Procesory

Intel Core i7-7740X podkręcony do 7,5 GHz - najwyżej taktowany Core i7 w historii

przeczytasz w 1 min.

Nowy rekord został ustanowiony podczas sesji podkręcania Performance Matters Helium Night z ciekłym helem w roli głównej.

Intel Core i7-7740X to jeden z najwyżej taktowanych procesorów, które kiedykolwiek trafiły do seryjnej sprzedaży. Model ten ma odblokowany mnożnik, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby go dodatkowo przyspieszyć – tym bardziej, że potencjał jest tutaj całkiem spory, zwłaszcza przy zastosowaniu niekonwencjonalnych metod chłodzenia.

Układ został wyposażony w cztery rdzenie/osiem wątków, które pracują z częstotliwością 4,3 GHz, natomiast w trybie Turbo Boost 2.0 mogą przyspieszyć nawet do 4,5 GHz. Przy dobrym chłodzeniu powietrznym lub wodnym w zasięgu ręki powinno być mniej więcej 5,0 GHz. Na tym jednak potencjału procesora się nie kończy, co udowodnili overclockerzy podczas imprezy Performance Matters Helium Night na targach Computex 2017.

Intel Core i7-7740X - rekord podkręcania
Kliknij, aby przejść do walidacji wyniku

Maksymalnie udało się uzyskać 7562 MHz i to przy aktywnych wszystkich rdzeniach i wątkach. Nie obyło się jednak bez zdjęcia odpromiennika ciepła, a także mocnego podniesienia napięcia zasilającego i schłodzenia układu ciekłym helem (!). Swój wkład miała tutaj również płyta główna ASUS ROG Rampage VI Apex – specjalna konstrukcja, która została zaprojektowana właśnie z myślą o biciu rekordów w podkręcaniu.

Intel Core i7-7740X - rekord podkręcania

Wynik robi wrażenie, bo ostatnie generacje procesorów Intela nie kręciły się tak wysoko. Dla porównania model Core i7-7700K do tej pory udało się przyspieszyć „tylko” do 7383 MHz, Core i7-6700K do 7056 MHz, a Core i7-4770K do 7193 MHz.

Poniżej jeszcze fimik z sesji podkręcania.

Źródło: HWBot, OverclockingTV

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  22
  Dawno nie widziałem na Benchmarku czego o podkręcianiu (a w końcu to Benchmark - nie serwis clickbaitów i reklam). Więc poprosiłbym o:

  1) ranking i testy najlepszych past termoprzewodzących (ranking to nie wyświetlenie ofert sprzedaży w pokazie slajdów)

  2) podkręcanie popularnych procesorów (4690k, 7600k, i te nowsze, można też dać kilka od AMD) używając 3 najlepszych chłodzeń powietrzem i 3 najlepszych wodą. W testach zarówno do ilu sensownie udało się podkręcić na tych chłodzeniach oraz do ilu, aby zachować max ciszę.

  3) testy obudów PC, pod względem ciszy i możliwości chłodzenia (przy zamkniętej obudowie, z zamontowanymi wiatrakami, chodzącymi na full jak i na auto typu 20-40%)

  4) testy i ranking najlepszych kart dźwiękowych (wewn. i zewn.)
  • avatar
   Dudi4Fr
   10
   A intel i tak powie za 2 miesiące że lepiej go w domu nie pokręcać bo się glut przegrzewa...
   • avatar
    zimeq
    6
    intel swoje 4 rdzenie dla mas za 1500zl od 10 lat robi. kilka modeli wstecz dochodzilo do 5ghz w domu i co z tego? a nowa platforma dla milionerow
    • avatar
     frenchkiss4u
     1
     Niech sprawdzą na Noctua NH-D15. Zresztą 4 rdzenie i 8 wątków to już jak na dzisiejsze czasy żaden deal. Niech pokażą 8 rdzeni co kręci się do 5 Ghz na powietrzu to będzie wtedy jakiś progres...
     • avatar
      SirMichael
      0
      nie wykręcą tyle na wiatraku to wtedy mnie to urzeknie.
      • avatar
       Silverstar
       0
       Słabizna ten intel. Kogo obchodzi podkręcanie na helu czy azocie. W normalnych warunkach nie da się tego zrobić. Na wiatraku pewnie nawet do 5.0 by nie dobił....
       • avatar
        raffal81
        -1
        Przyznać trzeba ładny wynik.