Ciekawostki

Dolby Cinema konkurencją dla IMAX-ów

przeczytasz w 1 min.

Obsługa obrazu HDR, przestrzenny dźwięk Atmos i każde miejsce równie dobre - przynajmniej według zapowiedzi.

Dolby Cinema

Firma Dolby ogłosiła właśnie swój nowy ogromny projekt, który dla odmiany nie wiąże się z sektorem audio. Amerykanie postanowili stworzyć konkurencję dla coraz popularniejszych IMAX-ów. 

Dolby Cinema – bo tak nazywa się propozycja Amerykanów – to ekran kinowy, wyświetlający obraz wykorzystując do tego technologię Dolby Vision, nad którą prace trwają od kilku już lat. Rozwiązanie to cechować ma się doskonałą obsługą obrazu HDR (oznacza to zakres jasności zbliżony do tego, jaki człowiek widzi na co dzień) oraz „czymś wyjątkowym”, co na razie pozostaje tajemnicą (filmik poniżej uchyla jednak rąbka tajemnicy). Według zapowiedzi firmy Dolby, jej Cinema gwarantuje także „współczynnik kontrastu przewyższający znacząco wszystkie inne dostępne obecnie na rynku technologie”.

Firma planuje otworzyć pierwsze kino wykorzystujące technologię Dolby Cinema jeszcze w tym roku, w Holandii. Na razie jednak wykorzystywane będą standardowe, laserowe projektory o rozdzielczości 4K. Sytuacja zmieni się wiosną, kiedy do na rynku pojawią się pierwsze modele kompatybilne z Dolby Vision. Jeśli technologia się przyjmie, kina szybko powinny pojawić się w kolejnych państwach. Jedyne pytanie, to czy Dolby Cinema rzeczywiście będzie w stanie konkurować z IMAX-ami – zarówno pod względem jakości obrazu, jak i finansowym.

Nie wiadomo jeszcze która wytwórnia zainteresuje się propozycją firmy Dolby, choć wielu obserwatorów typuje Disney’a, który znany jest z tego, że lubi eksperymentować z nowymi technologiami. 

A jak wygląda to cenowo? Cóż, podobnie jak w IMAX-ie, za lepszą jakość będzie trzeba więcej zapłacić. Właściciel holenderskiego kina ujawnił, że średnio bilet kosztować będzie jakieś 18 dolarów (podczas gdy standardowy kosztuje 12,50 dol.). Ale to, czy będą to dobrze zainwestowane pieniądze dopiero się okaże.

Źródło: Engadget, Omroep Brabant

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Stasiek_Zabojca
  11
  Czy tylko ja mam wrażenie,że ostatnimi czasy 3D w filmach nie robi szału?
  • avatar
   Eddek
   3
   No ok, bedzie kino. Tyle, ze IMAX robi projektory i kamery. Tutaj mamy w sumie tylko koncepcje na "zrobimy ladne sciany, z duzym plakatem przy wejsciu, oswietlimy sciezki i boki ekranu i damy fajne fotele". To chyba troche za malo, zeby mowic o rewolucji.
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    W swoim mieście mam jakieś g**niane Cinema 3D i zdecydowanie wolę oglądać filmy w domu. Takiego kina i tak nie u mnie nie postawią, więc mam to gdzieś, ale raz na jakiś czas bym sobie poszedł :(
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Bylem raz obejrzec film w imaxie i bylem w szoku, jakosc tragiczna i glosno ze mozg sie gotowal. Tak jakby nadrabiali dupawa jakos wideo strasznie glosnym dzwiekiem. Nie wiem ale to tylko moje obserwacje.
     • avatar
      Konto usunięte
      -1
      Już widzę ten sukces zwłaszcza w tym kraju, gdzie kolacja kosztuje 2 tys. zł. za dwie osoby .... :)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       "Jedyne pytanie, to czy Dolby Cinema rzeczywiście będzie w stanie konkurować z IMAX-ami – zarówno pod względem jakości obrazu, jak i finansowym" - myślę, że przebicie IMAXA pod względem jakości przy potencjale Dolby, nie będzie takie trudne. Wprawdzie nie widziałem wersji cyfrowej (o ile mi wiadomo, w Polsce cyfrowy IMAX jest tylko w Łodzi), ale jedyny seans, na którym byłem w IMAXie zrobił na mnie wrażenie tylko pod względem wielkości ekranu i efektów 3D - sam obraz nie odznaczał się ani ostrością, ani dobrą kolorystyką.