Technologie i Firma

Hałas w pracy to spory problem - ANC może być rozwiązaniem

artykuł sponsorowany, przeczytasz w 2 min.

Gdy pracownicy na coś się skarżą, najczęściej jest to hałas, który utrudnia koncentrację, obniża efektywność i powoduje dolegliwości fizyczne. Technologia ANC w wielu sytuacjach może stanowić rozwiązanie tego problemu.

Nie ma doskonałego zakładu pracy i nigdy nie będzie. Problem polega jednak na tym, że wiele przedsiębiorstw powiela błędy, co najlepiej obrazuje fakt, że pracownicy zdecydowanie najczęściej skarżą się na nadmierny hałas. 

Oprócz negatywnego wpływu na samopoczucie i zdrowie, hałas uniemożliwia pracownikom wejście w stan pełnego skupienia, a tym samym obniża ich produktywność i może prowadzić do większej liczby popełnianych przez nich błędów. Dodatkowo generuje jeszcze jeden problem…

Otóż gdy w biurze panuje hałas, rozmowa klienta z konsultantem telefonicznym nie jest przyjemna dla żadnej ze stron. Pracownik nie potrafi się skupić, by udzielać cennych rad klientowi, ten zaś musi wytężać słuch, by rozumieć, co mówi do niego osoba z „call center”. 

Tymczasem jest to spory problem dla firmy, ponieważ aż 73 proc. klientów (którzy wzięli udział w ubiegłorocznym badaniu Plantronics Persona) najchętniej wybiera głosową formę konsultacji z przedsiębiorstwem, a większość rezygnuje z dalszej współpracy, jeśli ma złe doświadczenia.

Plantronics hałas infografika
Kliknij, aby powiększyć.

Jak można rozwiązać ten problem? Podstawowe kroki, jakie mogą podjąć pracodawcy, to: zwiększenie odległości pomiędzy stanowiskami, stosowanie paneli akustycznych i mebli pochłaniających dźwięk oraz inwestycja w odpowiedni sprzęt dla pracowników.

Taki odpowiedni sprzęt w przypadku wspomnianych działów obsługi klienta to słuchawki, które z jednej strony chronią słuch konsultanta przed nagłymi skokami natężenia dźwięku, z drugiej zaś blokują hałas, który mógłby dotrzeć do mikrofonu pracownika, dzięki czemu do klienta dociera jasny przekaz. 

Plantronics hałas Voyager

Sam pracownik również jest odcinany od hałasu, który mógłby go rozpraszać, ale nie następuje całkowita izolacja od świata zewnętrznego. Zwraca na to uwagę Magdalena Wąsiewicz, Key Account Manager z firmy Plantronics w swoim komentarzu:

„Warto poświęcić kilka słów technologii ANC, czyli Active Noise Cancelling. To rozwiązane dla słuchawek, przeznaczonych do pracy w biurze, w głośnym środowisku. Pozwala wyciszyć niepożądane dźwięki, co pomaga w skoncentrowaniu się na wykonywaniu codziennych obowiązków. 

ANC jest często mylone z całkowitym wyciszeniem, które gwarantują, np. wygłuszacze używane przez graczy e-sportowych lub pracowników budowlanych. Technologia ANC, dzięki logarytmom zainstalowanym w dodatkowych mikrofonach, wychwytuje dźwięki otoczenia i stara się je zniwelować, by zagwarantować najwyższy możliwy komfort pracy. 

Czasem klienci, którzy przychodzą zakupić słuchawki z ANC po ich założeniu, oczekują totalnej ciszy. Właśnie to odróżnia ANC od zwykłego pasywnego wyciszenia, które w dłuższym czasie, może mieć negatywne skutki zdrowotne. Algorytmy niwelują męczące bodźce z otoczenia, dzięki czemu bez problemów usłyszymy np. alarm przeciwpożarowy lub prośbę kolegi z biurka obok”.

Źródło: Plantronics

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  2
  Dzięki "logarytmom"? Na pewno? Komuś przydałby się słownik języka polskiego...
  • avatar
   Adiqq
   1
   Praca z domu i po problemie, ANC to leczenie objawów zamiast przyczyn. Open space'y, tona osób upchniętych na m^2, ciągły hałas od rozmów, jeżeli komuś wydaje się, że w takich warunkach pracownik może się skupić na pracy z sensowną wydajnością, to chyba marzy, ważne tylko że tanio dla pracodawcy, bo upchnie więcej pracowników mniejszym kosztem.
   • avatar
    Wasek
    0
    W zeszłym roku kupiłem słuchawki z ANC właśnie po to, by w pracy pracować w ciszy od szumu i gadania (obok zespół telemarketingowy) i przy ulubionej muzyce. Gorąco polecam.
    • avatar
     gilban
     0
     To może by ktoś jeszcze wpadł na pomysł jak w szkole zmniejszyć hałas. Bo często wytrzymać nie można, w szczególności jak ktoś nosi aparaty słuchowe.
     • avatar
      xxx.514
      0
      Logarytmy... Czy chodzi tu o jakieś programowe filtrowanie dźwięku tła i obniżenie konkretnych tonów lub całego zakresu słyszalnego do określonego poziomu decybeli? Wtedy wzmianka o logarytmach zaczęła by być trochę bardziej sensowna.
      • avatar
       kubixon5
       0
       A czemu w sumie nie postawić na innego producenta? Bardzo podobne parametry prezentują nówki od skullcandy - słuchawki venue. Również ma przetwornik 40stkę, no i ANC. Można się zastanawiać czy to plus czy minus, ale jak dla mnie zdecydowanie plus.