do walki z dwoma panującymi dziś kryzysami: energetycznym i ekologicznym.

Deszcz kropla

W czym tkwi sekret i na co można liczyć?

Nowa konstrukcja łączy elektrodę aluminiową i elektrodę z tlenku cyny indu z warstwą PTFE (fluoropolimeru znanego szerzej jako teflon). Gdy kropla deszczu uderza w tę powierzchnię, elektrody się łączą i tworzy się obwód. W tym rozwiązaniu chwilowa gęstość mocy może przekraczać 50 watów na metr kwadratowy – to tysiące razy więcej niż w przypadku dotychczasowych generatorów kroplowych. 

Naukowcy z CytiU wierzą, że pozwoli to rozwiązać problem związany ze skutecznym przekształcaniem energii kinetycznej deszczu w energię elektryczną. Jak podają – pojedyncza kropla deszczu może dać wystarczająco dużo energii, by na momencik zapalić 100 małych lamp LED-owych

Jak dobrze, że pada!

Jednak wytworzenie impulsu jest stosunkowo łatwe, czego nie można powiedzieć o zgromadzeniu wystarczającej ilości energii do uzyskania ciągłości. Naukowcy są mimo to pozytywnie nastawieni i zauważają wiele potencjalnych zastosowań – choćby na dachach budynków, chodnikach, a nawet (w wersji mobilnej) parasolach. Właściwie rozwiązanie to mogłoby być wykorzystane w przypadku każdej powierzchni czy przedmiotu, wystawionego na działanie deszczu. 

deszcz parasol

Oczywiście najlepsze rezultaty można by osiągnąć dzięki połączeniu różnych rozwiązań: panele słoneczne, generatory deszczowe i farmy wiatrowe razem pozwoliłyby wykorzystać energetyczny potencjał drzemiący w naturze. Nie pozostaje nic innego jak tylko kibicować.

Źródło: Science Daily, Engadget, CityU, informacja własna

Czytaj dalej o zielonej technologii:

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    baca130
    3
    Jestem zawsze na plus dla takich rozwiązań.
    • avatar
      kkastr
      2
      Wszystkie "odnawialne" źródła energii pochodzą tak na prawdę ze Słońca. Wiatr i deszcz są na Ziemi są tylko dlatego, że ogrzewa nas Słońce. A Słońce produkuje energie z syntezy wodoru, który nie jest odnawialny, tylko skończy się na jakieś 4-5 mld lat:)
      • avatar
        pablo11
        1
        W porównaniu z wykorzystaniem słońca, które daje 1000W/m, a standardowe ogniwa wyciągają z tego 150-170Watów/m przy niezbyt gorącej pogodzie, a przy okazji dość niskim koszcie zakupu, ta technologia jest raczej droga. Do tego wykorzystuje związki Indu, które nie sugerują spadku cen. Nie wiadomo również, jak miałoby to współgrać z krzemowymi ogniwami, bo te raczej nie są przystosowane, do elastycznego odbierania uderzeń deszczu.
        Do tego jeszcze dochodzi fakt, że obecnie ekonomicznie opłacalne jest założenie większej ilości ogniw o mniejszej sprawności, bo zapłacimy mniej w stosunku do mocy jaką wytwarzają. Zwykle powierzchni jest dostatek. Oczywiście mówimy tu o sytuacji, w której sami kupujemy ogniwa, bo dzisiaj koszt montażu mocno przekracza koszt zakupu paneli, a więc różnie to bywa. Mimo to, zwykle używa się krzemowych konstrukcji, czy to polikrystalicznych, czy monokrystalicznych. Są też ogniwa o jeszcze wyższej sprawności niż droższe monokrystaliczne, ale zwykle nie są produkowane seryjnie, bo koszt produkcji jest zbyt wysoki, by to sie opłacało.
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          z odnawialną energią jest problem. mamy ocieplenie klimatu. jednak nikt nie porusza ważnej kwestii.
          np. ile energii z powrotem odbija las deszczowy przy maksymalnym nasłonecznieniu? okazuje się że sporo :)
          za to ile energii odbija z powrotem w kosmos panel fotowoltaniczny lub cieplny? i tu okazuje się że bardzo niewiele.

          Efekt jest taki, że panele absorbujące promieniowanie słoneczne powodują podgrzewanie ziemi, i ....... uzyskujemy efekt podobny do efektu cieplarnianego.

          do tej pory nie są prowadzone żadne prace zmierzające do ochłodzenia globu, a można to zrobić niskim kosztem. Wystarczą panele odbijająco emitujące. Jedna strona lustrzana, druga strona czarna. Wszystko zasilane małym zestawem ogniw słonecznych z akumulatorami. W dzień odwrócone lustrem do słońca, aby maksymalnie odbijać energię i niedopuszczać jej do rozproszenia na ziemi. W nocy na odwrót, odwrócone czarną stroną aby emitować energię w kosmos. Takie farmy schładzające ziemię mogłyby być montowane na jakichś nieużytkach, niezdatnych ani dla roślinności, ani do zagospodarowania przez człowieka. Najlepiej w strefie równikowej. Takie coś mogłoby też sobie pływać w spokojnych strefach oceanicznych.

          Póki co mamy albo źródła nieodnawialne, jak paliwa kopalne i atomówki które tylko podgrzewają, a nawet emitują gazy cieplarniane (izolacja termiczna przed ucieczką ciepła z ziemi więc mamy szklarnię), albo wyłapywanie energii słonecznej i ..... w efekcie kumulowanie jej na ziemi.

          Tak więc kompletna lipa. nie wiem kiedy świat się obudzi.

          Btw. gdyby schładzanie ziemi było wystarczająco tanie i efektywne, to zamiast zamieniania całych hektarów na farmy słoneczne i wiatrowe, można by wprost z orbity skupiać promienie słoneczne na obszarach sporo mniejszych farm słonecznych. Dopiero to byłoby niezłe.

          Witaj!

          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

          Połącz konto już teraz.

          Zaloguj przez 1Login