Ciekawostki

Wrocławski Opuszczony Hotel w pierwszej dziesiątce światowego rankingu escape roomów

przeczytasz w 3 min.

Świat graczy bez rankingów byłby niczym skrzyżowanie bez kodeksu ruchu drogowego. Przejechać można, ale niektórzy się obawiają. Nie inaczej jest w przypadku escape roomów, które mają swoje TERPECA. Co to za ranking i jak plasują się w nim polskie pokoje zagadek?

TERPECA to Top Escape Rooms Project Enthusiasts' Choice Award. Jest pozbawioną instytucjonalnych ograniczeń inicjatywą graczy, która ma na celu wyłonić najlepsze na świecie pokoje zagadek. Co ciekawe, według ich opinii, polskie pokoje zagadek mogą konkurować z prawdziwymi potęgami. Są wyżej oceniane, niż amerykańskie i porównywalne z hiszpańskimi i holenderskimi. Buty lizać im mogą projekty francuskie, brytyjskie i włoskie. Jak polskie pokoje zagadek wypadają w światowym rankingu TERPECA 2021?

Zwycięzcy TERPECA 2021

 1. You’ll Float Too – Mayoto Kingdom (Victoria, Hiszpania)
 2. Kopuła – Mama Bazooka (Bunschoten, Holandia)
 3. Molly's Game – Down the Hatch (Voorburg, Holandia)
 4. La Santa – Shock Creations (Madryt, Hiszpania)
 5. Cybercity 2049 – Escape Barcelona (Santa Coloma de Gramente, Hiszpania)
 6. La Casa – Insomnia Corporation (Berga, Hiszpania)
 7. Kaplica i Katakumby – Lockhill (Ateny, Grecja)
 8. Pokój Cioci Hildy – Trip Trap (Genewa, Szwajcaria)
 9. Opuszczony Hotel – Exit19.pl (Wrocław, Polska)
 10. Paradox Project 2 – Paradox Project (Ateny, Grecja)

Opuszczony Hotel to też nie jednyne znaczące miejsce na polskiej mapie escape roomów. W pierwszej setce TERPECA 2021 zagościły także:

 • 61. Obłęd - Exit19.pl (Wrocław) 
 • 72. Operacja: Metro - WyjścieAwaryjne (Bydgoszcz) 
 • 82. Powstanie Warszawskie - Black Cat Escape Room (Warszawa) 
 • 85. Superheroom - Mr Lock (Bydgoszcz) 
 • 91. Lokalizacja - TickTack (Gliwice) 
 • 94. Wrota Czasu-Cicha Noc -TickTack (Gliwice)

Oprócz najciekawszych pokoi TERPECA klasyfikuje także poszczególnych twórców. Odpowiedzialne za Opuszczony Hotel Exit19.pl plasuje się w tym zestawieniu na 6. pozycji na świecie. Bydgoskie Wyjście Awaryjne zajmuje miejsce 14., a gliwicki TickTack 17.

Czego należy oczekiwać od escape roomów światowej klasy?

Pokoje zagadek ich przypadkowym gościom często kojarzą się z tematycznie wyposażonymi pomieszczeniami, z których trzeba się wydostać, znajdując klucze do kłódek, przyciskając zapadki w meblach lub na ścianach. Stali bywalcy dobrze wiedzą, że proste rozwiązania to mało i godny uwagi escape room jest niemal planem filmowym. Oczekiwane są skomplikowane mechanizmy wyzwalające, urządzenia reagujące na posunięcia graczy i efekty specjalne.

We współczesnych pokojach coraz częściej wykorzystuje się roboty, którymi gracze muszą sterować, windy transportujące uczestników z jednego pomieszczenia do drugiego, w 100% elektroniczne zagadki czy druk 3d. Celem jest bowiem realizm, a nawet banalne widmo w lustrze musi być przede wszystkim przerażające.

Potrzeba czegoś zaskakującego? Np. lustra, za którym pojawi się mroczna postać z podpowiedzią przy akompaniamencie demonicznego śmiechu po tym, gdy ktoś z grających położy się w trumnie? Pod drewnianą trumną montuje się czujnik wagi, ustawiając go np. na 50 kg. Odpowiedni nacisk aktywuje rozwiązanie zagadki, którym jest pasek LED-owy idący dokoła wnęki zakrytej za lustrem weneckim. Zapalone LED-y sprawiają, że gracze widzą, co znajduje się za lustrem, a ,,mózg zagadki” odtwarza plik muzyczny ze wspomnianym śmiechem. Niby proste, a robi wrażenie.

– mówi Marcin Pleskacz z firmy Escape Room Supplier, która dostarcza gotowe rozwiązania do pokoi zagadek. 

Ile kosztują topowe pokoje zagadek?

