Drony

Drony mogą zastąpić listonoszy (na razie w Singapurze)

przeczytasz w 1 min.

Co byście powiedzieli, gdyby któregoś dnia zamiast listonosza do waszych drzwi zapukał… dron?

dron SingPost

Co byście powiedzieli, gdyby któregoś dnia zamiast listonosza do waszych drzwi zapukał… dron? Na taką sytuację przygotować muszą się mieszkańcy Singapuru. Tamtejsze narodowe usługi pocztowe – SingPost – z powodzeniem zakończyły bowiem pierwszy etap testów takiego zrobotyzowanego dostarczania paczek i listów.

Dronowy listonosz został zaprojektowany przez IDA Labs (Infocomm Development Authority of Singapore) na bazie platformy Pixhawk Steadidrone. W przeprowadzonym na singapurskiej wyspie Pulau Ubin teście bezzałogowiec dostarczył koszulkę i list do domu oddalonego o 2 kilometry w 5 minut. 

SingPost dodaje, że dron „jest wyposażony w prototypową aplikację, zawierającą zaawansowane algorytmy weryfikacji i zabezpieczeń, dzięki czemu przesyłka nie trafi w niepowołane ręce”. 

Oczywiście SingPost zdaje sobie sprawę z tego, że minie jeszcze trochę czasu zanim dronowi listonosze staną się standardem. Niemniej jednak możemy być pewni, że taki dzień nastąpi. Warto bowiem przy okazji wspomnieć, że podobne testy ma za sobą szwajcarska Swiss Post, a wkrótce dołączą jeszcze pewnie kolejne usługi. 

Początkowo dronowi listonosze będą wysyłani do domów najbardziej oddalonych od placówek pocztowych oraz wykorzystywani w sytuacjach nadzwyczajnych.

Źródło: The Next Web, IDA Labs

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Tomecek
  9
  Maszyny z czasem zastąpią ludzi w większości zawodów. Nie chorują, nie potrzebują urlopów i w razie awarii można je szybko naprawić, czy wymienić na nowe. Problem jest jednak poważny. Jeżeli maszyna będzie pracować wydajniej i taniej, to w jaki sposób szary człowiek ma zarobić na życie i utrzymać rodzinę? Maszyny zabiorą mu pracę i źródło utrzymania.
  • avatar
   jinling
   1
   Tak, jeszcze troche i na starosc bedzie tylko samobojstwo, bo na emeryture nikt nie zarobi !
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Przebiorę się za robota i będę rozwoził pizze w wieku 65 lat na pewno się nie poznają.