Karty graficzne

GeForce RTX 2080 Ti z podwojoną dawką VRAM? Rosyjski modder pokazał, że to możliwe

przeczytasz w 1 min.

Rosyjscy entuzjaści już nie raz zaskoczyli nas swoimi umiejętnościami modyfikowania kart graficznych. Tym razem mamy jednak prawdziwą petardę – GeForce RTX 2080 Ti w wersji z… 22 GB pamięci VRAM.

GeForce RTX 2080 Ti to topowy przedstawiciel generacji Nvidia Turing z 2018 roku. Karta została wyposażona w 11 GB pamięci GDDR6 352-bit, która na ówczesne czasy była sporym atutem – taka pojemność wystarczała to grania nawet w najwyższych rozdzielczościach. Obecnie nie robi już takiego wrażenia (można powiedzieć, że jest standardem).

GeForce RTX 2080 Ti z podwójną dawką pamięci – rosyjski modder w akcji

Rosyjski modder VIK-on (możecie go kojarzyć z przerabiania modeli GeForce RTX 2070GeForce RTX 3070) postanowił sprawdzić, czy da się stworzyć kartę GeForce RTX 2080 Ti z podwójną dawkę pamięci. Swoje eksperymenty przeprowadził na mocno sfatygowanym egzemplarzu, który udało się reanimować naprawić.

GeForce RTX 2080 Ti - modyfikacja karty graficznej

Ze względu na problemy z dostępnością pojemniejszych kości pamięci, modyfikacja została przeprowadzona tylko w trybie teoretycznym – VIK-on zamontował 11 GB VRAM, ale zmienił konfigurację wykrywanej pamięci na 22 GB VRAM (tzw. strap mod).

Co z tego wyszło? Zobaczcie filmik poniżej:

Karta poprawnie rozpoznała 22 GB pamięci VRAM, ale miała problemy ze stabilnym działaniem (co nie powinno nas dziwić, bo w rzeczywistości nie dysponowała pełną pojemnością pamięci wideo).

Eksperyment Rosjanina pokazuje, że można przerobić kartę GeForce RTX 2080 Ti do wersji z 22 GB pamięci VRAM. Taka modyfikacja wymaga jednak umiejętności lutowania, wiedzy na temat budowy karty i oczywiście szczęścia przy zakupie kości pamięci. Jeżeli nie czujecie się na siłach, lepiej nie próbujcie tego robić w domu :-).

Myślicie, że GeForce RTX 2080 Ti z 22 GB pamięci VRAM osiągnąłby sukces na rynku?

Źródło: YouTube @ VIK-on

Zobacz więcej o kartach graficznych:

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Altru
  2
  "Karta poprawnie rozpoznała 22 GB pamięci VRAM, ale miała problemy ze stabilnym działaniem (co nie powinno nas dziwić, bo w rzeczywistości nie dysponowała pełną pojemnością pamięci wideo)."

  I będzie działać niestabilnie nieważne ile ramu on sobie doda, ponieważ Nvidia całkowicie zablokowała możliwość zmiany biosu od serii GTX10xx więc nie ma żadnej możliwości, żeby to ustabilizować. Jak dla mnie to zwykła ciekawostka, którą media podkręciły do miana jakiegoś wielkiego wydarzenia.
  • avatar
   szymcio30
   1
   Tylko po co to komu. Skoro karta działa niestabilnie i ewentualny koszt naprawy może okazać sie nie oplacalny. Oczywista oczywistość to tez utrata gwarancji
   • avatar
    young___X
    1
    jeśli bedzie miała normalną cene to chce ją odkupić oznacza 800 dolar
    • avatar
     Wasek
     1
     2080 Ti z 22 GB nie ma większego sensu dla gracza. Gdyby Taki 3070 miał 12 GB zamiast 8 to to byłoby fajnie bo by dorównała 2080 Ti w grach. Tak jak 3070 = 2080 Ti w większości przypadków to w 4K często brakuje jej pamięci i ma niższe osiągi od 2080 Ti.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      @paweł, kolejny bezsensowny clickbajt z fake upgrade. ta grafa ma możliwość adresowania 12GB VRAM, ale trochę odchodzi na ROM i bufory, bo jak zwykle zrobili wspólną przestrzeń adresową. te 11 zamiast 12GB VRAM z nikąd się nie wzięły. ale pismaki tego nie wiedzą :(
      • avatar
       Adrianwo
       0
       Moderze ZABIJ PUTINA!!!