Systemy operacyjne

Kiedy premiera Ubuntu 21.04 i dlaczego warto na nią czekać?

przeczytasz w 2 min.

Wiemy już, kiedy odbędzie się premiera Ubuntu 21.04 i znamy pierwsze szczegóły na temat tego, co to wydanie będzie zawierało. Już teraz możemy stwierdzić, że warto czekać.

Wielkimi krokami zbliża się premiera Ubuntu 21.04. Następczyni wydania 20.10 „Groovy Gorilla”, a zarazem 24. wersja tej dystrybucji, będzie nosić przydomek „Hirsute Hippo”, ukaże się już wiosną i będzie wspierana technicznie przez 9 miesięcy. Nadszedł czas, by dowiedzieć się nieco więcej na ten temat. 

Kiedy premiera Ubuntu 21.04 „Hirsute Hippo”?

Wersja ostateczna Ubuntu 21.04 ukaże się 22 kwietnia 2021 roku. Jak zwykle, premiera ta zostanie poprzedzona kilkoma innymi wydaniami i wydarzeniami: 

 • zamrożenie rozwoju funkcjonalności zaplanowano na 25 lutego 2021, 
 • zamrożenie rozwoju interfejsu zaplanowano na 18 marca 2021, 
 • wersja Beta ukaże się 1 kwietnia 2021, 
 • zamrożenie rozwoju kernela zaplanowano na 8 kwietnia 2021, 
 • a wersja RC (release candidate) ukaże się 15 kwietnia 2021.

Dobrze więc – wiemy ile przyjdzie nam czekać, odpowiedzmy sobie zatem na drugie pytanie z tytułu, czyli dlaczego w ogóle mielibyśmy wypatrywać tej premiery. Na początek nieco gorsza wiadomość… 

Nowe Ubuntu – niestety – bez GNOME 40

Niestety, wydanie 21.04 nie wykorzysta środowiska graficznego GNOME 40, lecz poprzednią wersję. Wynika to z faktu, że wspomniana aktualizacja zawiera tak wiele zmian, że zespół projektantów Ubuntu potrzebuje dodatkowego czasu. A zatem „Hirsute Hippo” przybędzie do nas z GNOME 3.38, będzie się trzymać aplikacji GTK3 i zaoferuje motyw Yaru GTK w dotychczasowej wersji. Być może przy okazji drugiego tegorocznego wydania coś ruszy w tym temacie. 

Ale nowości nie zabraknie – oto najciekawsze z nich

Powiedzieliśmy już sobie, czego nie będzie, więc teraz skoncentrujmy się na nowościach, na które możemy liczyć. Zacznijmy od tego, że Ubuntu 21.04 będzie bazować na najnowszym kernelu Linux 5.11, a powłoka graficzna ma działać znacznie wydajniej. Producenci zadbali również o bezpieczeństwo użytkowników, czyniąc folder domowy domyślnie prywatnym

Można się też spodziewać pomniejszych aktualizacji aplikacji, Pythona w wersji 3.9 oraz – rzecz jasna! – nowej, tematycznej tapety. Twórcy najpewniej postarają się także o eliminację wykrytych błędów i poprawki związane z tym, jak Ubuntu się prezentuje. Czy jest coś, na co szczególnie czekasz?

Źródło: OMG! Ubuntu!, informacja własna

Czytaj dalej o Linux: 

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Fido_vel_Fidel
  4
  Najważniejsza nowość wymieniona w tym artykule to "...rzecz jasna! – nowej, tematycznej tapety..."
  Dobrze, że przy takiej długiej liście nowości wymienionej w tym niusie udało się odnaleźć tą wiadomość.
  Mogę spać spokojnie.
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   @Wojtku wszystkowiedzący wraz z całą redakcją: "Wiemy już, kiedy odbędzie...."
   a nie można tak normalnie? Cannonical opublikował datę wydania ...." ? Musi być w stylu Barbie i Kena ?
   • avatar
    Trim23
    1
    Dopiero zaczynam przygodę z Pythonem. Jeżeli na Linuksa dopiero trafi wersja 3.9, to ile wynosi opóźnienie? Poza tym pod win jest już wersja 3.9.1. W związku z tym mam pytanie - na czym polega ta przewaga w programowaniu pod Linuksem?
    • avatar
     Dariosex
     -11
     Po co to komu potrzebne skoro na Linuksa nie ma gier i masy roznych przydatnych programow! Pamietam jak pare lat temu sie tym Ubuntu bawilem. Probowalem nagrac plyte CD-RW audio w Brasero i po nagraniu plyta byla do wyrzucenia! Zaden odtwarzacz jej juz nie przeczytal! Nawet w Windowsie w Nero i innych programach nie mozna bylo plyty sformatowac! Takie to programy na tym linuksie sa!
     • avatar
      DeviLevi
      0
      Jak na razie zostaję przy Fedorze 33. Czytam dużo o Linuxie ale jeszcze nie znalazłem czegoś lepszego.