Sieci

Łącze światłowodowe o przepustowości 2 Tbps - testy Huawei i Vodafone powiodły się

Karol Żebruń | Redaktor serwisu benchmark.pl
40 komentarzy Dyskutuj z nami

Zasięg nowego typu łączy może wynosić prawie 3400 kilometrów

Huawei światłowód

Nie wydajność procesorów, ani pojemność pamięci masowych, a ograniczenia w prędkości przesyłu danych, stanowią największą przeszkodę we wdrażaniu ambitnych projektów IT. Najważniejszym graczem w świecie technologii optycznych o wysokiej przepustowości jest obecnie Huawei (dane Ovum za 3kw. 2012), który częściej w naszym serwisie pojawia się jako dostawca ciekawych budżetowych smartfonów. Koncern ten wspiera także edukację przyszłych adeptów wydziałów informatyczno-telekomunikacyjnych.

Huawei pracuje nad wydajnymi technologiami przesyłu danych na etapie ostatniej mili (gigabitowe łącza DSL), a także nad zwiększeniem wydajności magistrali dalekiego zasięgu. Ostatnim osiągnięciem w tej drugiej dziedzinie jest pomyślne zakończenie terenowych testów łączy optycznych o przepustowości 2 Tbps dla pojedynczego kanału transmisyjnego.

Zapewne przypominacie sobie doniesienia o rekordach NECa i innych japońskich instytucji. Tam słowo światłowód zestawialiśmy z prędkościami ponad 100 Tbps. Trudno jednak porównywać te dwa wyniki. Rezultaty NEC osiągnął stosując eksperymentalne sieci. Huawei zadowolił się realnie istniejącą siecią Vodafone, które udostępniło swoją infrastrukturę na terenie Niemiec. Całkowity dystans, na jaki dokonano przesyłu danych wyniósł 3325 kilometrów.

Uzyskana prędkość jest 20-krotnie większa, niż w przypadku coraz powszechniejszych komercyjnych łączy 100 Gbps i 5 razy większa niż poprzednie rekordowe osiągnięcia Huawei z 2012 roku. Ogrom prędkości ilustrowany jest słowami „przesył 40 filmów HD w ciągu jednej sekundy”. Można także powiedzieć inaczej. Ponad 250 tysięcy odbiorców, czyli niewielkie miasteczko, może jednocześnie strumieniować treści HD.

Huawei pracownik

Taki zapas przepustowości wcale nie jest marnotrawstwem, gdyż wymagania rynku operatorskiego rosną w bardzo szybkim tempie. Coraz więcej instytucji zaczyna przekonywać się do usług chmurowych (choć nie każda z tych usług zasługuje na takie określenie), a komfort korzystania z takich rozwiązań w dużym stopniu zależy od szybkości łączy.

Projekt Huawei i Vodafone wykorzystuje sieć WDM (ang. wavelength division multiplexing), czyli taką, w której w pojedynczej wiązce światła mamy wiele kanałów z danymi. Prototypowa sieć WDM Huawei może dzięki połączeniu wielu kanałów 2 Tbps osiągnąć łączną przepustowość 56 Tbps.

Dla zainteresowanych kilka szczegółów technicznych. Podczas testów wykorzystano techniki przetwarzania cyfrowego sygnału, korekty błędów i modulacji - flex oDSP (Flex-Optical Digital Signal Processing), super SD-FEC (soft decision forward error correction) i flex modulation format. Wykorzystano bezdyspersyjne światłowody G.652 i wzmacniacze światłowodowe domieszkowane erbem (EDFA). Sygnał w trakcie transmisji nie podlegał regeneracji. Dane były wprowadzane do kanału transmisyjnego z wykorzystaniem techniki PDM-16QAM (ang. polarization-division-multiplexed 16-ary quadrature-amplitude modulation) lub Nyquist PDM-QPSK (ang. polarization-division-multiplexed quadrature-phase-shift-keying). W pierwszym przypadku osiągnięto zasięg 1500 kilometrów, a w drugim wspomniane rekordowe 3325 kilometrów.

