Nauka

Nie jest gwiazdą, nie jest też planetą. Jest za to gorętszy od Słońca

przeczytasz w 1 min.

WD0032-317B to obiekt astronomiczny, który nie jest ani planetą, ani gwiazdą, ale raczej czymś pośrednim - tzw. brązowym karłem. Zazwyczaj takie obiekty mają temperatury wyższe niż planety, ale nie osiągają wartości porównywalnych do temperatury Słońca, która wynosi 5778 K.

Jednakże, WD0032-317B odkryty przez międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem Na'amy Hallakouna z Instytutu Nauki Weizmanna w Izraelu, charakteryzuje się temperaturą przekraczającą 8000 kelwinów. Taka wysoka temperatura jest wystarczająca, aby rozbić cząsteczki znajdujące się w atmosferze na atomy, a jej przyczyną jest bardzo bliska odległość dzieląca obiekt od najbliższego źródła ciepła i fakt, że jedna strona brązowego karła jest nieustannie wystawiona na to światło.

Nie planeta i nie gwiazda. Ten brązowy karzeł jest gorętszy od Słońca

Historia tego odkrycia sięga początku obecnego tysiąclecia, kiedy to naukowcy odkryli białego karła o nazwie WD0032-317. Wówczas sugerowano, że może mu towarzyszyć brązowy karzeł, co teraz zostało potwierdzone. Według serwisu Science Alert, WD0032-317B okazał się być obiektem wyjątkowym. 

Brązowe karły, które nie są do końca ani planetami, ani gwiazdami, zwykle osiągają temperatury rzędu 2500 kelwinów. Jest to więcej niż w przypadku planet, ale mniej niż w gwiazdach. W efekcie niemożliwa jest przemiana wodoru w hel w ich jądrach. Tymczasem WD0032-317B osiąga temperaturę wyższą niż Słońce. 

Obiekty krążące blisko gwiazd są napromieniowane ogromnymi ilościami światła ultrafioletowego, co może powodować odparowanie ich atmosfery i prowadzić do tzw. dysocjacji termicznej, czyli rozerwania zawartych w niej cząsteczek. Naukowcy znają tylko jedną egzoplanetę wystarczająco gorącą, aby dokonać dysocjacji termicznej: KELT-9b, której temperatura sięga 4600 kelwinów.

Jednak do tej pory nie odkryto żadnej planety ani brązowego karła, który byłby tak gorący jak WD0032-317B. Naukowcy są więc zaskoczeni. Są też pełni entuzjazmu, bo obiekt może stać się on przedmiotem badań i pomóc w zrozumieniu gazowych gigantów krążących w niedalekiej odległości wokół dużych i bardzo gorących gwiazd.

Źródło: Science Alert. Foto: NASA's Goddard Space Flight Center

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login