Ciekawostki

Falcon Heavy czeka na start [AKT.]

przeczytasz w 2 min.

Najpotężniejsza rakieta SpaceX jest już gotowa do startu – zobaczcie film i zdjęcia prezentujące oczekującą Falcon Heavy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dziewiczy lot tego olbrzyma rozpocznie się we wtorek, 6 lutego 2018 roku.

Aktualizacja, 29 stycznia 2018: I znów, tym razem z przyczyn niezależnych od SpaceX, start rakiety Falcon Heavy musiał zostać przełożony. Elon Musk poinformował na Twitterze, że dziewiczy lot tego olbrzyma (z Roadsterem na pokładzie) odbędzie się 6 lutego ...jeżeli nie zdarzy się nic nieoczekiwanego, rzecz jasna.

Jeśli faktycznie wszystko pójdzie wreszcie zgodnie z planem, Falcon Heavy powinna oderwać się od ziemi gdzieś między 19.30 a 22.30 (naszego czasu). Wtedy też będzie można już oficjalnie nazwać ją najpotężniejszą aktywną rakietą na świecie, zdolną do wyniesienia na orbitę nawet 64-tonowego ładunku.

Na razie SpaceX ma za sobą udany, wykonany w ubiegłym tygodniu test statyczny, podczas którego dostarczono paliwo i uruchomiono wszystkie silniki rakiety Falcon Heavy, których ma ona dokładnie 27. Poniżej możecie zobaczyć niezbyt długi, ale za to efektowny film, na którym uwieczniono tę próbę:

 

News, 3 stycznia 2018: Jeszcze w tym miesiącu rakieta Falcon Heavy powinna odbyć swój dziewiczy lot. W oczekiwaniu na ten moment Elon Musk chwali się zdjęciami i filmami, aby podgrzać atmosferę.

Zacznijmy od tego, że pod koniec grudnia rakieta została poskładana przez załogę SpaceX…

...i zainstalowana na platformie startowej LC-39A (tej samej, na której rozpoczęła się misja Apollo 11)…

...a nowy materiał wideo opublikowany na Instagramie pozwala przyjrzeć się jej z bliska:

Szczegóły na temat jej startu są właściwie nieznane. Wiemy jedynie, że odrywaniu się od ziemi towarzyszyć ma „Space Oddity” Davida Bowiego, a na pokładzie potężnego Falcona znajdzie się czerwony Roadster…

Samochód ma następnie dolecieć do marsjańskiej orbity i tam już pozostać. O ile tylko wszystko pójdzie zgodnie z planem, a Musk jest daleki od dawania takiej gwarancji. Pozostaje zatem czekać i trzymać kciuki.

Źródło: Elon Musk, SpaceX, Engadget

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kokosnh
  9
  mina kogokolwiek kto za kilka wieków zobaczy tego roadstera na orbicie będzie niezła...
  • avatar
   TheEquinoxe
   4
   Jest jakaś dokładniejsza informacja kiedy dokładnie będzie to lecieć?
   • avatar
    HomeAudio
    3
    Miałem nadzieje pojechać i zobaczyć... ale jak lot będzie w ciągu dnia (19.30 a 22.30 polskiego czasu) - to niestety nie będę miał takiej możliwości :( Za wcześnie :(
    • avatar
     Michał 06
     -8
     ta rakieta wygląda jak "naganiacz piłsudskiego"
     • avatar
      raczek70
      -9
      Bezmyślnego zaśmiecania przestrzeni kosmicznej c.d.
      • avatar
       dariozpata
       -16
       Oby się rozleciał w powietrzu kilkanaście minut po starcie! Będą fajne fajerwerki!
       • avatar
        wojtek_pl
        0
        Ma chłop rozmach. Z drugiej strony samochód jako ładunek próbny jest całkiem w porządku. Na testy nie zabiera się ładunków komercyjnych bo to za dużo kosztuje w przypadku niepowodzenia.

        Potem tylko opracować lądownik, który z orbity Marsa zabierze roadstera na powierzchnię. TO byłby niezły widok, szczególnie jakby któryś z tych łazików, jeżdżących na Marsie przysłał zdjęcie takiego samochodu stojącego na powierzchni ! :))) Który nawet miałby szansę działać, w końcu jest elektryczny i nie potrzebuje tlenu. :)