HDD

Hitachi: energooszczędne dyski z talerzami 1 TB

z dnia
Dawid Mączka | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Dawid Mączka
16 komentarzy Dyskutuj z nami

Firma Hitachi, w pogoni za konkurencją, ogłosiła, że już niebawem ruszy sprzedaż dwóch nowych serii dysków twardych o rozmiarze 3,5 cala: CinemaStar oraz DeskStar. Najważniejsza wiadomość to jednak fakt, że pojedynczy talerz w dyskach Hitachi pomieści teraz aż 1 TB danych.

Teoretycznie możliwość zmieszczenia na jednym talerzu tak dużej ilości danych pozwalałaby sądzić, że Hitachi zaprezentuje dyski o pojemności 5 TB. Firma bowiem w swojej ofercie miała już modele wyposażone w aż pięć talerzy. Nic na to jednak nie wskazuje. Nowe „twardziele” zaprezentowane przez Hitachi będą miały pojemności od 250 GB do 1 TB. Dlaczego tak się dzieje? Tego nikt oficjalnie nie komentuje. Może dwie obecne serie stawiać mają na mniejszą awaryjność i mniejsze zużycie energii, o którym Hitachi poinformowało.

Hitachi CinemaStar i DeskStar

CinemaStar i DeskStar otrzymały oznaczenia kodowe: 5K1000.B i 7K.1000.D. Według podanych przez korporację informacji te pierwsze skierowane są głównie do nagrywarek filmów TV i oferują o 23% niższy pobór energii niż w przypadku serii 7K.1000.D (tryb IDLE). Jeśli chodzi o serię dla komputerów stacjonarnych, czyli DeskStar, mowa o poborze energii niższym o 15% w trybie IDLE w porównaniu do poprzedniej serii z oferty Hitachi.

Wszystkie dyski wchodzące w skład obydwu serii wyposażono w 32 MB pamięci cache oraz interfejs Serial ATA 6 Gb/s. Największą różnicą jest jednak fakt, że w DeskStar talerze wirują prędkością 7200 obrotów na minutę, w przypadku CinemaStar będzie to jedynie 5400 obrotów. Nowe urządzenia Hitachi mają trafić do sklepów już niebawem. Miejmy nadzieję, że Hitachi nie każe nam zbyt długo czekać na informacje odnośnie dysków o większych pojemnościach korzystających z talerzy o pojemności 1 TB.


Więcej o dyskach HDD:

Źródło: TechConnect Magazine, Hot Hardware

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Talerz 1 TB a dyski 250 GB... Jaki sens ja się pytam?

  PS a może w każdym siedzi 1 TB talerz tylko jest zablokowany software'owo :P
 • avatar
  Mighn
  po prostu do 250 GB dadzą talerze z wadami fabrycznymi i w sofcie zafiksują te miejsca jako nieużywane - ot cała filozofia... dzięki temu spadnie i to znacznie koszt produkcji (minimalizacja odpadów)
 • avatar
  jsq.olecko
  Łał, ale oszczędność... w desktopie.
 • avatar
  Darkangel
  Mnie najbardziej interesuje wydajność i poziom hałasu.
  Obecnie mam 4x Samsung F3 500GB w RAID 0, dwie macierze. jeśli kopiuje pomiędzy macierzamami np film HD który ma 5GB to osiądam po 200-240MB/s to migiem to idzie :)
  W 5 sek 1GB przekopiuje :).
  Pojedyńczy dysk ma wydajność około 120MB/s.
  Jeśli dyski Hitachi będą osiągały np 160MB/s to biore odrazu 2 :).
  A te będe sprzedawał :).
  Szybsze napewno będą bo tuaj Samsung leci 500GB na talerz a tam by był 1TB :)
  to musi szybciej chodzić:)
 • avatar
  jewgienij
  O! Seagate zaczal sprzedawac dysk zewnetrzny 4TB.
  http://www.tomshardware.com/news/GoFlex-Desk-4TB-3.5-inch-industrial-design-USB-3.0,13371.html
 • avatar
  Konto usunięte
  "CinemaStar będzie to jedynie 5400 obrotów."
  Nie nazwałbym tego "jedynie"... przy tak upakowanej ilości danych na talerzu, za 1 obrotem ile jest w stanie przewalić danych?
 • avatar
  Konto usunięte
  Restore Point.