Źródło: Huawei

Komentarze

40
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Pener
  a ja mam 2 mbps i się cieszę ;)
  21
 • avatar
  naqerpl
  250 tys to nie jest niewielkie miasteczko xd to jest cała Gdynia
  13
 • avatar
  wildthink
  Małe miasteczko na prowincji Indii lub Chin...
  12
 • avatar
  hink1
  Wszystko pieknie, ladnie ale w Polsce i tak 99% jest przez lipny telefoniczny kabelek i watpie zeby takie TP pokusilo sie na swiatlowody.
  Moze za 10lat
  4
 • avatar
  cocaine01
  Ja tam mam 1mb, w bf'a nie moge pograć, bo lagi, gry nie ściągne, bo długo, filmu nie obejrze, bo buforowanie. Prosze mame o 6mb, ale jej oczywiscie wystarcza 1mb. Szlag mnie trafi z tym netem...
  3
 • avatar
  Konto usunięte
  A mój internet od neostrady jest godny pożałowania... Nie dość że pingi latają w okolicach 1000, często rozłącza mi neta, to jeszcze są problemy z DNSami.
  Przechodzę na radiówkę. Mam dość TP.
  2
 • avatar
  Pavvel
  Ja mam 40Mbps i nadal za mało do tego dostałem router który ciągle się wysypuje przy wykorzystaniu lacza powyżej 30Mbps
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  Ja mam modem Zyxel 2400 bodów w slocie ISA i jak dane lecą po ZMODEM, to starcza.
  1
 • avatar
  wdowa94
  I teraz technologię światłowodową do komputerów i będzie w koncu jakaś normalna przepustowość USB czy SATA
  1
 • avatar
  PanoramiXus
  No ładnie, ładnie... ja dalej na łączu 256 kbps :) 6/10 mbps to byłaby dla mnie super rzecz... a tu takie łącza. Zastanawiam się tylko jaką prędkość będą oferowali operatorzy końcowym użytkownikom po wdrożeniu takich technologii. :)
 • avatar
  Konto usunięte
  LOL, ale sonda. Lepiej sobie darować, niż na siłę klecić takie oczywistości.
  -1
 • avatar
  Konto usunięte
  ja mam 160mb/s na 100mb/s tylko :(
  -1
 • avatar
  Konto usunięte
  Firma Hujwie produkuje zwykłe chińskie śmieci. Nie warto jej ufać.
  -2
 • avatar
  maker
  Ja aktualnie jade na symetrycznym 100/100 Mbps, takze nie narzekam, ale 2Tbps bym nie pogardzil :P.
  -2
 • avatar
  Konto usunięte
  Moje 30/3 mi całkowicie styka ale tym 2 Tbps bym nie pogardził.
  -2
 • avatar
  Konto usunięte
  A światłowody wykorzystali dalej w okienkach telekomunikacyjnych ~1.5um?
  Czy coś się ruszyło w tej materii?
 • avatar
  Konto usunięte
  Ja pamiętam pierwszy łącze 256 Kbs. Counter Strike na steam to pół dnia pobierałem ponad 700 MB.
 • avatar
  Bartusiak69
  Ja mam u gościa prywatnie 4Mbps a jak jest mało ludzi to daje mi 8Mbps radiówka przez kabel i nie narzekam jedynie na telekomunikację jak kombinują coś, bo wtedy net nie działa albo muli jak dziś .
  W nocy mi ściąga 1MB / s , czyli nie jest źle :D .
 • avatar
  hazoc
  niestety jak się mieszka na wsi to rzeczywiście są problemy z szybkim internetem. W normalnych miastach już dawno operatorzy a nawet porządne sieci osiedlowe mają całą infrastrukturę magistralną na światłowodach. Ja mam w dzień 20Mb/s a w wieczorem i w nocy nawet 40Mb/s i płace 40 zeta więc nie mówcie że w całej Polsce jest kiepsko - bo wcale tak nie jest. W mojej okolicy najwolniejsze łącze jakie oferują to chyba 8 Mb/s. Niestety są to łącza asynchroniczne więc Up jest ścięty na maksa ale większości to w domu nie przeszkadza
 • avatar
  krychu2007
  U mnie nie można podłączyć więcej niż 6 Mbps gdyż centrala jest za daleko. Ciekawe co zrobi neostrada jak wygajśnie moja umowa. Oni takich prędkości już nie oferują.
 • avatar
  Michosit
  Mi na speed testach wychodzi te 6 mb/s ale pobiera się max 950kb/s i to już jest mega szybko .Ping często jest coś koło 60-90 i było by ok gdyby nie to ze jest niestabilny jak cholera . A do tego jakieś 250 metrów dalej mój kumpel
  ma internet 20 mb/s i pingi 10-20 a jak jest 30 to się dziwi czemu taki duży i TP to jedno wielkie gówno