Oprogramowanie

IBM przejmie Suna? Co się stanie z Javą?

przeczytasz w 1 min.

Według magazynu Wall Street Journal, IBM jest w trakcie rozmów nad przejęciem koncernu Sun Microsystems. Na razie jednak obie firmy są dalekie od osiągnięcia ostatecznego porozumienia. Podobno Sun rozpoczął poszukiwanie inwestora już kilka miesięcy temu (jednym z nich był HP), ale dotychczas żaden na poważnie nie zainteresował się spółką.

Sun Microsystems to koncern założony w 1982, produkujący serwery, stacje robocze, procesory SPARC, a także system operacyjny Solaris i oprogramowanie do niego. Jednym z najważniejszych produktów Suna w ostatnich latach jest język i maszyna wirtualna Java, która zdobyła sporą popularność na serwerach, desktopach oraz w urządzeniach przenośnych, takich jak telefony komórkowe. Sun jest również odpowiedzialny za rozwój pakietu OpenOffice, opartego na oprogramowaniu StarOffice niemieckiej firmy StarDivision, w 1999 roku wykupionej przez amerykański koncern.

W ostatnich miesiącach sytuacja finansowa Suna staje się coraz gorsza, między innymi z powodu kryzysu i spadku zamówień dużych klientów korporacyjnych. Od listopada 2007 do listopada 2008 ceny akcji koncernu spadły o 80%. Z kolei IBM posiada solidne fundamenty finansowe – kapitalizacja spółki jest aż 40-krotnie wyższa niż Suna. Gdyby transakcja doszła do skutku, International Business Machines mógłby wzmocnić swoją pozycję, przejmując sprzęt, usługi i oprogramowanie serwerowe Suna, a także technologię Java.

Źródło: Hexus.net

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Innymi słowy do boju IMB.Przy okazji szkoda ,że nie posiadam trochę akcji Sun microsystemu... :(
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   IBM aaaaaaaaa
   EDIT