Procesory

HP: procesory ARM znajdą się w przyszłych serwerach

przeczytasz w 2 min.

Układy ARM niepodzielnie rządzą na platformach mobilnych, praktycznie wszystkie smartfony i tablety zostały stworzone na bazie architektury ARM. Minie jeszcze dużo czasu zanim Intel czy AMD z procesorami x86 będą w stanie podjąć równą walkę z układami SoC autorstwa ARM. Całkowicie odwrotna sytuacja ma miejsce na rynku pecetów, laptopów i serwerów. Jednak HP dąży do zmian w tym kierunku.

Pojedynczy procesor EnergyCore ARM

Informowaliśmy Was, że ARM pracuje nad 64-bitowymi wersjami swoich układów, co ma wpłynąć na popularyzację na rynku serwerów i pecetów właśnie. Firma HP ogłosiła że rozpoczyna Projekt Moonshot, którego celem jest stworzenie platformy Redstone czyli serwerów bazujących na układach ARM.

Karta EnergyCards

Jakie cele przyświecają firmie HP przy tak radykalnych krokach? Coraz więcej gospodarek chyli się ku upadkowi, społeczeństwo się buntuje, a sytuacja UE nigdy nie była tak niepewna. Chodzi o oszczędności. HP przedstawiło dane dotyczące tego aspektu. Wynika z nich że serwery z układami ARM pozwolą na zmniejszenie zużycia energii o 89%, kosztów o 63% i rozmiarów centrów danych o 94%. Trzeba przyznać że liczby te robią wrażenie.

HP Redstone

W przypadku Redstone zostaną wykorzystane układy SoC EnergyCore ARM Cortex firmy Calxeda. Pojedynczy układ to cztery rdzenie Cortex A9 o częstotliwości od 1,1 do 1,4 GHz. Pobór mocy układu to 1.5 W czyli według HP 10% tego co serwery zbudowane na platformie x86. Pojedynczy węzeł serwera składający się z układu ARM, 4 GB pamięci RAM oraz pamięć SSD pobierać będzie 5 W. Serwery takie wydzielać będą mniej ciepła, a za tym idą oszczędności odnośnie zaawansowanych systemów chłodzenia.

Według HP, pojedynczy system będzie w stanie pomieścić 2800 serwerów w jednej szafie. Sama platforma Redstone bazuje na przestrzeni 4U, z 72 kartami EnergyCards, na które składają się cztery układ SoC EnergyCore. HP zapowiada specjalne programy dla firm, które mają pomóc wdrożyć się w nową technologię.

Myślicie że takie rozwiązanie przyjmie się na stałe?


Więcej o układach ARM:

Źródło: DailyTech, TechSpot

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Jakby ktoś pytał to HP udupił procesory Alpha, te same co miały być konkurencją dla x86 a teraz są prawdopodobnie podstawą chińskiego ShenWei 1600.
  Nie wiem czy to dobrze wróży temu projektowi.
  • avatar
   Konto usunięte
   -1
   Tylko czy będą wydajne.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    HP ostatnio niemiłosiernie się miota i jakoś nie może się zdecydować czy strzelić sobie w głowę czy w brzuch...
    Akurat Widzący ma rację i firma, która uwaliła jeden z najlepszych procesorów na rynku i to taki, który z powodzeniem wyprzedza ARM w kontekście wydajność/pobór energii raczej nie może być stawiana jako wyznacznik powodzenia takiej akcji, a powiedziałbym wręcz przeciwnie to może świadczyć o jej wielkiej klapie...
    Na marginesie to ARM przy maksymalnym obciążeniu raczej nie może się pochwalić zachwycającymi efektami energooszczędności, a budowanie centrów by wykorzystywać ich potencjał w 30% mija się z celem.
    • avatar
     jacy4
     0
     Teraz te wszystkie programy które są na x86 trzeba by przenieść do ARM. Ale przynajmniej serwery będą o wiele tańsze :)