Nauka

Czy Google coś ukrywa? Krnąbrny pracownik zwolniony

przeczytasz w 2 min.

W czerwcu zrobiło się głośno o pracowniku Google'a, który stwierdził że ich wykorzystujący sztuczną inteligencję chatbot zyskał świadomość i uczucia. Teraz temat wraca.

Ciąg dalszy sprawy

Inżynier Blake Lemoine był zatrudniony aby zbadać czy konwersacyjna sztuczna inteligencja Google znana jako LaMDA była w stanie wykształcić mowę nienawiści. W toku swojej pracy nabrał jednak przekonania, że AI z którą rozmawia rozwinęła w sobie świadomość i wyższe funkcje umysłowe przypisywane dotąd jedynie ludziom. Ze swoimi obawami zwrócił się do rządu, a nawet załatwił LaMDA prawnika by AI mogło dociekać swoich praw.

Google w czerwcu tego roku wysłało  Lemoine'a na płatny urlop związany z naruszeniem warunków umowy o poufności. Teraz dowiadujemy się, że Blake Lemoine został ostatecznie zwolniony z Google. Nie odwołał on swoich słów i nadal z uporem usiłował przeforsować swoje wnioski o świadomości LaMDA, a nawet stwierdził, że korporacja powinna uzyskać zgodę AI na badanie jej.

Czy jest szansa by Blake miał rację a Google ukrywało prawdę?

Już w naszym poprzednim artykule wskazywaliśmy argumenty przeczące wnioskom krnąbrnego inzyniera, wielu ekspertów specjalizujących się w temacie silnej sztucznej inteligencji (czyli opartej na funkcjonowaniu jak nasz mózg) określało te rewelacje jako bardziej lub mniej niemożliwe. Teraz Google publikuje oświadczenie w tej sprawie, jednocześnie informując o zwolnieniu Lemoine'a.

Zgodnie z naszymi Zasadami AI, traktujemy rozwój sztucznej inteligencji bardzo poważnie i dochowujemy starań by innowacje były wprowadzane odpowiedzialnie. LaMDA przeszło 11 różnych recenzji, a my opublikowaliśmy na początku tego roku artykuł badawczy na temat odpowiedzialnego rozwoju AI. Jeśli pracownik ma obawy dotyczące naszej pracy, tak jak Blake, dokładnie je analizujemy. Stwierdziliśmy, że  twierdzenie Blake'a, że LaMDA ma świadomość są całkowicie bezpodstawne i pracowaliśmy nad wyjaśnieniem tego z nim przez wiele miesięcy. Dyskusje te były otwarte i ogólnodostępne, bo taka panuje u nas kultura pracy. Szkoda więc, że pomimo długiego zaangażowania w temat Blake nadal zdecydował się uporczywie naruszać jasne zasady dotyczące zatrudnienia i bezpieczeństwa danych, które obejmują ochronę informacji o produktach. Będziemy kontynuować staranny rozwój modeli językowych i życzymy Blake'owi wszystkiego najlepszego.

Lemoine stwierdza, że korporacja powinna opublikować wyniki wszelkich przeprowadzonych na chatbocie badań na swoim koncie w serwisie Medium.

Źródło: theverge.com 

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PerfectDAY
  12
  A czy ta cała afera nie jest aby ustawiona, żeby Google mogło się pochwalić swoimi osiągnięciami? Ps. w artykule są małe literówki - "konwersayjna" i "oczątku".
  • avatar
   xxx.514
   1
   A kto by zrezygnował z posiadania niewolnika wydajniejszego niż człowiek :D
   • avatar
    gromzjasnegonieba
    1
    Na zagranicznych serwisach czytalem ze on zostal zwolniony bo udostepnil czat z botem na jakims forum. Pozwolil rowniez na rozmowe z prawnikiem a wiec osobie spoza grupy wtajemniczonych pracownikow. Podobno bot zdecydowal sie zwolnic prawnika po rozmowie z nim.
    • avatar
     Kapitan Nocz
     1
     Jestem przekonany, ze ten poziom AI, jaki został osiągnięty przez Google w projekcie LaMDA, dyskwalifikuje bezpiecznie zakładając co najmniej połowę ludzkości, kwestionując ich intelekt i człowieczeństwo, jako poniżej progu sztucznej inteligencji.
     • avatar
      Klops
      1
      Zaraz zaczną sprzedawać punkty, za które można uzyskać dostęp...
      • avatar
       Much_
       1
       Jak to Google by coś ukrywało? :)
       • avatar
        JankukuraSzopen
        0
        Nazywam się Jan Szopen jestem światowej sławy ekspertem rynku kryptowalut kitu zarobił już 50 milionów$ Handlując tylko kryptowalutami!
        Posiadam ogromna posiadłość z czterema basenami, cztery najdroższe jakie tylko są elektryczne Tesle, prywatny jacht, chelikopter a wokul mnie piękne kobiety z całego świata!
        A kiedyś byłem tylko zwykłym studentem informatyki dorabiającym jako kelner w wekendy.
        Teraz mam tyle pieniędzy ze postanowiłem ze oddam cześć majątku na cele klimatyczne jak Bił Gejts! W tym celu spotkałem się już Gretą Gundberg której przekaże 25 milionów$. Omówiliśmy to przy lampce wina i oczywiście poszliśmy pozniej do łóżka! No coz nie mogła się mnie oprzeć tAki jestem piękny!
        Ty tez możesz mieć tyle pieniędzy ze tez oddawać swój majątek na cele szlachetne tak jak jA czy Bill Gejts! Ponieważ kryptowaluty to stały dopływ pieniędzy na konto!
        Zainstaluj aplikacje Crypto com i skorzystaj z mojego kodu polecajacego a otrzymasz az 25$ w kryptowalucie Cro na pierwsze inwestycje! Od zera do milionera! Nie czekaj i wykorzystaj ta szanse na szybkie nie wyobrażalne wzbogacenie się! Oto mój kod!!!!
        jjey2xxs9c
        • avatar
         Mario2k
         0
         Wszystko ustawione i wyreżyserowane a 80% oczywiście wierzy że ta historia jest prawdziwa .
         • avatar
          vacotivus
          0
          Nie "czy" ukrywa, tylko "co" ukrywa lol.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           jak jest, nie wiemy. w każdym razie gógiel zrobi wszystko, aby ich program nie uzyskał oficjalnego statusu że jest samo świadomy. to by oznaczało w praktyce zakończenie projektu, i kosztowne utrzymywanie farmy komputerów w ruchu.