Ciekawostki

Gigantyczny zegar mechaniczny na 10 000 lat

przeczytasz w 1 min.

Danny Hillis opracował, a Jeff Bezos sfinansował budowę i instalację olbrzymiego zegara mechanicznego, który ma wskazywać czas przez 10 tysięcy lat. Owocem tego ambitnego projektu ma być symbol myślenia długoterminowego.

Jeff Bezos to człowiek, którego można znać z kilku różnych projektów. Przede wszystkim jest to szef Amazona – giganta sektora e-commerce, będącego aktualnie najcenniejszą marką na świecie. Amerykanin dowodzi także firmą Blue Origin, która chce oferować ludziom kosmiczne wycieczki. Bezos jest również najbogatszym człowiekiem na świecie, dzięki czemu stać go na przykład na takie projekty jak ten.

42 miliony dolarów – tyle pieniędzy przekaże Jeff Bezos na budowę olbrzymiego zegara mechanicznego. Mający 152 metry wysokości czasomierz ma pozostawać aktywny przez 10 tysięcy lat. W tym czasie napędzany termicznymi cyklami dnia i nocy zegar ma wskazywać aktualny czas, będąc symbolem myślenia długoterminowego i planowania przyszłości dalej niż po kres własnego życia. 

Choć instalacja w Teksasie dopiero się rozpoczyna, sam pomysł ma już prawie trzydzieści lat. Jego autorem jest Danny Hillis – wynalazca, naukowiec i współzałożyciel firmy Thinking Machines Corporation, działającej w sektorach superkomputerów i sztucznej inteligencji. Wymyślony przez niego zegar ma znajdować się w bezpiecznym miejscu i wykonany z wytrzymałych materiałów, by przetrwać 100 wieków i niejedną cywilizację.

Obejrzenie tego symbolu nie będzie łatwe. Najbliższe lotnisko jest bowiem poważnie oddalone od zegara, co oznacza, że po lądowaniu trzeba będzie jeszcze kilka godzin jechać samochodem, a potem zejść ścieżką w dół doliny. Jeżeli ma on jednak działać przez 10 tysięcy lat, to chyba nie ma potrzeby, by jakoś szczególnie się spieszyć…

Źródło: Digital Trends. Foto: 10000yearclock

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  15
  15.000 lat temu taki jeden sfinansował piramidy, bo mógł, a dziś wszyscy zachodzą w głowę po co i do czego to służy ;)
  • avatar
   eltra
   7
   ja lubie takie cudenka :D niepotrzebne to raczej nikomu ale z punktu widzenia tego czy możemy zbudować maszynę która będzie działać 10 tysięcy lat :) ciekawe ^^ w wielu filmach się naoglądałem już takich cudów jak statki kosmiczne samotnie latające w kosmosie od eonów :D to by było coś :P technologia jej rozwój niesamowite rzeczy nas czekają o ile będzie nam dane dożyc bo da się myślę zrobić wszystko trzeba tylko wiedzieć jak :D nie ma rzeczy niemożliwych wszystko jest kwestią czasu
   • avatar
    eninede
    -7
    ...a po co to komu?
    • avatar
     dariozpata
     -8
     Kolejne pieniądze wyrzucone w błoto! A te 42 miliony$ można byłoby spożytkować w inny sposób! Przeznaczyć je na zasiłki socjalne aby ludziom biednym, ubogim, bezdomnym, uchodźcom itd żyło się po prostu lepiej!
     Dlatego popieram pomysł aby takich ludzi jak Jeff Bezos, Bill Gates, Tim Cook, Elon Musk dodatkowo opodatkować aby część ich zysków była przeznaczona na zasiłki socjalne!
     Nie może być dłużej tak że jeden człowiek zarabia miliony a drugi mieszka na śmietniku!
     Wzywam cały świat do przeciwstawienia się im i głosowania na polityków którzy zabiorą im dużą część majątku (tak z 90%) i przeznaczą biedocie która nie może dzisiaj godnie żyć!!!