Nauka

Rozszerzanie się wszechświata może być tylko iluzją

przeczytasz w 2 min.

Naukowcy od dawna są zdania, że wszechświat nieustannie się powiększa. Czy jednak istnieje możliwość, że ekspansja wszechświata to tylko złudzenie? Ostatnio zaproponował to Lucas Lombriser, profesor fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Genewskim.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Classical and Quantum Gravity, prof. Lucas Lombriser przedstawia przemyślenia, które zmuszają do spojrzenia na stałą kosmologiczną, ciemną energię i ciemną materię w zupełnie innym świetle niż dotychczas. Dokonał matematycznej transformacji praw fizyki.

Ekspansja wszechświata – fakt czy tylko iluzja?

Ekspansję wszechświata tłumaczy się większym przesunięciem odległych galaktyk ku czerwieni, co sugeruje ich oddalanie się od Ziemi. Niedawno naukowcy odkryli dowody na to, że ta ekspansja nie jest stała, lecz wciąż przyspiesza. Jest to ujmowane przez termin zwany stałą kosmologiczną. Ta stanowi dużą zagadkę dla kosmologów, ponieważ wartości obliczone na podstawie praw fizyki cząstek elementarnych różnią się od rzeczywistych obserwacji o 120 rzędów wielkości.

Proponowano różne rozwiązania tej kwestii, ale według Lombrisera całość może być prosta. Jego zdaniem stała kosmologiczna jest ustalana przez masę pola, a ponieważ to pole ulega fluktuacjom, to zmieniają się masy cząsteczek wewnątrz. Innymi słowy: stała kosmologiczna zmienia się w czasie nie ze względu na rozszerzanie się wszechświata, lecz z powodu zmiany masy cząstek.

Mówiąc krótko: Lombriser sugeruje, że wszechświat wcale się nie rozszerza, ale – zgodnie z dawnymi twierdzeniami Einsteina – jest płaski i statyczny. Efekty, które obecnie obserwujemy i uznajemy za dowody na ekspansję wszechświata, można wyjaśnić ewolucją mas protonów, elektronów i innych cząsteczek w czasie.

Imponujące interpretacje, ale pozostają bez potwierdzenia

W swoim artykule Lombriser zupełnie odrzuca także ciemną energię – hipotetyczną siłę rozciągającą tkankę przestrzeni kosmicznej – odrzuca zupełnie. Obserwowany wpływ tej siły tłumaczy inną ścieżką ewolucji mas cząstek w późniejszych czasach we wszechświecie.

Luz Ángela García, doktor habilitowana na Univesidad ECCI w Bogocie, przyznała, że jest pod wrażeniem tych interpretacji i tego, jak wiele problemów one rozwiązują. Zwraca jednak uwagę, by zachować ostrożność w ocenie, ponieważ wnioski opierają się głównie na modelach teoretycznych, których obecnie nie da się przetestować obserwacyjnie.

Źródło: Live Science

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  .Alx.
  4
  Czy aby możliwe jest by :
  "wartości obliczone na podstawie praw fizyki cząstek elementarnych różnią się od rzeczywistych obserwacji o 120 rzędów wielkości"

  ...bo 120 rzędów wielkości to inaczej 10^120 (czyli jeden i 120 zer...), to tak jakby powiedzieć, że "coś" jest wielkości atomu, a to "coś" ma rozmiar większy od całego wszechświata i to kwadryliony kwadrylionów razy...

  W zasadzie to tylko pokazuje jak naprawdę niewiele wiemy o tym co nas otacza, oraz jak aroganccy w swojej niewiedzy jesteśmy.
  • avatar
   MrOsamaful
   2
   Ciekawa propozycja, ale w obliczu aktualnych badań i eksperymentów wydaje się nieprawdziwa. Obserwujemy coś takiego jak zintegrowany efekt Sachsa-Wolfe'a, który przeczy istnieniu statycznego wszechświata. Zaproponowany model wprowadza fluktuację mas cząsteczek, ale nie tłumaczy to obserwowanej zmiany temperatury kosmicznego promieniowania tła. Model sugeruje, że ciemna energia nie istnieje, natomiast znowu wynika to z obserwowanego efektu Sachsa-Wolfe'a, który tyczy się fotonów, bezmasowych cząstek nie wchodzących w interakcję z polem Higgsa, więc proponowane fluktuacje masy nie wpływają na fotony
   • avatar
    Abgan
    1
    Super, fajnie, że ktoś proponuje nowe teorie. Ciemna energia była wymyślona po to, by równania się zgadzały i raczej jest dowodem na słabość obecnych teorii niż błyskotliwym konstruktem teoretycznym.

    Kibicuję temu panu, nawet jeśli nie ma 100% racji, to może pchnie rozwój fizyki w nowym, lepszym kierunku.
    • avatar
     Kenjiro
     0
     Proste i logiczne, szczególnie, że obserwowana masa wynika z interakcji cząstek z polem Higgsa za pomocą bozonu Higgsa.
     • avatar
      vacotivus
      -1
      Każdy może walnąć ciekawą hipotezę, pytanie, jak się ona ma do istniejących obserwacji.
      • avatar
       studionti
       -1
       To było do przewidzenia, ta parahipoteza nie trzymała się kupy.
       • avatar
        piomiq
        -3
        "ustalana przez masę pola"
        czyli przez co? czym jest tam "masa pola"?

        " to pole ulega fluktuacjom"
        pole czego? o co temu panu chodzi?

        " to zmieniają się masy cząsteczek wewnątrz"
        Z tego wiemy masa bierze się z innych źródeł. Zastanawia mnie czy ten pan wyjaśnij pochodzenie masy wg swojej teorii?