Gadżety

Dioda LED może chłodzić swoje otoczenie

przeczytasz w 1 min.

Świecąc chłodzi - chłodząc świeci

Teza, że urządzenie półprzewodnikowe jest w stanie emitować więcej energii w postaci światła niż otrzymuje je w postaci elektrycznej, znana była od dawna. Jednak dotąd nie udawało się jej potwierdzić w praktyce. Aż do teraz…

Odkrycie dokonane przez badaczy z MIT przypomina charakterem badania nad grafenem. W tamtym przypadku również wcześniej spekulowano jego istnienie, ale dopiero w 2004 roku udało się go wytworzyć. Tutaj mamy podobną historię.

Opracowany przez naukowców nowy typ diody, a raczej zmodyfikowana dotychczasowa konstrukcja (o bardzo obniżonym napięciu zasilania), emituje ponad 2 razy więcej energii jako światło, niż jej konsumuje. Zwykle wydajność diody jest znacznie mniejsza. Skąd bierze się dodatkowa energia? Z drgań siatki krystalicznej złożonej z atomów półprzewodnika, co właśnie przez lata próbowali udowodnić badacze. Podgrzewanie dodatkowo wpływa na wzrost produkcji energii i wydajność.

Teoretycznie taka dioda może odprowadzać ciepło i od razu cisną się myśli o zastosowaniu jej w systemach chłodzących. Jednak eksperci w tej dziedzinie, mimo uznania dla odkrycia, dość ostrożnie wypowiadają się w kwestii takich zastosowań. Emitowana energia w przypadku rzeczonej diody to jedynie ok. 70 pikowatów (zasilanie 30 pW). Bardziej optymistycznie postrzegane jest zastosowanie jako źródła światła. Dość słabego, ale na tyle silnego, aby spełnić swoją rolę w… telekomunikacji lub w źródłach światła, które nie generują ciepła (zwykły LED mimo wszystko takie ciepło generuje).

A poniżej prezentacja tradycyjnej technologii LED.

Więcej o technologiach podzespołów elektronicznych:

Źródło: MIT, physicsworld
 

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  marcin1ja1
  6
  Dla wszystkich którzy zaraz będą siać niezdrową fascynację piko to jest 10^-12, żeby uzyskać 1 W pobranego ciepła musiałbym cały pokój obkleić tymi diodami.
  • avatar
   Irrlicht
   -1
   LED i ogniwo Peltiera w jednym. Fajne. Aż dziw że dopiero teraz udało się to pożenić.
   • avatar
    shadowman333
    -3
    Perpetuum mobile?
    • avatar
     jewgienij
     -5
     Krotko mowiac diody o sprawnosci 230% To jest cos. Zeby tak grafa byla zasilana cieplem pobranym z otoczenia. Do ekstremalnego oc ciekly olow zamiast azotu.
     • avatar
      Konto usunięte
      -8
      no i ?
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Dając 2x więcej pobiera sporo mniej miło lecz nadal W.I.P. poczekamy może TV/Monitory zobaczymy.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Czyli jak pompa ciepła? (klimatyzator, lodówka) energia 300W pompy jest w stanie dać np. 3kW mocy grzewczej lub chłodzącej, na zasadzie ogrzewania lub schładzania skraplacza wyciagania energii z jednego miejsca do drugiego..pompowania.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Rok 2024
         Kupujesz Telewizor bez kabli
         -już zrobiono bezprzewodowe HDMI
         -Diody świecą od ciepła w pokoju z jednej strony ekran z drugiej panele słoneczne czerpią prąd z diod
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Może jestem głupi :D ale...:
          Jeżeli "emituje ponad 2 razy więcej energii jako światło, niż jej konsumuje" to czy zamieniając całe to światło z powrotem w energię elektryczną(teraźniejsza technologia zamiany światła w prąd może jeszcze nie ma takiej sprawności ale w przyszłości jest to praktycznie pewne) otrzymamy perpetuum mobile ? mini elektrownię która wytwarza ciągle prąd z niczego... ?
          • avatar
           constantine86
           0
           Albo jestem głupi, albo nic z tego newsa nie rozumiem ;P