Ciekawostki

10 lat więzienia za ustawianie meczów w CS:GO

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
10 komentarzy Dyskutuj z nami

Nawet na 10 lat do więzienia może trafić sześciu mężczyzn oskarżonych o ustawianie meczów w grze Counter-Strike: Global Offensive, jak podaje serwis The Guardian. To kolejny dowód na to, że gry to dobra zabawa, ale też poważny biznes i sport. 

Podobnie jak w sporcie tradycyjnym, tak i w e-sporcie wszelkiego rodzaju ingerowanie w wyniki meczów jest niezgodne z prawem. Właśnie o to, a konkretnie o celowe przegrywanie w CS:GO, oskarżonych zostało sześciu mężczyzn w wieku od 19 do 22 lat, którzy zostali zatrzymani przez australijską policję w wyniku śledztwa prowadzonego od kilku miesięcy. 

Gry to nie (tylko) zabawa

E-sport to olbrzymi biznes, o czym najlepiej świadczą siedmiocyfrowe nagrody pieniężne. Aby mieć na nie szanse, trzeba jednak mnóstwo trenować. Ci panowie doszli do wniosku, że wzbogacić można się łatwiej, wykorzystując inny rosnący przemysł, mianowicie e-sportową „bukmacherkę”. 

CS:GO screen

Na czym konkretnie polega ich wina? Otóż według policji mężczyźni brali udział w turniejach e-sportowych i celowo przegrywali. Robili to, ponieważ równocześnie obstawiali wyniki meczów w Counter-Strike: Global Offensive w zakładach bukmacherskich i ostatecznie w taki nieuczciwy sposób wygrywali pieniądze. 

Game over?

Australijska policja poinformowała, że podejrzani zostali przesłuchani, a śledztwo trwa. W zależności od ostatecznej kwalifikacji czynu mężczyznom grozi nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Niezależnie od ewentualnego wyroku, faktem pozostaje to, że ustawianie meczów jest jednym z olbrzymich problemów w świecie e-sportu. Najgorsze zaś, że trudno jest wykryć i udowodnić takie działania. Powyższy przykład pokazuje jednak, że nie jest to niemożliwe.

Źródło: The Guardian, The Esports Observer

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  michael85
  6
  Z jednej strony dobrze ze z tym walczą. Z drugiej kolorowi gwałciciele dostają mniejsze wyroki.
 • avatar
  xfire25
  3
  Śmiesznie by było, jak by w finale jakiegoś dużego turnieju spotkały się 2 takie ekipy z zamiarem poddania meczu.
 • avatar
  eninede
  2
  teraz czas zabrac sie za LOLa i ten caly RIOT
 • avatar
  Artur_1_
  1
  Przesadny wyrok w porównaniu z poważnymi przestępstwami :-/
 • avatar
  michauc
  0
  A jakby obstawiali na siebie, że wygrają to też by dostali karę?
 • avatar
  AudioVideoGraphic
  0
  Powinno być napisane ośmiocyfrowe nagrody pieniężne. :)
 • avatar
  tuna007
  0
  dobry pomysl , ale powinni kogos skaperowac do robienia zakladow , nigdy na swoje name , stupid motherfuckerz
 • avatar
  kwolana
  0
  podstawowe pytanie - ile zarobili. no i druga sprawa - ile im grozi to kwestia kwalifikacji czynu przez (nad)gorliwego prokuratora, a ile faktycznie dostaną .... :)