Procesory

Nowy procesor Huawei dorównuje Intel Core i9-9900K. Jest jednak pewien problem...

przeczytasz w 1 min.

Nowy procesor Huawei podobno jest tak dobry, że ma konkurować z modelem Intel Core i9-9900K. Z pozoru jest bardzo dobrze, ale tylko z pozoru...

Nie jest tajemnicą, że na rynku procesorów obecnie liczą się tylko dwie firmy - Intel i AMD. Swoich sił próbuje tutaj także firma Huawei, ale do tej pory nie odnosiła większych sukcesów. Być może teraz to się zmieni, bo chiński producent zaprezentował nową jednostkę, która ma konkurować nawet z... Core i9-9900K.

Procesory Huawei nie są niczym nowym, bo komputery z takimi układami już od pewnego czasu są dostępne na dalekim wschodzie (jakiś czas temu pisaliśmy o konstrukcji bazującej na 8-rdzeniowym modelu Kunpeng 920 2249K).

Huawei stawia wyzwanie Intelowi. No nie do końca...

Ostatnio chiński producent zaprezentował nową jednostkę z serii Kunpeng 920 – to model Kunpeng 920 3211K, który został wyposażony w 24 rdzenie/24 wątki ARM Neoverse N1 (7 nm) o taktowaniu do 2,6 GHz.

Okazuje się, że Kunpeng 920 3211K dorównuje wydajnością modelowi Intel Core i9-9900K. Problem jednak w tym, że mówimy o wielowątkowych zastosowaniach, a chiński układ oferuje 3-krotnie więcej rdzeni (!). Wydajność jednowątkowa nie jest znana, ale możemy się domyślić, że jest bardzo słaba.

Komputer z procesorem Huawei Kunpeng 920

Inna sprawa to to, że komputery z procesorami Huawei są praktycznie nieosiągalne poza Chinami – takie konstrukcje znajdują zastosowanie głównie w instytucjach rządowych, gdzie nie można stosować sprzętu z „zachodnimi” podzespołami.

Źródło: Guru3D, South Morning China Post (foto)

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BariGT
  20
  Zapomnieliscie dopisac jaka jest roznica w poborze pradu. Tak swoja droga obsmiewanie Chinskich porocesorow, zyjac w kraju ktory nie produkuje nawet wlasnych telefonow jest przekomiczne XD
  • avatar
   Adam524
   4
   Zestaw ze wspomnianym Kunpeng 920 kosztuje około 4200zł a nie dorównuje nawet i3... Zgaduje że ten będzie odpowiednio droższy. Ciekawe ile straci rząd na zakup przepłaconych i mało wydajnych maszyn.
   • avatar
    Blejd
    4
    Ciekawe od kogo skopiowali projekt :)
    • avatar
     Witalis
     4
     Śmiejcie się śmiejcie z Chińskich procesorów... Pamiętam jak na początku 90 lat redaktorzy obecnego TVN-u na antenie wyśmiewali się z Chin że ich wzrost 6% to tak jak dołożyć do 100 ziarenek ryżu dodatkowe 6... i to nic nie znaczy. Gdzie dzisiaj są ono a gdzie my... Są na księżycu i wybierają się na marsa... Za kilka lat będą mieli olbrzymia przewagę i technologie, nieważne czy ja wymyśla czy ukradną ( Japończycy też kradli w 70 latach )
     • avatar
      Ghola
      2
      Ciekawe jak dużo luk bezpieczeństwa zaimplementowanych na potrzeby CCP ma ten CPU XD
      • avatar
       kitamo
       1
       Zdecydowanie są szybsze jak się je przewiezie samochodem :)
       • avatar
        zeniu
        0
        Na Pu**** już obśmali ten chiński złom na wszystkie strony.
        • avatar
         PL_SBX
         -1
         Kiedy oni zrozumieją że ARM nie ma podejścia do x86? Jeszcze daleko mu do komputerów i powinien zostać w urządzeniach mobilnych.
         • avatar
          rrrrrr
          0
          Przecież to ARM, a nie x86. Porównanie bez sensu, bo soft pod x86 co najwyżej przez emulację, a wtedy marny ułamek oryginalnej wydajności.
          • avatar
           kaaleth
           0
           "Zachodnie" podzespoły to jakie?
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            wiadomość niby nędzna, ale coś mi się widzi że chińczycy z musu staną się potęgą w przetwarzaniu równoległym w kompach domowych.