Internet

LTE plus WiFi równa się GiGA LTE

przeczytasz w 1 min.

Na razie usługa startuje w Korei Południowej. Liczymy, że dotrze też do Polski.

GiGA LTE

Największa firma telekomunikacyjna w Korei Południowej – KT – podzieliła się ze światem swoimi planami skomercjalizowania nowej, szybkiej technologii nazwanej GiGA LTE. 

GiGA LTE łączy w sobie technologie LTE i WiFi. Usługa zapewniać ma prędkość pobierania sięgającą 1,17 Gb/s, a więc 15 razy większą niż typowa łączność LTE i 4 razy większą niż LTE-Advanced. Prędkość wysyłania danych ma być natomiast 10 razy większa od LTE-A.

Przy opracowywaniu technologii GiGA LTE pomagała przez ostatnie dziewięć miesięcy firma Samsung. Koreańczycy korzystający ze smartfonów Galaxy S6S6 Edge mogą liczyć na aktualizację oprogramowania w przyszłym tygodniu, dzięki czemu szybko skorzystają z nowej usługi. Swoje aktualizacje zapowiedziała też firma LG.

Firma KT ma w Korei Południowej 200 tysięcy stacji bazowych LTE i 140 tysięcy hotspotów WiFi. Usługa GiGA LTE łączy obydwa te sposoby nadawania i z pewnością jest to pomysł, który dobrze by było, gdyby operatorzy z innych krajów podchwycili.

Wielkimi krokami zbliża się wprawdzie technologia 5G. Być może warto byłoby jednak pomyśleć o wprowadzeniu czegoś w „międzyczasie”. GiGA LTE brzmi chyba nieźle.

Źródło: Korea Herald, SlashGear, Android Authority

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Finear
  11
  Giga puddi puddi puddi puddi puddi Giga puddi !
  • avatar
   Fourth Illusion
   0
   Wielkimi krokami zbliża się wprawdzie technologia 5G.
   ta w 2025
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Mam coś podobnego w moim n3 od dawna, dla większych plików (chyba powyżej 30MB) pobiera wtedy i za pośrednictwem sieci telefonicznej i WiFi, ale żeby mówić o prędkości rzędu 1Gbps, to pierw trzeba mieć takie łącze, u nas nieprędko takie warunki nastaną, no chyba, że się mieszka we Wrocławiu. :P
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     kto cos takiego oferuje? na czyms zawsze trzeba przyciac kasiore. bedac outside from the country... nawet swobodnego LTE nie zaznasz wiec prosze was...
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      To już było pokazywane w telefonach samsunga i nazywało się Download booster
      • avatar
       dolph
       0
       Będzie kolejne pole do popisu dla naszych "fachowców"... zrobią ofertę "bez limitu 2". Totalna porażka Plusa/Polsatu... takie bez limitu, że lejek 20kb/s ludziom zakładają :)
       • avatar
        Franz
        0
        Operatorzy zamiast wymyślać jakieś dziwne hybrydy niech zajmą się wprowadzeniem najpierw sieci 4G, bo na razie to nikt nie oferuje jeszcze sieci, która spełniałaby wymogi standardu LTE-A - dla przypomnienia sieć 4G LTE to download do 1 Gb/s (minimalny możliwy w takiej sieci to 100 Mb/s) i upload do 500 Mb/s.
        Aktualnie maksymalna prędkość pobierania w sieci LTE to 70-75 Mb/s i jest max co można wycisnąć z technologii stosowanej obecnie przez operatorów (tak na marginesie Play jako jedyny podaje prawdziwą max prędkość łącza w swoich dokumentach, reszta opertorów oszukuje).
        Większość i tak nie osiągnie takiej prędkości i realnie ma w idealnych warunkach max 48-56 Mb/s, bo sporą część pasma zabierają dane nadmiarowe do naprawy uszkodzonych ramek i też trzeba pamiętać, że taka prędkośc będzie możliwa przy małej liczbie osób korzystających jednocześnie z danego nadajnika, bo np. przy 200 osobach prędkośc przypadająca na 1 użytkownika to już tylko 0,28 Mb/s.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Faktycznie rozpisywanie się o takich Koreańskich technologiach na domenie i stronie polskiej to pewnie dla niektóeych userów nietakt ;p