Oprogramowanie

Firefox 4 został udostępniony do testów

przeczytasz w 1 min.

W końcu doczekaliśmy się Firefoxa 4.0 w wersji, którą możemy testować. Dziś w nocy, nieco po cichu, Mozilla Foundation udostępniła go w sieci!

Przeglądarkę można zainstalować obok standardowego Firefoxa (w najnowszej wersji 3.6.6.), a pozbywanie się starej wersji jest oczywiście póki co niewskazane. Firefox 4 Beta Candidate jest bowiem wciąż w bardzo wczesnej fazie testów. Troszkę niestabilny, na początku sprawiał problemy z uruchomieniem, następnie słabo poradził sobie z zaimportowaniem danych z tradycyjnej przeglądarki (pobrał motyw Personas, ale już bez zakładek), zmuszając nas przy tym do instalacji paska narzędzi Ask.com.

Interfejsowa rewolucja rzeczywiście rzuca się w oczy. Choć w sieci od pewnego czasu pojawiały się wtyczki pozwalające zmienić Firefoxa z rodziny 3.X.X. w tego tak bardzo wyczekiwanego, były jedynie namiastką zmian. Dość wspomnieć, że docelowo w wersji 4.0 nie ma nawet krzyżyka pozwalającego na zamknięcie programu. Po chwili spędzonej z przeglądarką jestem jednak przekonany, że tym razem jest ona konfigurowalna jak nigdy dotąd i naprawdę będziemy mogli dopasować ją do własnych potrzeb. Wizualnie również jest zdecydowanie lżej, a współpraca z interfejsem Aero to sama przyjemność dla oka.

Obecnie zgodnie z przeprowadzonymi przez zachodnią prasę benchmarkami przeglądarka bije na głowę poprzednika, choć publikując wersję beta Mozilla chciała pokazać swoim użytkownikom przede wszystkim nowy interfejs. Czas na poważną zabawę z silnikiem wyświetlania stron jeszcze przyjdzie i najpewniej uda się wyniki testów jeszcze bardziej poprawić. Mówi się, że nowy Firefox w wersji w pełni zawodowej ukaże się najwcześniej pod koniec tego roku, a najwięksi pesymiści spodziewają się nawet premiery dopiero w 2011. Póki co, cieszmy się więc wersją (prawie) beta.

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Jak nie ma krzyżyka zamykającego przeglądarkę to kicha. To był najszybszy sposób. Uznaję to za zmianę na gorsze.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Nooo juz sie boje.... zaraaz smigam do pracy, sciagne to i zobaczymy czy to sie nadaje do czegokolwiek... mam nadzieje ze nie zrobili drastycznych zmian w enginie renderowania stron.
   • avatar
    sevae
    0
    Mam nadzieję, że zakładki będzie można przenieść pod przyciski nawigacyjne. Przycisk zamykający też by się przydał.
    • avatar
     Zelot
     0
     Usunęli czerwony krzyżyk, co by ludzie w pracy nie mogli szybko udać przed szefem że pracują. :D
     • avatar
      Jakub Kralka
      0
      Spokojnie - krzyżyka nie ma docelowo, można go przywrócić, tylko nie ma to większego sensu, ponieważ wówczas wizualnie FF 4.0 upodabnia się do FF 3.6.6. Ale to tylko wersja beta, więc zważywszy na to, że widzieliśmy wszyscy projekty, pewnie będą to zmieniali :)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       mam nadzieję że zrezygnują ze zbędnego kodu obsługującego XP bez SP jak i z SP1
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        używam tego firefoxa od wczoraj i mi się podoba , jedynie co mnie wkurza to że nie mogę zainstalować pluginów do greasemonkey :(
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Już chciałem pobrać, ale wolę mieć starszego ale stabilnego FF
         • avatar
          OPA009
          0
          Ten FF 4 to badziew lepszy jest FF 3.6.6
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Ja sobie 3.7 preAlphe apdejtowałem i jest możliwość zamknięcia - hurra ;)
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Wygląd podobny do nowej Opery... Karty na razie maja ograniczona funkcjonalność. Opera ma zdecydowanie lepiej rozwiązane. Jest to wczesna beta, wiec może to jakoś poprawią ;)
            Dla mnie FF nie istnieje bez tych wszystkich wtyczek, a nowej bety nie obsługują, wiec szybko zakończyłem testy :P
            Niech zrobią akceleracje na GPU dopracują silnik i dadzą dużą możliwość personalizacji nowego "interfejsu" i sukces maja murowany ;)
            • avatar
             stentsk
             0
             Lipa to nowe menu, mimo, że wersja beta to uważam, że powinny być wszystkie opcje jak w starym pasku, żeby coś włączyć trzeba przełączyć się na stary widok. Przycisk menu i przyciski m.in. zamknięcia zajmuje cały pasek, w jakim celu? Nie można zgapić od opery?
             • avatar
              NomadDemon
              0
              no tak, dla Ciebie szkod 10 sekund na zmiane jednej linijki tekstu, to zycze Ci powodzenia w zyciu