Ciekawostki

Pizza? Nasz samochód zaraz u państwa będzie

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
17 komentarzy Dyskutuj z nami

W ramach testu Ford i Domino’s sprawdzają, czy jesteśmy gotowi na to, by pizzę przywoził pod nasz dom samokierujący się samochód.

Zamawianie pizzy z dostawą do domu nie jest niczym niezwykłym. W takich przypadkach po otwarciu drzwi spodziewamy się jednak zobaczyć dostawcę z kartonem, w którym zamknięty jest przysmak. Być może jednak przyjdzie się nam przyzwyczaić do tego, że z pizzą przyjeżdżać będzie samokierujący się samochód

Testy takiego rozwiązania prowadzą pizzera Domino’s i firma Ford, której samochody (konkretnie Fusion) pokonują trasę od restauracji do klienta i z powrotem „autonomicznie”.

Skąd cudzysłów? Ano stąd, że w rzeczywistości za kierownicą siedzi kierowca. Celem jest bowiem nie tyle kolejny test technologii jazdy autonomicznej, co zbadanie reakcji klientów na taką formę dostawy. – „To symulacja. […] Nie chcemy czekać aż będzie można wyeliminować kierowcę” – wyjaśnia Ford.

Choć teraz jest to więc symulacja, w przyszłości samochody mają być faktycznie autonomiczne. Cel jest taki, by mógł on wykonywać kursy całkowicie samodzielnie – dzięki temu koszty dostawy mają zostać zmniejszone, na czym ostatecznie zyskać mają zarówno zamawiający, jak i sama pizzeria.

Ford i Domino’s mają nadzieję, że scenariusz – auto, w którym obsługa umieściła pizzę, podjeżdża pod podany adres, czeka na podanie 4 ostatnich cyfr numeru telefonu i obniża szybę, za którą znajduje się pudełko – stanie się realny już niedługo. Rok 2021 brzmi według nich dobrze. Czy według was także?

Źródło: The Verge, Ford

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kadzidło
  lepiej dronem co mi przez okno pizze dostarczy, a nie ze bede musial wychodzic z piwnicy
 • avatar
  darioz
  Nie ma mowy! Nie zamierzam schodzić specjalnie 3 piętra aby iść pod samochód po pizzę! To pizza ma przyjść do mnie! A jak samochód jest taki ''ynteligentny'' niech się ładuje sam do windy i niech otwiera szybę przed moimi drzwiami!
 • avatar
  Konsole Rzondzom
  W Polsce jakby puścili taki autonomiczny samochód z iPadem, kamerkami i pizzą, to wróciłaby do pizzeri sama karoseria na lawecie.
 • avatar
  Snack3rS7PL
  Poznałem nowy synonim słowa kłamstwo - SYMULACJA. :D
 • avatar
  Konto usunięte
  Ford się raczej nie sprawdzi, ale taki mechaniczny guziec wyprodukowany przez Darpa, który galopem jest w stanie nawet i na 10-te piętro dostarczyć przesyłkę nie jest wcale skazany na porażkę.
 • avatar
  Kenjiro
  Ale zaraz, że będę musiał ubrać się i zejść na parking kilkadziesiąt, albo nawet kilkaset metrów od domu, aby odebrać pizzę? Chyba ktoś nie za bardzo wie, gdzie mieszka najwięcej ludzi... albo lubi sobie ograniczyć klientelę...
  -1