Procesory

Intel porzuca 10-nm litografię? Jest oświadczenie producenta

przeczytasz w 1 min.

Branżowe media obiegła zaskakująca informacja serwisu SemiAccurate, jakoby producent miał porzucić 10-nanometrowy proces technologiczny. Jak jest w rzeczywistości?

Nie od dzisiaj wiadomo, że Intel ma problemy z wdrożeniem 10-nanometrowej litografii. W sieci pojawiły się nawet pogłoski, jakoby producent porzucił tę technologie. Jak jest w rzeczywistości?

Pierwsze informacje o porzuceniu technologii pojawiły się… w czerwcu. Już wtedy profil witeken opublikował wpis na swoim Tweeterze, według którego wdrożenie 10-nanometrowego procesu technologicznego okazało się bez sensu, a Intel od razu miałby przejść do 7-nanometrowej litografii. Informacja ta przeszła jednak przez branżowe media bez echa.

Dużo większe zamieszanie wzbudził wczorajszy artykuł Charliego Demerjiana z serwisu SemiAccurate. Co prawda informacje właściwie się pokrywały, ale tym razem news był cytowany przez serwisy technologiczne i dotarł do dużo większego grona odbiorców. W sieci zawrzało.

Intel możliwie szybko zareagował na „rewelacje” i opublikował na swoim Tweeterze oświadczenie, w którym dementuje plotki o wycofaniu się 10 nm – według informacji przekazanych przez producenta, prace nad nową litografią mają postępować zgodnie z wcześniejszymi założeniami.

Źródło: Witeken, SemiAccurate, Intel, ComputerBase

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PITUCH3
  4
  jak można wyrzucić miliardy dolarów do kosza , przez kolejne 5 lat, robiąc właściwie nic ? no ewentualnie naciągając potencjalnych klientów :P
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   Obojętnie czy to prawda czy nie, jedno wiem na pewno: Intel kłamie zawsze gdy wydaje im się to wygodne na dany moment.
   Więc bez względu na to jak jest w rzeczywistości, oficjalne komunikaty tej firmy to puste słowa.
   • avatar
    michal_mat
    3
    "Zgodnie z wcześniejszymi założeniami" :). Ale którymi? Bo to już miało być jakiś czas temu :)
    • avatar
     benzene
     1
     Książę Gorczakow: Nie wierzę w niezdementowane informacje.
     • avatar
      rahl_r
      0
      Jak zwykle Charlie błysnął.
      • avatar
       Gatts-25
       -3
       Tak samo jak można być pewnym jak mocne będzie Zen 2 na rynek PC w przypadku Intel jest niepewność o jego wyłączną przyszłość.
       Za 3 lata będzie już wszystko wiadome czy Intel pracował nad czymś wyjątkowym jeżeli chodzi o nowe spojrzenie w litografię i nowe układy więc Intel może wyjść z tego cało a nie musi bo straty dopiero zacznie ponosić.
       Większość patrzy na teraz a nie w bliską przyszłość dlatego zobaczymy czy uda im się te kłopoty jakie mają teraz po prostu opuścić i znów będą znaczącą marką bo status QUO zaczyna zanikać.Jeszcze tylko optymalizacje po wielowątkowość na procesory AMD by się przydała tylko w takim przypadku ta znaczna większość posiadaczy procesorów Intela może nie być zadowolona.
       Wiele osób podaje informacje o wymiarach litografii jaką Intel opracowuje , która można porównywać z 7nm od TSMC chociażby a nawet Samsung 7nm EUV podając w komentarzach tylko dwa wymiary , które właśnie są tak blisko temu co zaprezentowała konkurencja więc i ja tutaj przytoczę.
       Intel ma 54nm x 36nm , TSMC 56/54nm x 40/44nm a Samsung przy użyciu EUV 57/54nm x 36nm no i rzeczywiście Niebiescy ze swoimi 10nm mają wiele wspólnego z 7nm pozostałych firm ale prawda jest niewygodna dlatego nie chcieli zamieszczać pozostałych wymiarów jakie mają wpływ na taką a nie inną nazwę tego procesu produkcji.
       Pozostałe 2 wymiary są równie istotne i tak w przypadku 10nm od Intela mamy 34nm i 272nm , 7nm od TSMC jest to już 30nm i 240nm a Samsung przy użyciu swojego EUV ma wymiary podane jak na razie tylko dla pierwszej generacji tego procesu a jak wiemy oni już wdrażają drugą generację 7nm EUV więc w ich przypadku wymiary te przy 1gen. EUV wynoszą 27nm i 228nm.
       To są bardzo istotne różnice świadczące o tym , że 10nm od Intela mimo takiej nazwy powinno mieć ksywkę "8.5nm" bo jest gdzieś w połowie drogi między 7nm konkurencji i 10nm swoimi , które tak nazwali.
       Inni piszą o ścianie jaką Intel napotkał więc to samo czeka konkurencję w co ja nie wierzę.Dla mnie bardziej istotne jest to , że Azjaci są idealnymi umysłami ścisłymi i widocznie ich talent inżynierski przekracza możliwości firmy amerykańsko - izraelskiej.Żydzi myśleli , że są najlepsi i się po prostu przeliczyli.Według wstępnych informacji Samsung zmniejszył ilość prób z 8.5 na 6.5 a to znacznie obniża ten najdłuższy wymiar.
       Wszystko wyjdzie po premierze lub podczas następnego konwentu dotyczącego nowych technologii litograficznych wtedy być może Samsung ujawni co