RTV

HDMI 2.0a: zaktualizowany interfejs z obsługą HDR w 4K TV

przeczytasz w 1 min.

Nadchodzą jaśniejsze biele i głębsze czernie. Czy wasze telewizory są gotowe?

HDMI

Choć fakt, że co chwilę pojawiają się nowe standardy łączności może być irytujący dla niektórych użytkowników, bez wątpienia tego typu rozwój jest niezbędny, jeśli chcemy przesuwać granice jakości coraz dalej. Aktualizacji doczekał się właśnie interfejs HDMI. Co nowego w wersji 2.0a?

HDMI 2.0a to nowy standard wprowadzony przez stowarzyszenie HDMI Forum. Najważniejsza nowość jest taka, że najnowsze telewizory 4K Ultra HD będą mogły obsługiwać za pośrednictwem tego przewodu obraz HDR (High Dynamic Range). Technologia ta pozwala na oglądanie treści o większej rozpiętości tonalnej.

Według wielu obserwatorów i znawców rynku RTV, HDR jest jedną z najważniejszych technologii obrazu. Aktualizacja standardu HDMI jest zatem bardzo istotna. Trzeba jednak dodać, że w wersji 2.0a dodana jest tylko obsługa formatu HDR CEA-861.3, który zaakceptowany został na początku bieżącego roku.

Pierwsze telewizory kompatybilne z HDR są już dostępne na rynku. Najważniejsi producenci zapowiedzieli też aktualizacje swoich wybranych urządzeń w przeciągu kilku najbliższych miesięcy.

Źródło: HDTV Test, FlatsPanelHD

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Lord_Krecitsqa
  4
  Całe szczęście że wystarczy upgrade firmware
  • avatar
   x-power
   2
   Ja nie rozumiem jak HDR może mieć wpływ na standard HDMI jak HDR to inny sposób rejestracji obrazu przez kamerę i dalej edycji na komputerze? Potem mamy obraz w np. x264 i to normalnie TV wyświetla. Jak to już jest, bo chyba się pogubiłem.
   • avatar
    Marucins
    -2
    Tzn że co, dotychczas nie mogłem odtwarzać obrazu HDR?

    Czyli jeśli ktoś puścił mi sygnał taki a taki (jak było to dotychczas - obraz o różnym rozłożeniu tonalnym) to odbiornik nie mógł go pokazać?

    Przepraszam ale nie rozumiem tego.
    Skoro odbiornik jest odbiornikiem o pokazuje mi sygnał przesłany kablem HDMI 101010101110100100010011 to co mogłoby się w tym nie wyświetlić?
    • avatar
     voxcordi
     0
     Czyżby producenci TV zauważyli potrzeby "oglądaczy"?
     Wszak telewizorem trudno zastąpić w miarę porządny monitor ;-)