Ciekawostki

HP, druk 3D i buty skrojone na miarę

przeczytasz w 1 min.

Firma HP zaprezentowała FitStation – platformę wykorzystującą technologię 3D, by dostarczać doskonale zindywidualizowane obuwie.

Widzieliśmy już przykłady tego, że drukarki 3D mogą pomóc w stworzeniu dokładnie takich protez czy części urządzeń, jakich potrzeba. Firma HP tymczasem pokazuje, że korzyści z tej technologii będzie można czerpać na każdym kroku. Dosłownie, bo projekt tyczy się obuwia.

Firma HP zaprezentowała platformę FitStation. Dzięki niej możliwe ma być tworzenie precyzyjnie spersonalizowanego obuwia. Po pierwsze ze zindywidualizowanymi wkładkami, po drugie – ze specjalnie przystosowanym bieżnikiem. Wszystko to dzięki skanowi 3D i drukowi 3D. 

FitStation stopa

Nowe rozwiązanie opiera się na skanowaniu stopy w trójwymiarze, analizie chodu użytkownika oraz technologii produkcyjnej 3D. Aby stworzyć doskonałe obuwie FitStation mierzy nie tylko „suche” parametry stopy, ale też np. nacisk na podłoże. Wszystko to, by stworzyć jej cyfrowy profil, będący wzorem dla drukarki 3D.

FitStation info

„FitStation […] będzie mieć pozytywny wpływ na życie ludzi i zmieni sposób, w jaki nabywają oni obuwie i wkładki do butów. Odkrywamy na nowo wrażenia związane z kupowaniem obuwia, wznosząc personalizację na nieznany dotąd poziom” – mówi Louis Kim z firmy HP.

Michael Huth z firmy Steitz Secura zajmującej się tworzeniem obuwia ochronnego dodaje, że „koncepcja zindywidualizowanego obuwia ochronnego to prawdziwa innowacja w skali światowej, wytyczająca standardy przyszłości” i zapowiada, że wykorzysta FitStation, by poprawić wygodę i bezpieczeństwo swoich klientów.

Źródło: HP

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  raffal81
  3
  Już niedługo w każdym sklepie obuwniczym ;]
  • avatar
   kokosnh
   2
   To ma potencjał, robisz skan, następnie docinasz podeszwę do kształtu i wielkości stopy, a następnie szkielet z elastycznego tworzywa, żeby przepuszczało powietrze, następnie membrana, materiał zewnętrzny i trochę miękkiej wyściółki, i mamy buta idealnego.
   Niestety jak nie uda się tego całkowicie zmechanizować całego procesu, to koszt będzie bardzo duży.
   • avatar
    figer
    2
    PROMOCJA! Przy mierzeniu stopy - grzyb GRATIS!
    • avatar
     Massai
     2
     Uwielbiam, kiedy wielka firma wchodzi na rynek z pompą i hasłami "rewolucja!!!jedenjeden" z produktem, który od lat jest dostępny.
     Hint: w Warszawie jest kilkanaście firm oferujących takie komputerowo projektowane wkładki, na podstwie badania nacisku różnych części stopy na podłoże. Jeden koleś stoi codziennie w Blue City obok fontanny na dole, ma na miejscu tę maszynkę. Tylko drogo wychodzi, para wkładek do butów sportowych ponad 300 pln...
     • avatar
      Kynareth
      2
      Możliwość całkiem ciekawa, ale jak na razie tylko dla osób o szczególnie wysokich wymaganiach co do butów, których ja nie mam.
      Nie mam też jednak żadnej wątpliwości, że gdzieś w najbliższych dekadach, wraz z wejściem na rynek konsumencki całkiem nowej generacji drukarek 3D, drukowanie butów i ubrań stanie się raczej normą, nie wyjątkiem. Ludzie będą kupować/piracić designy z neta i drukować. Praktycznie nieskończone możliwości customizacji.