Karty graficzne

GeForce GTX 560 z dodatkowym radiatorem

przeczytasz w 2 min.

Colorful zaprezentował dwie autorskie wersje karty graficznej GeForce GTX 560 – iGame Ymir-U oraz iGame Ymir. Druga z kart charakteryzuje się wydajnym układem chłodzenia, do którego należy także dodatkowy radiator wkładany do śledzia.

NVIDIA GeForce GTX 560 jest kartą, której celem jest zapełnienie luki między GeForce GTX 550 Ti, a GTX 560 Ti. Poszczególni producenci mieli stosunkowo dużo czasu, by przygotować swoją, autorską wersję akceleratora – przekonaliśmy się o tym w dniu premiery konstrukcji, kiedy została wydana masa autorskich kart. Niestety w naszym zestawieniu nieobecne były produkty, mało znanej na polskim rynku firmy Colorful. Producent odrobił jednak straty i zademonstrował dwie wersje GeForce GTX 560.

 

Colorful iGame560 Ymir-U

 

Colorful iGame560 Ymir-U domyślnie pracuje na referencyjnych taktowaniach, ale po przyciśnięciu przycisku Turbo na śledziu, jego taktowanie wzrasta do 830 MHz dla rdzenia i 4200 MHz dla pamięci. W sprzedaży dostępne będą dwie wersje karty – ze standardowym 1 GB pamięci GDDR5 256 bit oraz z podwojoną jej ilością.

 

Colorful iGame560 Ymir-U

 

Za chłodzenie karty odpowiada układ trochę przypominający wersje fabryczną NVIDII. Składa się on z okrągłego radiatora z promieniście rozłożonymi finami, dwóch ciepłowodów oraz umieszczonego w radiatorze wentylatora. Na śledziu oprócz wspomnianego przycisku, znalazły się także dwa wyjścia DVI i jedno miniHDMI.

 

Colorful iGame560 Ymir

 

Colorful iGame560 Ymir jest kartą zdecydowanie ciekawszą. Domyślnie pracuje ona z niezmienionym taktowaniem 810 MHz dla rdzenia i 4000 MHz dla 1GB lub 2 GB pamięci GDDR5 256 bit. Po uaktywnieniu trybu Turbo za pomocą przycisku na śledziu, jej taktowania wzrastają do odpowiednio 850 MHz i 4200 MHz. Za zasilanie konstrukcji odpowiada 7-fazowa sekcja zasilania, z której 6 faz przeznaczono dla układu graficznego, a 1 dla pamięci. Dla porównania, referencyjny GTX 560 ma 6-fazową sekcję zasilania.

 

Colorful iGame560 Ymir-U

 

O odpowiednie temperatury wersji Ymir dba rozbudowany cooler. Składa się na niego masywny blok radiatora wraz z 4 ciepłowodami oraz dwa wentylatory. Jeżeli jednak to by nie wystarczało, producent dodaje w zestawie Air-Kit, a więc radiator dwoma rurkami cieplnymi, które umieszcza się w odpowiednim otworze na śledziu. Szczerze zastanawiamy się nad sensem takiego rozwiązania, bowiem wymaga ono większej przestrzeni za obudową komputera. Co prawda wersja Ymir-U także ma miejsce na dodatkowe chłodzenie, ale jest ona sprzedawana już bez niego.

 

Colorful iGame560 Ymir i Ymir-U

 

Obydwa modele powinny trafić do sprzedaży w ciągu kilku najbliższych dni, choć na razie nie jest znana ich cena.

 

Więcej o kartach graficznych GeForce GTX 560:

Źródło: TechPowerUp

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  barst
  0
  Ciekawy pomysł, ważne jednak jest jak w praktyce takie rozwiązanie się sprawuje ;) Pierwsza rzecz, która mi się rzuca w oczy to potrzebna przestrzeń za biurkiem/stolikiem; z reguły wielu użytkowników "spycha" swoje blaszaki maksymalnie pod ścianę, a tu dodatkowe parenaście cm potrzebne, co w niewielkich pomieszczeniach może irytować ;)
  • avatar
   Czaszka
   0
   Useless... po co wogóle ta druga rurka skoro nie ma żadnego połączenia z kartą....
   • avatar
    19arek93
    0
    Dla mnie (laika) wygląda to jak typowe zagranie marketingowe niemające prawie nic wspólnego z faktycznymi plusami takiej konstrukcji.
    Radiator wystający za kartę nie jest na stałe połączony z kartą. Do tego dochodzi fakt że rurka przechodzi jedynie przez niewielką narożną część radiatora. Co nam to da? Ledwie połowę radiatora rozgrzaną do temp. 35-40st?
    • avatar
     Szymon331
     0
     Przez takie badziewie nie mógłbym mieć komputera przy ścianie tak jak mam teraz. O żal.
     • avatar
      someone1989
      0
      Jak się ma przy samej ścianie to z tylnego wentyla powietrze trudniej się wydostaje i blaszak ma większa temp bo nie odprowadza dobrze ciepła . O żal .