Foto

Smartfonowa foto-kreatywność na 7 sposobów - wideo

przeczytasz w 2 min.

Nie tylko sprzęt, ale czasem pomysł i okazja czynią mistrza. A smartfon jak mało które urządzenie do fotografowania daje szerokie pole do popisu.

Szukasz ciekawego pomysłu na zdjęcie wykonane smartfonem? Jesli wysoka jakość techniczna nie jest priorytetem, wcale nie trzeba zaopatrywać się w dodatkowe akcesoria. Wystarczy smartfon, który mamy już w kieszeni i nasza pomysłowośc. Czasem przyda się odblaskowy materiał czy szklanka wody, a także odrobina ćwiczeń sportowych ze strony fotografowanego modela, ale to znikoma cena za uzyskane efekty. Na powyższym wideo Lorenz Holder pokazuje jak za pomocą smartfona (w tym przypadku iPhone 5S, ale może to być dowolny inny smartfon) wykonać panoramiczne zdjęcie wielokrotne, panoramę w wersji dla leniwych, zdjęcie z zoomem optycznym, supermakro, foto z blendą, zdjęcie ze statywu wyzwalane wężykiem spustowym i zdjęcie prawie podwodne.

W każdej z 7 proponowanych sytuacji wystarczą już akcesoria, które na pewno posiadamy. A nawet gdy ich nie mamy, to łatwo je pożyczyć. I tak:

 1. Panoramiczne zdjęcie wielokrotne: wymaga zgrania osoby wykonującej panoramę za pomocą smartfona i modela. Model musi obiegać fotografującego na tyle szybko by co chwila pojawiać się w innym miejscu panoramy.
 2. Panorama dla leniwych: być może wpadliście już na ten pomysł wcześniej. W czasie jazdy samochodem wystarczy uaktywnić tryb panoramy i trzymać aparat nieruchomo równolegle do kierunku jazdy. Oprogramowanie wykryje ruch i wykona panoramę. Nie będzie to oczywiście klasyczna panorama, ale efekty po kilku próbach mogą się spodobać.
 3. Zoom optyczny w smartfonie: nie musimy kupować Samsunga Galaxy K Zoom. Wystarczy lornetka i umiejętność zgrania osi optycznej obiektywu smartfona i okularu lornetki. Wymaga to cierpliwości i stabilnych dłoni, ale nie jest to przeszkoda nie do przebycia. Zamiast lornetki możemy użyć na przykład lunety. W ten sposób da się fotografować nie tylko obiekty naziemne, ale nawet księżyc. Technicznie zdjęcie nie wyjdzie idealnie, ale kto wie.
 4. Supermakro: każdy wie, że kropla wody działa jak szkło powiększające. Więcej nie trzeba wyjaśniać.
 5. Blenda: to akcesorium, które ma w swoim arsenale każdy fotograf. Przydatne w terenie by nagiąć światło słoneczne do swoich potrzeb. Jako blendę możemy użyć zwykły koc termiczny, a w przypadku zdjęć w małej skali wystarczy nawet kartonik z folią po porcji łososia w plasterkach.
 6. Statyw i wężyk spustowy: wiele aparatów pozwala na wyzwalanie spustu migawki przyciskiem głośności. Oznacza to, że każdy ma wężyk spustowy w kieszeni. A za statyw może posłużyć prosta kartonowa konstrukcja, a nawet rolka do papieru.
 7. Zdjęcia podwodne: faktem jest, że najciekawsze podwodne zdjęcia wymagają pełnego zanurzenia. Jednak w trakcie zwykłego spaceru mamy do czynienia z raczej mało czystymi zbiornikami wodnymi. Wtedy najlepiej zrobić zdjęcie pół na pół. A do tego wystarczy szklanka.


Panorama w wersji dla leniwych wymaga pewnej liczby prób zanim osiągniemy odpowiedni efekt. Ważny jest dobór właściwego pierwszego planu (jadące samochody jak na powyższym zdjęciu nie są najlepszym) oraz odpowiedniej prędkości samochodu (w tym przypadku była ona za duża).

Oprócz porad Lorentza dodajemy jeszcze jedną od siebie. Jak wykonać zdjęcie o bardzo szerokim polu widzenia, o wiele szerszym niż pozwala na to obiektyw aparatu w smartfonie, ale nie typowe zdjęcie panoramiczne? W tym celu sięgnijmy po narzędzie do panoramy sferycznej. Wcale nie wymaga ono by taka panorama była pełna. Wystarczy sekwencja kilku zdjęć w poziomie. W tym trybie wykonujemy zdjęcia w dwóch lub trzech rzędach, a automat złoży je w jedno zdjęcie, na przykład takie jak to poniżej. Nie zawsze idealnie, ale lepszy rydz niż nic - normalnie w kadrze mieściła się jedynie środkowa część korony fotografowanego dębu.

Źródło: youtube

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  VEN1963
  4
  fajne pomysły - warto pokombinować samemu
  • avatar
   rrrrrr
   1
   Trudno się klepie Niemca po hełmie przy tych zdjęciach.