Pojazdy

Płatne odcinki jeszcze droższe. Opłaty eTOLL w górę od 2023

przeczytasz w 2 min.

Pierwsze podwyżki opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg objętymi systemem eTOLL wchodzą w życie już od 1 stycznia 2023 roku. Na początku dotknie ona jednak samochody użytkowe (o DMC powyżej 3,5 t), ale odczuje je każdy z nas.

eTOLL drożeje od 2023 roku. Więcej zapłacą kierowcy samochodów użytkowych

Pierwsze podwyżki cen za przejazd płatnymi odcinkami dróg objętych eTOLL dotkną kierowców samochodów użytkowych o DMC powyżej 3,5 t. Ministerstwo Infrastruktury nie informuje obecnie o jakichkolwiek podwyżkach dotyczących aut osobowych, ale wyższe opłaty za eTOLL i tak pośrednio dotkną każdego z nas.

eTOLL podwyżki cen 2023

Nowe stawki za przejazd 1 km drogą krajową lub autostradą będą zależeć od klasy emisji spalin (EURO), ale też masy pojazdu. Im niższa klasa EURO - tym większa będzie opłata za przejazd. Więcej zapłacą też kierowcy autobusów oraz ciężarówek o DMC powyżej 12 t. Ministerstwo Infrastruktury informuje, że stawki wzrosną od 3 do 8 groszy za 1 km.

eTOLL podwyżki cen 2023

Miesięcznie kierowcy zapłacą nawet kilkaset złotych więcej

Podwyżki cen, które uderzają bezpośrednio w branżę transportową będą zauważalne długookresowo. Odcinki objęte systemem eTOLL mają dziś długość ponad 3.500 km i kierowcy pojazdów o DMC powyżej 3,5 t korzystają z nich właściwie każdego dnia.

Oznacza to zatem, że miesięczne koszty na przejazdy płatnymi odcinkami dróg mogą wzrosnąć nawet o kilkaset złotych (w zależności od klasy emisji spalin oraz masy pojazdu). Kwoty zwiększają się drastycznie w przypadku flot, które dysponują taborem wielu pojazdów miesięcznie pokonujących kilka tysięcy kilometrów na płatnych odcinkach.

Za podwyżki zapłacimy my - wszyscy

Transport ma wpływ na każdą gałąź gospodarki, a podwyżki opłat za przejazd płatnymi odcinkami w Polsce będą odczuwalne dla każdego z nas. Najwięksi przewoźnicy dysponujący rozbudowanym taborem będą zmuszeni „wyrównać” koszty działalności - a to pośrednio przyczyni się do wzrostu cen dóbr na rynku.

Na temat podwyżek eTOLL wypowiedział się Andrzej Szymański w rozmowie z Pulsem Biznesu, według którego „wielu przewoźników nie przetrwa bo (...) nie jest w stanie przenieść rosnących kosztów na klientów”.

Koszty przejazdu odcinkami eTOLL dla samochodów osobowych poniżej 3,5 t pozostają (jeszcze) niezmienne.

Źródło: etoll.gov.pl, Dziennik Ustaw

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dexterr
  29
  Za PiS za wszystko płacimy więcej i wszytko w państwie coraz gorzej działa a zamian mamy miliardy na coraz bardziej tępą i prymitywną propagandę plus wysyp trolli.
  • avatar
   bankaigoku
   4
   Trasy budowane za publiczne pieniądze na państwowej ziemi, serwisowane za pieniądze z podatków i jeszcze trzeba za nie dodatkowo płacić przez obywatela tego samego kraju? To się dopiero nazywa socjalistyczny kabaret. A później płacz, że wszystko na półkach jest drogie. No pewnie, jak transport będący jedną z większych składowych na gospodarkę, jest zabijany obciążeniami podatkowymi. Mam nadzieję, że kiedyś odpowiedzą za swoje zbrodnie na społeczeństwie, bo to co obecnie się dzieje, zaczyna być gorsze od feudalizmu.
   • avatar
    pawluto
    3
    Wybraliśmy antypolski rząd to musimy za to zapłacić...
    • avatar
     zack24
     3
     O kolejna dobra wiadomość. Decyzje podejmowane przez sterujących motłochem, coraz bardziej przybliżają mnie do emigracji :)
     • avatar
      michael85
      1
      Rozbój w biały dzień. Jedne z najdroższych autostrad na świecie. Wąsacz do dziś nie został osądzony, banda złodziei śmieje się ludziom w twarz.
      • avatar
       Szymon331
       0
       Hm, od jakiś 10 lat jeżdżę Renault Kangoo. Nie tym samym, jak się jeden z użyje to kupuje następny. Samochód, który tak do 90-100 km/h jedzie ekonomicznie. Wszystko ponad to strata pieniędzy.
       Od zawsze omijam autostrady. Raz że niespecjalnie na nich czasowo skorzystam, dwa żeby jeszcze za to płacić, a czasami stać jeszcze w korkach do wjazdu?

       Polecam samochód z silnikiem do 90 koni i olewanie tego złodziejstwa