Coraz częściej wymóg realizmu przekłada się też na kwestie budżetowe. Chociaż najważniejsza jest pomysłowość i nadal w cenie jest wykorzystywanie otoczenia, to escape room z prawdziwego zdarzenia tani być już nie może. Ich twórcy muszą liczyć się nawet z inwestycjami rzędu kilkuset tysięcy złotych.

Każdy kolejny escape room Exit19.pl to duży projekt - planowany z rozmachem, precyzyjnie budżetowany i projektowany na modelach 3D. Niegdyś mówiło się, że koszt wykonania topowego pokoju równa się cenie średniej klasy nowego samochodu osobowego. Dziś są to już przynajmniej cztery takie samochody.Dokładnie tak było w przypadku „Opuszczonego Hotelu”, który jest najdroższym projektem w historii naszej firmy.

- opowiada Grzegorz Cholewa z Exit19.pl, współtwórca pokoju Opuszczony Hotel.

Jak prezentuje się Opuszczony Hotel?

Prace nad Opuszczonym Hotelem  wymagały modelu 3D. Na tym etapie rozwijany był scenariusz, ustalana kolejność zagadek i wykluczane słabe punkty oraz ewentualne problemy w realizacji.  Wykonanie w przestrzeni rzeczywistej także było znaczącym przedsięwzięciem. Udział w nim brało praktycznie sto osób, a podwykonawcy pochodzili z Polski, Rosji, Włoch i Austrii.

opuszczony hotel escape room wnętrza

Efektem tych działań jest pokój w sam raz dla tych, którzy lubią się bać. W Opuszczonym Hotelu na graczy czeka atmosfera angielska prowincji z lat 50. XX wieku. Klimat przypomina odrobinę powieści Iris Murdoch, ale historia jest nie tyle smętna i mgława, ile przerażająca, niczym w klasycznym dreszczowcu.

opuszczony pokój escape room gabinet

W okolicy giną kobiety, a tajemnicze wzgórze pod lasem straszy wiktoriańskim budynkiem opuszczonego pensjonatu. Gracze mogą spodziewać się klaustrofobicznych przestrzeni, zagadki, realistycznych efektów specjalnych i obecności czystego zła w pierwszorzędnym wydaniu.

opuszczony hotel escape room

Gdzie szukać ciekawych escape roomów w Polsce?

Najbardziej kompleksową bazę pokoi zagadek znaleźć możemy w serwisie lock.me Jest to portal, który służy rezerwacji escape roomów, ale także udostępnia najbardziej miarodajne recenzje, cenniki oraz istotne dla graczy ograniczenia. Korzystając z lock.me możemy łatwo wyszukiwać pokoje w interesującym nas gatunku, lokalizacji lub dla konkretnej ilości graczy.

Ciekawą sprawą są także dostępne na lock.me pokoje zagadek, które można odwiedzić online. Usługa live cam escape pozwala na granie w dowolnym escape roomie na świecie bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy łączność i kamera internetowa, aby zaplanować rozgrywkę z udziałem rzeczywistych znajomych lub tych, z którymi łączy nas tylko znajomość online.

Źródło: lock.me, Exit19.pl, TERPECA

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  13
  Teraz w Polsce na pierwszym miejscu jest tylko jeden zwycięzca w kategorii escape room, nazywa się "nowy ład" ;)
  • avatar
   gromzjasnegonieba
   3
   a ja mam pytanie. jestem w takim escape room juz 3 godziny i chce mi sie do toalety. jest tam kibel ?
   • avatar
    Janisz
    2
    Nikogo nie dziwi, że w tym "rankingu" prym wiodą Hiszpanie? Podejrzewam że ten ranking jest tak samo niezależny jak opinie Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego w temacie higieny jamy ustnej, a amerykanie nie mają nawet pojęcia o jego istnieniu (rankingu, no bo PTS to na pewno)...
    Co do bezpieczeństwa - zadziwia mnie idea, że w tych pokojach uczestnicy są REALNIE uwięzieni! To kuriozum jakieś! Powinien być dostępny na widoku mechanizm pozwalający opuścić szybko każde pomieszczenie wyraźnie opisany jako wyjście awaryjne nie objęte zabawą.
    Jak komuś psuło by to zabawę, bo on MUSI poczuć dreszczyk, to niech obrobi bank, da się złapać i niech próbuje nawiać z pierdla - wyzwanie jak się patrzy i przy okazji +10 do reputacji na dzielni...
    • avatar
     Rypka
     1
     Zanim własne dzieci wyślecie do tych escape romow warto poczytać co się może w nich wydarzyć
     https://www.rmf24.pl/fakty/newsamp-pozar-w-escape-roomie-w-koszalinie-zginelo-5-nastolatek,nId,2766165
     • avatar
      Marucins
      0
      To to jeszcze funkcjonuje?