Technologie i Firma

Dowód przez telefon - ruszył pilotaż programu mDokumenty

przeczytasz w 2 min.

W przyszłości telefon komórkowy wystarczy, by potwierdzić swoje dane w urzędzie, na poczcie, u operatora czy policjantom z drogówki.

Łódź, Ełk, Koszalin i Nowy Wiśnicz to cztery pierwsze miasta, w których uruchomiony został pilotaż programu mDokumenty. Ministerstwo Cyfryzacji chce sprawdzić, jak dowody osobiste w telefonie sprawdzają się na co dzień. 

Od 11 maja mieszkańcy tych czterech miast mogą zarejestrować się w programie i rozpocząć korzystanie z mDokumentu. Aby tego dokonać, trzeba jednak posiadać eGO (czyli profil zaufany) oraz – rzecz jasna – telefon komórkowy.

Co to są mDokumenty – dokumenty mobilne?

To pomysł Ministerstwa Cyfryzacji na poprawę komfortu obywateli i (przynajmniej częściowe) uwolnienie ich od „dyskietek”. Projekt mDokumenty zakłada, że na samym telefonie nie będą przechowywane żadne dane osobiste. Zasada działania jest bowiem taka: pochodząc na przykład do okienka w urzędzie, informujemy, że korzystamy z tego rozwiązania, podajemy swój PESEL lub numer telefonu i otrzymujemy SMS-a z kodem weryfikacyjnym – po wpisaniu go, urzędnik otrzymuje interesujące go informacje na nasz temat.

mDokumenty urząd

Czym są mDokumnety dzisiaj, a czym będą w przyszłości?

W pilotażu z mDokumentu można skorzystać wyłącznie w urzędach gmin, ale cel jest taki, by był on funkcjonalny także w innych urzędach, na poczcie, w banku, u operatora usług, w bibliotece i w wielu innych przypadkach. Do tego na razie mDokumenty to tylko dowody osobiste, a z czasem mamy też otrzymać możliwość potwierdzenia przez komórkę swoich danych z prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego auta i potwierdzenia polisy OC. Mówi się też między innymi o mobilnej legitymacji studenckiej.

Komórka zamiast „dyskietki” czy komórka i „dyskietka”?

Celem jest, by osoba udająca się do urzędu czy też kierowca nie musiał nosić ze sobą kompletu dokumentów, a jedynie telefon (który i tak najczęściej ma się przecież ze sobą). Tradycyjne dokumenty też trzeba będzie posiadać, tyle tylko, że nie przy sobie (tak długo, jak sprawy załatwiać będziemy na terenie naszego kraju). Przynajmniej gdy program mDokumenty faktycznie wejdzie w życie, bo uczestnicy pilotażu muszą „dyskietki” zabierać ze sobą.

mDokumenty posiadać można, ale nie trzeba

Jak zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji, mobilne dokumenty będą rozwiązaniem opcjonalnym – każdy chętny będzie mógł skorzystać z takiego udogodnienia, ale w żadnym przypadku nie będzie do niego zmuszany. To może być jednak bardzo dobra opcja dla kierowców, którzy za brak dokumentów (prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia OC) przy sobie muszą dzisiaj płacić mandaty. Jeśli chce się uzyskać mDokument, należy zarejestrować się na stronie Obywatel.gov.pl.

mDokumenty info

Dlaczego warto mieć profil zaufany (eGO)?

mDokumenty to tylko jedna z wielu usług dostępnych wyłącznie dla posiadaczy eGO, czyli profilu zaufanego. Dzięki niemu można podpisywać elektroniczne dokumenty, załatwiać sprawy urzędowe  (i sprawdzać ich statusy), sprawdzać dane w rejestrach PESEL i Dowodów Osobistych, sprawdzać stan punktów karnych, a dodatkowo (co ważne w przypadku przedsiębiorców) korzystać z serwisów CEIDG, ZUS PUE czy US. Sprawdź, jak założyć Profil Zaufany.

Źródło: Obywatel, DI, inf. własna. Zdjęcia pochodzą ze strony Ministerstwa Cyfryzacji

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  adbacz
  2
  Czy będę inwigilowany? - "Nie bardziej niż obecnie"

  Czuję się o wiele bezpieczniej :D Bezpieczeństwo takich systemów już kilka razy było wystawiane na próbę z różnymi skutkami. Testy alpha wewnątrz firmy, beta-testy na pierwszych użytkownikach. Wersja finalna za jakieś 2 lata.

  Z tym, że "piszą, że jest bezpiecznie" to chyba powinniśmy podchodzić z rezerwą. A jak politycy mówią, że "obniżymy podatki" to później robią to, co powiedzieli wcześniej (to tylko przykład)?
  • avatar
   Kenjiro
   1
   Pomijając kwestie techniczne czy bezpieczeństwa, to najbardziej upierdliwe jest utworzenie profilu eGO, gdyż niestety ograniczenia utworzenia tylko przez Internet są zbyt ścisłe (albo posiadanie certyfikatu kwalifikowanego albo konto w jednym z 4 banków - gdzie najpopularniejsze banki internetowe oczywiście nie mają takiej możliwości).
   Alternatywą jest stanie w kolejkach w jakimś urzędzie, co dla mnie jest wystarczająco odpychające od utworzenia profilu.
   • avatar
    carbo888
    1
    te FAQ mają chyba najbardziej treściwe odpowiedzi jakie kiedykolwiek widziałem

    Czy system będzie bezpieczny? TAK

    :facepalm:
    • avatar
     Słitaśne selfi z ronsi
     -2
     Ciekawe jak to się będzie miało w rzeczywistości odnośnie kwestii bezpieczeństwa? Nie ufam zbytnio takim technikom, ale skoro mówią, że jest bezpiecznie, to chyba tak musi być prawda?

     Witaj!

     Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
     Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

     Połącz konto już teraz.

     Zaloguj przez 1Login