HDD

Hitachi: energooszczędne dyski z talerzami 1 TB

przeczytasz w 1 min.

Firma Hitachi, w pogoni za konkurencją, ogłosiła, że już niebawem ruszy sprzedaż dwóch nowych serii dysków twardych o rozmiarze 3,5 cala: CinemaStar oraz DeskStar. Najważniejsza wiadomość to jednak fakt, że pojedynczy talerz w dyskach Hitachi pomieści teraz aż 1 TB danych.

Teoretycznie możliwość zmieszczenia na jednym talerzu tak dużej ilości danych pozwalałaby sądzić, że Hitachi zaprezentuje dyski o pojemności 5 TB. Firma bowiem w swojej ofercie miała już modele wyposażone w aż pięć talerzy. Nic na to jednak nie wskazuje. Nowe „twardziele” zaprezentowane przez Hitachi będą miały pojemności od 250 GB do 1 TB. Dlaczego tak się dzieje? Tego nikt oficjalnie nie komentuje. Może dwie obecne serie stawiać mają na mniejszą awaryjność i mniejsze zużycie energii, o którym Hitachi poinformowało.

Hitachi CinemaStar i DeskStar

CinemaStar i DeskStar otrzymały oznaczenia kodowe: 5K1000.B i 7K.1000.D. Według podanych przez korporację informacji te pierwsze skierowane są głównie do nagrywarek filmów TV i oferują o 23% niższy pobór energii niż w przypadku serii 7K.1000.D (tryb IDLE). Jeśli chodzi o serię dla komputerów stacjonarnych, czyli DeskStar, mowa o poborze energii niższym o 15% w trybie IDLE w porównaniu do poprzedniej serii z oferty Hitachi.

Wszystkie dyski wchodzące w skład obydwu serii wyposażono w 32 MB pamięci cache oraz interfejs Serial ATA 6 Gb/s. Największą różnicą jest jednak fakt, że w DeskStar talerze wirują prędkością 7200 obrotów na minutę, w przypadku CinemaStar będzie to jedynie 5400 obrotów. Nowe urządzenia Hitachi mają trafić do sklepów już niebawem. Miejmy nadzieję, że Hitachi nie każe nam zbyt długo czekać na informacje odnośnie dysków o większych pojemnościach korzystających z talerzy o pojemności 1 TB.


Więcej o dyskach HDD:

Źródło: TechConnect Magazine, Hot Hardware

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Talerz 1 TB a dyski 250 GB... Jaki sens ja się pytam?

  PS a może w każdym siedzi 1 TB talerz tylko jest zablokowany software'owo :P
  • avatar
   Mighn
   0
   po prostu do 250 GB dadzą talerze z wadami fabrycznymi i w sofcie zafiksują te miejsca jako nieużywane - ot cała filozofia... dzięki temu spadnie i to znacznie koszt produkcji (minimalizacja odpadów)
   • avatar
    jsq.olecko
    0
    Łał, ale oszczędność... w desktopie.
    • avatar
     Darkangel
     0
     Mnie najbardziej interesuje wydajność i poziom hałasu.
     Obecnie mam 4x Samsung F3 500GB w RAID 0, dwie macierze. jeśli kopiuje pomiędzy macierzamami np film HD który ma 5GB to osiądam po 200-240MB/s to migiem to idzie :)
     W 5 sek 1GB przekopiuje :).
     Pojedyńczy dysk ma wydajność około 120MB/s.
     Jeśli dyski Hitachi będą osiągały np 160MB/s to biore odrazu 2 :).
     A te będe sprzedawał :).
     Szybsze napewno będą bo tuaj Samsung leci 500GB na talerz a tam by był 1TB :)
     to musi szybciej chodzić:)
     • avatar
      jewgienij
      0
      O! Seagate zaczal sprzedawac dysk zewnetrzny 4TB.
      http://www.tomshardware.com/news/GoFlex-Desk-4TB-3.5-inch-industrial-design-USB-3.0,13371.html
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       "CinemaStar będzie to jedynie 5400 obrotów."
       Nie nazwałbym tego "jedynie"... przy tak upakowanej ilości danych na talerzu, za 1 obrotem ile jest w stanie przewalić danych?
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Restore Point.