Drony

Foto-drony - coś dla każdego i …wręcz przeciwnie

przeczytasz w 2 min.

Rynek foto-dronów ewoluuje. Doczekaliśmy się prezentacji czegoś w sam raz dla amatorów, jak i wypasionego sprzętu dla profesjonalistów.

Drony mogą służyć zabawie i rekreacji, ale nie jest tajemnicą, że jednym z najciekawszych zastosowań tych maszyn jest fotografia i rejestrowanie filmów z lotu ptaka. W ostatnim czasie rynek tzw. foto-dronów nabrał wiatru w żagle.

Coś dla każdego…

Jednym z najbardziej interesujących projektów w sferze foto-dronów na pewno jest Hover Camera. To urządzenie firmy Zero Zero Robotics – latający bezzałogowiec z kamerą i sztuczną inteligencją na pokładzie. Twórcy opisują swoje dzieło jako „autonomiczna kamera, z którą każdy sobie poradzi”.

Kamera drona Hover Camera umożliwia robienie zdjęć o rozdzielczości 13 Mpix oraz rejestrowanie wideo w 4K. Odpowiednią jakość materiałów gwarantować ma też elektroniczny stabilizator. Nie wiadomo na razie kiedy i w jakiej cenie urządzenie pojawi się na rynku, ale poniższe wideo utwierdza w przekonaniu, że warto czekać:

…I nie dla każdego

Urządzenie takie jak powyżej czy też drony z podłączoną kamerką GoPro sprawdzą się w większości przypadków. Jeśli jednak fotografią dronową chcecie zająć się na poważnie, warto rozejrzeć się za czymś z wyższej półki, a konkretnie – za średnim formatem. 

Firma DJI, która ściśle współpracuje z Hasselblad zaprezentowała właśnie coś takiego. To niesamowite combo, na które składają się: dron klasy profesjonalnej DJI M600 (z kontrolerem lotu A3 i systemem przesyłania wideo LightBridge 2 HD), zaawansowany gimbal Ronin MX oraz średnioformatowa kamera Hasselblad A5D. Cena tego cacka nie została ujawniona, ale nie należy się spodziewać, że będzie taniej niż 40 tysięcy dolarów.

DJI Hasselblad

Sześciowirnikowy dron DJI M600 to najbardziej zaawansowany model tego producenta – jego zasięg to aż 5 kilometrów, a czas lotu wynosi 16 minut (z pełnym obciążeniem). Trzy anteny GPS i odpowiednie podzespoły zapewniają zaś stabilny lot. Gimbal Ronin MX to z kolei gwarancja płynnego ruchu, niezależnie od konfiguracji.

Kamera Hasselblad A5D łączy w sobie najlepszą optykę i sensory. 50-milimetrowy obiektyw i technologia Natural Colour Solution gwarantują świetne efekty filmowania. Urządzenie cechuje też obecność mocnej uszczelni zapobiegającej przedostawanie się pyłu do układu optycznego. Tak wygląda:

Hasselblad A5D

Źródło: DJI, Popular Photography, Imagin Resource

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  TicTac
  1
  Super sprzęt dla reporterów itp. wyjmujesz z plecaka i kręcisz na szybko reportaż, a potem do TVN :) tylko jak sobie poradzi na zewnątrz?
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   U nas rynek na tego typu usługi nie istnieje. Ludzie dali sobie wcisnąć że to kokosowy interes a tymczasem ..... http://olx.pl/oferta/sprzedam-biznes-wynajemdrona-com-pl-pomysl-na-biznes-CID619-IDdlbMj.html#59ddfaeb86