Technologie i Firma

Hyperloop po polsku nabiera prędkości - transport przyszłości

przeczytasz w 1 min.

Profesorowie i studenci z polskich politechnik pracują nad rozwinięciem koncepcji transportu nowej generacji Hyperloop.

Hyperloop to promowana przez Elona Muska koncepcja transportu międzymiastowego nowej generacji, który zagwarantowałby prędkość przemieszczania się na poziomie 1100 km/h. W konkursie na najlepsze rozwinięcie tego pomysłu wzięły udział drużyny z całego świata, a wśród nich znalazła się Hyper Poland złożona z profesorów, absolwentów i studentów Politechnik Warszawskiej i Wrocławskiej oraz inżynierów z firm projektowych. Choć konkursu nie wygrała, postanowiła kontynuować prace nad tym projektem.

Jak tłumaczą twórcy: „dzięki zredukowanemu oporowi powietrza i braku oporu toczenia, wagonik poruszający się na poduszkach magnetycznych jest w stanie rozpędzić się do prędkości niemal 1 macha, zużywając tyle energii, co samochód pędzący z prędkością ok. 130 km/h. Całość zasilana będzie energią słoneczną, czerpaną poprzez kolektory mieszczące się na rurze Hyperloop. Dzięki temu podróż z Warszawy do Gdańska mogłaby trwać ok. 40 minut, a bilet byłby dużo tańszy od miejscówki w Intercity”.

Na razie do realizacji tego celu pozostała jeszcze bardzo długa droga. Ekipa Hyper Poland zajmuje się obecnie opracowywaniem prototypu. Już teraz jednak projekt potrzebuje ogromnych nakładów pracy i pieniędzy. W tym pierwszym pomagają profesorowie i specjaliści z całego kraju, natomiast wsparcie finansowe zapewniła firma DPS Software, która udostępniła inżynierom licencje na oprogramowanie SOLIDWORKS z dodatkowymi modułami. 

Czym jest Hyperloop i jak idą prace? Zobaczcie poniższy materiał:

Źródło: Hyper Poland, DPS Software

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jaredj
  12
  Już teraz potrzebne są ogromne pieniądze i praca, a oni mówią o tańszych biletach???? Inwestycja przede wszystkim musi się zwrócić, więc nie ma mowy o tanim podróżowaniu, przynajmniej przez kilka, kilkanaście pierwszych lat.
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   "to nie wypali" :) Trzeba tym wszsystkim profesorom pokazać tą opinie kolegi "tarzinio" bo nie potrzebnie się męczą biedaki. W Polsce to może powstanie nigdy ale fajnie by był mieć technologię i ją sprzedawać, rakiet w kosmos też nie wysyłamy ale technologicznie jesteśmy w stanie zbudować łazika marsjańskiego np.
   • avatar
    Kris1
    2
    Wolałbym aby w Polsce powstała kolej MAGLEV
    • avatar
     mesjan
     0
     W 40 min z prędkością 1100 km/h pokonuje się drogę ~733km. To jest znacznie większa odległość niż Warszawa - Gdańsk chyba że z przystankami co wioskę.
     • avatar
      trb888
      -1
      Powodzenia w zapewnieniu szczelności tunelu o takiej długości, średnicy i wytrzymałości mechanicznej ;) Nawet wstawili fotowoltaikę żeby było eko, pewnie polują na jakiś grant. Pomimo to kibicuję, nawet rozwiązanie małych problemów po drodze może przyczynić się do rozwoju nauki.
      • avatar
       tarzinio
       -2
       To nie wypali. Będą musieli co przystanek wpuszczać powietrze, a po wszystkim wypompowywać co bedzie trwało. Dodatkowo w takim tunelu bedzie mogl jechać tylko jeden taki pojazd no chyba ze każdy bedzie zatrzymywał sie na kolejnych przystankach w jednakowym czasie, inaczej wypompowywanie powietrza nie ma sensu, wiec bedzie trzeba budować wiele tuneli, a na ziemi nie bedzie na no tyle miejsca. Nie będą na panele słoneczne bo będą je niszczyć. Jak juz to będzie elektrownia zbudowana z paneli gdzie będzie prąd doprowadzony. Ze względu na ilość pociągów jaka mamy teraz oraz to ze tylko jeden pojazd na jeden tunel bedzie mogl być to musza przenieść to do podziemi. Itd itd. Widze sporo rzeczy nieprzemyślane maja. To nie wypali. Najpierw niech zrobią normalne pociągi jak w Japonii i naprawia tory, a nie myślą o takim czymś. O nie wypali. A zgadzam sie z kolegą. Bilety tanie nie będą. Po 1 zwrot inwestycji po 2 będziemy płacić za prędkość po 3 to polska.
       • avatar
        raffal81
        -3
        A jak ktoś ma klaustrofobię :D szczerze to nie za bardzo bym chciał być zamknięty w takiej rurze ;]]] chyba że by była przezroczysta ;] ale z drugiej strony przy prędkości 1000km/h nic byśmy nie zobaczyli przez takie okno ;PPP chyba że puszczone to na jakiejś pustyni ;d by nam drzewa nie latały przed oczami ;]

        wolałbym takie 300km/h w dużym komforcie, w zupełności wystarcza ;]]
        • avatar
         s3b3k
         0
         https://www.youtube.com/watch?v=RNFesa01llk

         Dziękuje to wszystko w tym temacie