Nauka

Życie na Księżycu. NASA wierzy, że istnieje

przeczytasz w 1 min.

Czy na Księżycu może istnieć życie? Najnowsze badania i analizy wskazują na to, że jak najbardziej tak. Już wkrótce agencja NASA postara się to zweryfikować.

Kwestia życia pozaziemskiego zawsze wywołuje ogromne emocje i zainteresowanie. Poszukując śladów takiego życia zwykle kierujemy wzrok na obce planety albo i obiekty spoza Układu Słonecznego. Naukowcy z agencji NASA twierdzą jednak, że może udać się nam odnaleźć je także na Księżycu.

Zbliża się lądowanie na Księżycu. Czy znajdziemy tam życie?

Plany zakładają, że w przeciągu najbliższych trzech lat człowiek – w ramach misji Artemis 3 – postawi stopę na Księżycu po raz pierwszy od ponad 50 lat. NASA ustaliła kilka celów dla astronautów, którzy dołączą do nielicznej grupy szczęśliwców z Neilem Armstrongiem na czele. Jednym z nich może być poszukiwanie życia na powierzchni naszego naturalnego satelity.

Prabal Saxena z NASA Goddard Space Flight Center uważa, że istnieje możliwość, że mikroorganizmy mogłyby przetrwać w warunkach, jakie panują w okolicach księżycowego bieguna. Znajdują się tam zimne i stale zaciemnione kratery, na których dnie spoczywa lód. To warunki sprzyjające nie tylko przetrwaniu mikroorganizmów, ale także ich rozwojowi.

Skąd na Księżycu wzięło się życie?

Brak wody w stanie płynnym lub parowym oraz brak atmosfery wcale nie muszą eliminować podtrzymywaniu życia na Księżycu. Skąd jednak miałoby się tam w ogóle wziąć? Mikroorganizmy mogły tam trafić z Ziemi wraz z ludźmi podczas kolejnych misji programu Apollo. Istnieje również możliwość, że mikroorganizmy dotarły na Księżyc na powierzchni meteorytów. Dodatkowo, w 2019 roku na Księżycu nieumyślnie rozbiły się niesporczaki. 

Wszystko to sprawia, że poszukiwanie życia na Księżycu staje się coraz bardziej realne i fascynujące. Odpowiedzi zaś powinni nadejść bardzo szybko. Ciekawe czasy – nie ma co.

Źródło: Live Science

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  biesz
  2
  NASA znajdzie życie wszędzie żeby zdobyć kasę na kolejne misje :)
  • avatar
   Kondar
   1
   A podobno byli i nawet próbki przywieźli...
   • avatar
    Erikson83
    0
    NASA to wierzy w smerfy proszę Pana więc.......
    • avatar
     vacotivus
     0
     > Dodatkowo, w 2019 roku na Księżycu nieumyślnie rozbiły się niesporczaki.

     "nieumyślnie"

     Witaj!

     Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
     Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

     Połącz konto już teraz.

     Zaloguj przez 1Login