Ciekawostki

Niesamowity i nieco straszny robot od Disneya

przeczytasz w 1 min.

Zespół naukowców Disneya pokazał efekty pracy nad robotem, którego spojrzenie niezwykle przypomina ludzkie. Ta technologia może sprawdzić się nie tylko w parkach rozrywki.

Z roku na rok roboty są coraz bardziej podobne do ludzi. Ich ruchy i wygląd są ciągle dopracowywane, jednak nadal czujemy, że rozmawiamy z maszynami. Teraz pojawił się projekt, który może rozwiązać odczuwalną nienaturalność takich robotów.

Disney ma robota z żywym spojrzeniem

Inżynierowie Disneya oraz naukowcy zajmujący się robotyką opracowali system, dzięki któremu humanoidalne roboty mają znacznie bardziej realistyczne spojrzenie. Pokazana maszyna naśladuje ruchy człowieka, patrzy prosto i mruga, ale można dostrzec też skokowe ruchy oczu wyglądające jak mimowolne. Podobnie jak u człowieka, który coś zauważy rozglądając się dookoła.

Efekty pracy naukowców Disney Research możecie zobaczyć na poniższym filmie.

Ruchy głowy są bardziej naturalne, a klatka piersiowa unosi się nieznacznie - jak podczas oddychania. Dzięki czujnikowi umieszczonemu w okolicy klatki piersiowej robot wie, kiedy powinien odwrócić się w stronę konkretnej osoby. Jeżeli podczas interakcji z człowiekiem usłyszy w oddali jakiś dźwięk, zerknie w tamtym kierunku, a następnie wróci do rozmowy. Takie zachowanie sprawia, że maszyna zachowuje się bardziej ludzko.

Wynalazek pozwoli na komfortową rozmowę z robotem, który zaczyna coraz bardziej przypominać żywą istotę niż maszynę z kamerą i sztuczną inteligencją na pokładzie. Możliwe, że ta technologia będzie szeroko stosowana we wszystkich nowych robotach, które będą wchodzić w interakcje z ludźmi.

Pokazany na filmie robot nie ma oczywiście nałożonej skóry, zatem jest podobny bardziej do zombie niż człowieka. Jednak po dopracowaniu szczegółów świetnie sprawdzi się w parkach rozrywki Disneya, gdzie ożywi liczne animatroniki swoim realistycznym spojrzeniem.

Źródło: Disney Research, engadget

Warto zobaczyć również:

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  MastaLama
  17
  Nie do końca rozumiem czemu na siłę chcemy skopiować zachowanie człowieka zarówno w chatbotach jak i innych rozwiązaniach typu roboty. Tak jakby było coś złego w robocie, który jest ewidentnym robotem i wygląda jak robot...
  Ja chętnie bym widział roboty takie jak z ja robot albo wall-e a nie udające człowieka
  • avatar
   Aquagen
   9
   Po odwiedzeniu parku rozrywki z taką "atrakcą", dzieci będą potrzebowały na bank paru lat terapii. Po naciągnięciu skóry może przypominać co najwyżej Michaela Myersa.
   • avatar
    krzyh1222
    3
    Straszny, po co mu te zęby ... jak Jarek szczerbaty ...
    • avatar
     danieloslaw1
     1
     Ma straszne tylko oczy. Bez nich byłby zwykłym robotem
     • avatar
      Dariosex
      1
      A ja czekam na robota samice wygladajaca jak super modelki ktora bedzie zaspokajac moje niezwykle wyrafinowane fantazje lozkowe! Taka roboczyca nigdy nie bedzie miala dosc i nigdy nie bedzie bolec jej glowa!
      • avatar
       anthony0013
       0
       "Inżynierowie Disneya oraz naukowcy zajmujący się robotyką (...)"
       - Co?! Od kiedy Disney zajmuje się robotyką ???