Gry

Gracze mają do tego prawo!

przeczytasz w 1 min.

Gracze nie gęsi, swoje prawa ma... ano właśnie. Żadnych praw nie mają i nie mieli. Ale niebawem może się to zmienić, ponieważ firma Stardock zaprezentowała tzw. Kartę Praw Gracza PC. Znany z kilku produkcji developer to firma, która słynie z dobrego traktowania klienta. I choć takich producentów jest wielu, znajdziemy też firmy niezbyt dbające o graczy. Stardock, znając rynkowe niuanse, przygotował specjalne prawa graczy, na które przypada 10 punktów. Oto one:

1. Gracz powinien mieć prawo do zwracania gry, która nie działa na jego komputerze i w rezultacie powinien otrzymać z powrotem wydane na nią pieniądze.

2. Gracz powinien oczekiwać, że gry, które trafiają do sklepów, będą już w wersjach ukończonych; pozbawione większych błędów.

3. Gracz powinien mieć prawo do otrzymywania sensowych aktualizacji do gier po ich premierze.

4. Gracz powinien mieć prawo do wyboru, by managery instalacyjne i aktualizacyjne nie włączały się samodzielnie i nie były konieczne do włączenia przed uruchomieniem gry.

5. Gracz powinien oczekiwać, że wymagania minimalne gier oznaczają faktycznie ich odpowiednie działanie na podanych konfiguracjach sprzętowych.

6. Gracz powinien oczekiwać, że żadna gra nie zainstaluje bez jego wiedzy nic potencjalnie niebezpiecznego dla jego komputera.

7. Gracz powinien mieć prawo do pobierania najnowszych wersji gier, za które już kiedyś raz zapłacił.

8. Gracz powinien oczekiwać, że gra w trybie dla jednego gracza nie będzie wymagać połączenia z internetem przed każdym uruchomieniem.

9. Gracz powinien mieć prawo do tego, że developer i wydawca nie będzie go traktował jak potencjalnego złodzieja.

10. Gracz powinien mieć prawo do oczekiwania, że raz zainstalowana gra nie będzie wymagać do działania płyty w napędzie optycznym.

Niestety nie wiadomo czy prawa te wejdą w życie i zaczną obowiązywać wszystkich producentów. W każdym razie warto się z nimi zapoznać i podyskutować na ten temat. Osoby bardziej zainteresowane tematem mogą zaś wejść na stronę internetową Stardocka, a dokładnie – na blog prowadzony przez szefa firmy, Brada Wardella. Znajdziemy tam również kolejne prawa, dopisywane przez graczy.

Źródło: RegHardware.co.uk

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Gothar
  0
  Ciekawy temat, ale moim zdaniem takie prawa nie beda miały miejsca u producentów gier. Poniewaz nie będzie się im opłacała taka polityka.
  Domeną dzisiejszego świata jest pieniądz, a na sentymenty mogą sobie pozwolić naprawdę duże koncerny.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Zawsze domeną był pieniądz i władza. Większość tych podpunktów jest lekko ujmując "przesadna". Ale parę powinno na stałe być zastosowane. 2, 5, 7, 9 i 10
   • avatar
    Zajdi
    0
    Co do wymagania to się w 100% zgadzam, bo z tego co wiem, to jedne wymaganie są podane prawidłowo, a czasem są zaniżone, żeby nie zniechęcać nabywców. Tak samo z płytą, gdyż ciągłe mieszanie płytami w napędzie nie tylko denerwuje, ale wydłuża czas w którym gra się uruchamia, gdyż napęd musi odczytać płytę i to trochę trwa i płyty nie będą się tak niszczyły (często po wyjęciu kładziemy je po prostu na biurku).
    • avatar
     darek11
     0
     najbardzie denerwujacy jest problem plyty w napedzie. Raz poslalem taka plyte w napedzie do sklepu (starszy komp sprzedawalem), szczescie ze sprzedawca po znajomosci i sprawdza sprzet. Plytke odzyskalem razem z kasa:)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      A jeszcze bardziej denerwuje jak kupisz sobie "klasykę" z sagą starych gier np. Herosów i okazuje się że po instalacji trzeba wkładać płytę żeby to odpalić. Dlatego kupuje gry tylko teraz w gazetach bo np. taka wersja z jednego z najstarszych miesięczników wraz z dodatkami działa bez płyty :D . Instalujesz raz i nie bawisz się w cracki albo jakieś emulatory co zabierają miejsce na obraz na hd -pzdr.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Najważniejsze podpunkty, które według mnie powinny zostać zatwierdzone i przestrzegane :
       "7. Gracz powinien mieć prawo do pobierania najnowszych wersji gier, za które już kiedyś raz zapłacił.

       9. Gracz powinien mieć prawo do tego, że developer i wydawca nie będzie go traktował jak potencjalnego złodzieja - hmm ,tylko dlaczego miałby :P ?

       10. Gracz powinien mieć prawo do oczekiwania, że raz zainstalowana gra nie będzie wymagać do działania płyty w napędzie optycznym."
       I świat stanie się lepszy :)