Foto

Drony w służbie fotografii - jako asytenci oświetleniowi

przeczytasz w 2 min.

Lampa błyskowa na statywie. To już przeżytek - w przyszłości źródło światła nie będzie potrzebowało żadnej podstawy. Samo uniesie się w powietrze.

Autonomiczna lampa foto - dron

Drony starają się wedrzeć do różnych dziedzin naszego życia i pracy. Również do fotografii i filmu. Tym razem zamiast unoszących się w powietrzu kamer mamy drony, które pełnią rolę asystentów oświetleniowych. Na razie to tylko koncepcja, ale jej realizacja w niedługiej perspektywie czasowej jest całkiem prawdopodobna. Mowa o pomyśle inzynierów z MIT i uniwersytetu w Cornell, którzy pracują nad systemem autonomicznego oświetlenia błyskowego lub stałego, które jest zainstalowane na unoszących się w powietrzu dronach.

Sama koncepcja dronu, który ma zainstalowane oświetlenie dla fotografowanego motywu czy modela, nie jest jeszcze czymś co stanowi o oryginalności takiego pomysłu. Ale gdy dodamy do tego możliwość samosterowania się dronu tak by strumień światła oświetlał dany obiekt zawsze w ten sam sposób, nawet gdy ten się zacznie poruszać, robi się bardzo sensownie. Zamiast ciągle wołać aystenta, lub samemu biegać do lampy, by ją odwrócić czy przesunąć bo modelka zmieniła pozycję, dron sam przemieści się. Tak by padająca wiązka światła oświetlała modelkę stale w ten sam sposób.

Autonomiczny dron lampa foto i modelka

Drony można dowolnie zaprogramować tak by realizowały różne zadania oświetleniowe. Przykład, który prezentują inżynierowie MIT, to realizacja techniki oświetlenia krawędziowego (bocznego). Modelka (w tym przypadku) jest przez lampę oświetlona tak, że światło oświetla jedynie krawędzie (z ang. rim light) wydobywając jej sylwetkę z ciemnego tła.

System demonstracyjny umożliwia fotografowi na określenie miejsca i kierunku padania światła, a także szerokości wiązki, która oświetla modela. Następnie dron, wykorzystujący światło stałe, lampę błyskową i dalmierz laserowy, pilnuje by jego orientacja względem modela była cały czas taka sama. Gdy model się poruszy, światło podąży za nim. Również gdy fotograf zmieni swoje położenie, dzięki analizie obrazu modela z aparatu (rejestrowany w tempie 20 klatek/s), dron jest w stanie skompensować swoją pozycję.

Pomysł autonomicznego, zdalnego oświetlenia za pomocą dronów, niewątpliwie ma spory potencjał, czy jednak armia unoszących się dronów z lampami wokół fotografowanych modeli nie będzie ich rozpraszała, a nawet rozśmieszała? Do takiej techniki oświetleniowej będą musieli przyzwyczaić się i ci, którzy stoją przed, jak i ci, którzy znajdują się za obiektywem.

Źródło: MIT

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  Troche to glosne bedzie, moj quad wazy okolo 3.5kg z osprzetem wiec do oswitlania nie przydalby sie za bardzo pozatym rozbi za duza wichure. Quadcoptery w artykule sa dosyc male wiec dlugo zapewne nie polataja z takim swiatlem.

  Swoja droga za nie duze pieniadze mozna juz nabyc np micro quada hubsan x4 i ciute drozsze modele maja wbudowana kamerke ktora nagrywa na microsd (oczywiscie nie w hd ale wystarcza) Takie cacko bardzo ladnie sie zachowuje w locie i jest dosyc stabilne. Daje dobre odwzorowanie sterowania wieksza maszyna. Oczywiscie charakterystyka lotu jest ciute inna. Polecam dla zainteresowanych
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   I tak oto ludzie tracą pracę :c
   • avatar
    projectdarkstar
    0
    Szczerze to przeginają z tymi dronami. Co jeszcze? Dron do potrzymania śrubokręta?
    • avatar
     jkbrenna
     0
     moze zaczniemy od przepisow, co do uzywania drone....dobrze by bylo sie z tymi przepisami zaznajomic...