Bezpieczeństwo

Hasła i loginy do Facebooka wykradane przez aplikacje z Google Play

przeczytasz w 1 min.

Cyberprzestępcy działają już na naprawdę wielu frontach i nie odpuszczają także właścicielom urządzeń mobilnych.

Hasła i loginy do Facebooka wykradane

Cyberprzestępcy działają już na naprawdę wielu frontach i nie odpuszczają także właścicielom urządzeń mobilnych, zwłaszcza tym korzystającym z systemu Google Android. Firma ESET poinformowała właśnie o kolejnych zagrożeniach.

Tym razem ukryte zostały one w grach Cowboy Adventure i Jump Chess. Obydwie zawierały trojana, który miał na celu pozyskanie danych logowania do konta na portalu Facebook. Ten cieszy się ogromną popularnością, a zatem w teorii zagrożonych było wielu użytkowników. Na szczęście obyło się bez większych strat.

Liczba użytkowników, którzy wpadli w pułapkę okazała się stosunkowo niewielka dzięki wielu komentarzom osób, które dostrzegły problem i sygnalizowały zagrożenie. Sama zasada działania trojana była natomiast bardzo prosta.

Po uruchomieniu aplikacji wyświetlało się fałszywe okno logowania do Facebooka. Jeśli ofiara dała się nabrać i podała swoje dane, te były wysłane prosto do serwera kontrolowanego przez cyberprzestępców.

Cowboy Adventure trojan

Zarażone szkodliwym oprogramowaniem gry zostały usunięte ze sklepu. Przedstawiony przypadek potwierdza jednak, że sprawdzanie komentarzy innych użytkowników może okazać się niekiedy bardzo pomocne.

Źródło: eset, techone3

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dudi4Fr
  9
  Pytanie jak to przeszło przez kontrole aplikacji na GP?
  • avatar
   Ladros
   2
   To kompletna głupota, żeby logować się gdziekolwiek za pomocą FB albo łączyć ze sobą konta. Jak można tak ignorować zagrożenia ze strony internetu. Pewnie ludzie myślą "co się może stać".
   • avatar
    Konto usunięte
    -4
    Na końcu artykułu jest napisane "trojenem". Poprawcie ;)