Ciekawostki

GNOME 40 zmienia wszystko. Jest już dostępny

przeczytasz w 1 min.

GNOME 40 ujrzał światło dzienne. To prawdziwa rewolucja w tym środowisku graficznym. Zmieniły się nawet podstawowe elementy.

GNOME 40 – nie do poznania

W sercu GNOME 40 znajduje się nowy tryb zadań, który ma zmienić sposób, w jaki korzystasz z komputera i usprawnić ci pracę – szczególnie pod kątem wielozadaniowości. W prosty sposób przełączysz się pomiędzy przestrzeniami roboczymi (wyświetlanymi obok siebie w poziomie), szybko dotrzesz do ulubionych aplikacji (których pasek pojawia się pod spodem) i bez problemu znajdziesz to, czego szukasz (korzystając z wyszukiwarki u góry). Zmiany są zauważalne gołym okiem i pewnie równie szybko je docenimy. 

GNOME 40 screen

W trybie zadań centralną część ekranu mogą wypełniać przestrzenie robocze albo (nowe) menu aplikacji, przewijane na boki. Możesz dowolnie zmieniać ich kolejność i tworzyć foldery. Skoro już jesteśmy przy programach, to wspomnijmy o zmianach w niektórych spośród nich: Pogoda ma przeprojektowany interfejs tak, by wyświetlać więcej informacji od razu, Mapy oferują więcej informacji na temat wybranych punktów, Przeglądarka ma zmodernizowany system kart, a Pliki są bardziej podatne na konfiguracje. 

Wygodny. I już dostępny

W GNOME 40 nawigowanie po systemie ma być wygodne, niezależnie od tego, czy korzystasz z klawiatury i myszki, samej klawiatury czy też touchpada – szczególnie że gestami zrobisz teraz wszystko. Premiera tej nowej wersji środowiska jest już za nami, więc jeśli tylko chcesz, to sprawdź, jak wygląda i działa nowy GNOME u ciebie. Oczywiście możesz też poczekać na jego debiut w twojej linuksowej dystrybucji. 

Źródło: GNOME, OMG! Ubuntu!

Czytaj dalej o Linuksie: 

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mikrofonkameragps
  10
  •GNOME to moje ulubione środowisko.
  •Nie gram w gry. ( jest sporo dostępnych ale na pewno za słabe na twój level)
  •Sterowników nie musiałem instalować żadnych.
  •Drukarka działała od razu po podłączeniu nie musiałem nawet wyszukiwać ani konfigurować.
  Po porostu wpiąłem taki czarny kabelek do portu USB następnie wybrałem ikone drukuj/zatwierdziłem lewym przyciskiem myszki później wyskoczyło mi okienko z dodatkowymi opcjami drukowana ile stron itd. Zaznaczyłem OK nie miałem potrzebny niczego zmieniać. Drukarka rozpoczęła pracę.
  • Programy są: Internet, grafika, multimediala, komunikatory, narzędzia biurowe.
  Pełne wersję nie jakiś syf z reklamami.
  Wszystko za darmo pobierane w systemie bez szukania w interniece, pobierania z dodatkowym oprogramowaniem lub złośliwym oprogramowaniem.
  *Kiedy kupie nowy laptop z Windows (nie mogę kupić tego modelu bez) nie pozwole aby ten syf się uruchomił od razu wystartuje z pendrive usunę wszystko i za instaluje Linux.

  Ps. Tak sysyem jest stabilny, nie pamiętam nawet od ilu dni działa bez ponownego uruchomienia.
  12 GB RAM używam wielu programów jednocześnie czasm mam zajęte 8GB przy obróbce zdjęć było nawet 11,5 system działa bez problemów.

  Po prostu działa ! Za darmo bez szpiegostwa.
  • avatar
   piomiq
   1
   > W prosty sposób przełączysz się pomiędzy przestrzeniami roboczymi (wyświetlanymi obok siebie w
   > poziomie), szybko dotrzesz do ulubionych aplikacji

   Hmmm. Tylko pod warunkiem, że wszystko okna z którymi pracowałem zminimalizuje. Pytanie jest takie, czy okna w GNOME mają jeszcze przycisk minimalizacji.
   W KDE/Plasma mogę sobie podpiąć różne funkcje do rogów ekranu/pulpitu, tj. wjeżdżam w lewy górny róg i mam widoczne wszystkie okna, albo wjeżdżam w prawy róg i dostaje wszystkie przestrzenie robocze. Nie muszę tu niczego minimalizować, aby dostać się do aplikacji czy przestrzeni roboczej.
   • avatar
    piomiq
    1
    Strasznie skromy ten artykuł
    Gdyby ktoś chciał obejrzeć jak działa i wygląda najnowsze GNOME to tu jest jeden z filmików:
    https://www.youtube.com/watch?v=DHza5X2Jt2g
    • avatar
     greghostor
     -1
     Fajny
     • avatar
      Konto usunięte
      -1
      @Wojtku, coś ci się kompletnie pomyliło. nie gnome40, lecz gnome 4.0 (czytaj CZTERY ZERO).
      jak na portal technologiczny (że co???) nędzna jakość.
      • avatar
       bonio89
       -2
       U mnie na laptopie do internetu (jakieś stare i5 5th i 8GB ram) - cloudready -> elementary os-> fedora. Tylko na elementary drukarka działała P&P (stary brother na WIFi). Problemy z konfiguracją VPN. Ale jak już coś zacznie działać to nigdy nie przestaje. Niestety na fedorze system chodzi najwolniej ale za to
       jest najwięcej możliwości.

       Podsumowując linux jest spoko na stary sprzęt który nada się do pisania w wordzie i przeglądania internetu, ewentualnie gry na steam.
       Do zrobienia czegokolwiek innego używam windowsa (pakiet adobe, pełnoprawny office). Dochodzę do wniosku że po prostu potrzebuje iPada + macbooka.
       • avatar
        MieczysławZdun
        -2
        Wygląda ładnie, ale co z tego jak to linux i jak komuś polecisz linuxa, a ten wpisze w Google z ciekawosci to rezygnuje po 3 minutach jak się dowie, że popularnych dystrybucji jest więcej niż dobrych filmów na Netflix, a tych mniej popularnych więcej niż złych filmów na Netflix.
        • avatar
         Dariosex
         -11
         Zawsze sie zastanawialem po co oni sie tak staraja i robia te wszystkie super hiper srodowska na linuksa skoro i tak nikt tego nie uzywa poza nerdami a sam udzial linuksa w deskopowym swiecie to mniej niz 1%!
         Ani gier na tym nie ani porzadnych prfogramow ani sterownikow przez co nie mozna grac, pracowac a podlaczenie jaiegos urzxadzenia takiego jak drukarka to modlitwa zeby tylko zadzialalo!