Komputery

Intel fair wobec AMD - sąd zdecydował

Jakub Kralka | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Jakub Kralka
29 komentarzy Dyskutuj z nami

Pozew zbiorowy (czynność dopuszczana od kilku dni także w polskim systemie prawnym) złożony przeciwko Intelowi przez grupę zainteresowanych konsumentów został rozpatrzony negatywnie przez sąd w Delaware.

Zdaniem judykatury Intel wcale nie dopuszczał się nieuczciwych praktyk wobec ich największego konkurenta - AMD. Wszystko dlatego, że Intel ustalał z producentami komputerów korzystne rabaty, jeśli tylko całkowicie rezygnowali oni ze współpracami z rywalami koncernu. Amerykańscy konsumenci stali się zirytowani faktem, że w niektórych przypadkach praktycznie niemożliwym było kupienie komputera z podzespołami AMD.

W tym miejscu wielki szacunek należy się prawnikom Intela, którzy przyznali, że - owszem - tego typu rabaty były udzielane, jednakże firma na celu miała wyłącznie interes klienta. I rzeczywiście Intelowi udało się udowodnić, że dzięki temu komputery były tańsze. A sąd odrzucił pozew, ponieważ interesy konsumentów nie zostały w ten sposób naruszone.

Jest to zaskakujący werdykt, ponieważ większość ekspertów spodziewała się zwycięstwa skarżących. Prawdopodobnie dojdzie do apelacji.

Źródło: CLU

Polecamy artykuły:    
Ile rdzeni powinien mieć twój procesor? Poradnik: jak wybrać smartfona 3D TV: rewelacyjne telewizory czy sukces marketingu?

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Może Intel nie może pogodzić się z faktem, że przegrywa z AMD i to sporo.
  -1
 • avatar
  Konto usunięte
  Jak najbardziej jestem za AMD ale wydaje mi się że dostało ono już swoją dolę zadośćuczynienia czyli okolo 1mld $.
  P.S chyba anwet obrazek dotyczący tamtej sytuacji http://images.nvidia.com/blogs/ntersect/feature_image07.jpg
 • avatar
  deel77
  Należy zadać sobie pytnie: dlaczego AMD nie praktykowało takiego zachowania? (o ile nie praktykowało) z powodów etycznych? dbania o klienta?
 • avatar
  Konto usunięte
  Działanie typowo monopolistyczne w UE by to w życiu nie przeszło. Skoro nie można zakupić komputera z innym procesorem to konkurencja fair to nie jest
 • avatar
  kasek_mdc
  Tylko ten pozew nie był dziełem AMD tylko klientów, na innym portalu wspomnieli o tym.
 • avatar
  Erathiel
  Co się prawnikom Intela udało "udowodnić" sądowi, a co podpowiada zdrowy rozsądek, to są dwie zupełnie różne sprawy. Gołym okiem widać, że tu nie chodziło o dobro klienta, a nawet jeśli, to tylko w krótkiej perspektywie, bo w dalszej było zmarginalizowanie bądź całkowite wyeliminowanie konkurencji i absolutna dominacja na rynku.
 • avatar
  A takie sprawy są nie warte uwagi bo co ma konsument do powiedzenia? Kupi się to co pasuje ze względu na parę czynników (głównie kasa) i tyle
 • avatar
  renholder1987
  Rodacy spokojnie jak komp to z prockiem intela i kartą ati ^^ O intela bym sie nie martwił o AMD tez bo sobie poradzą;) Niech konkurują jeszcze długie lata przynajmniej będą ludzkie ceny:D A jak mnie zabraknie niech się dzieje co chce:P
 • avatar
  Konto usunięte
  OMG jak nie ma komputera który mnie interesuje to idę do innego sklepu.
 • avatar
  Konto usunięte
  To idź sobie do innego sklepu... w którym też będą tylko proce intela. Na tym polega monopol. Udzielanie rabatów w zamian za eliminację konkurencji. W efekcie konkurent upada bo nikt go nie kupuje - wtedy rabaty się kończą i cena idzie 1000 razy w górę, a nowy proc wychodzi raz na 10 lat bo nie ma presji czasu od konkurencji. Do konkurencji nie pójdziesz bo już jej nie ma. Płacisz 1000 razy wyższą cenę i płaczesz. Postęp stoi w miejscu bo już nie trzeba być innowacyjnym.
 • avatar
  kopczenko
  Ostanio bylem (ostanio hmm gdzies w lutym) w neonet? w rzeszowie, i zobaczylem kosmiczny komputer za ponad 2 kola.
  Phenom I 9650?
  do tego 9600/800gt
  2gb ramu
  zasilacz jakis noname 600W
  buda Trasformers totalny - taki z podnoszonym na "szynach" do tylu front.
  do tego jakis monitor 19/20"
  dysk jakies 320 chyba.
  Ogolnie komp dla mnie nie warty 1200-1500zl a tu taka kasa
 • avatar
  Qpers
  Sędzia i ława przysięgłych dostali w łapę - bo kto bogatemu zabroni? Szokująco niesprawiedliwy wyrok...
 • avatar
  Konto usunięte
  AMD i Intel tworzą spokojnie koegzystujący tandem, taki bardziej nowoczesny kartel. Większość wypowiedzi wyraźnie wskazuje że naiwno-laickie spojrzenie na mikroprocesorowy biznes nieustająco triumfuje.
  AMD z Intelem powiązana jest umowami o wymianie patentów i nie myślcie że rozwój w tej branży jest zwyczajnie swobodny. Gdy Intel zbytnio odskoczy od AMD to przystopowuje zmiany aż konkurent się trochę podciągnie. Kiedy problemy AMD przybrały zbyt duże rozmiary to Intel wspomógł ich finansowo i poprawił ich środowisko biznesowe. Gdy zagrożone zostały interesy AMD w obszarze chipsetów to Intel zablokował nVidę, z premiery wysokowydajnych chipów graficznych intel zrezygnował też po nabyciu przez AMD firmy ATi i nawiązaniu ostrej walki ATI(AMD)z nVidią. Intel jest żywotnie zainteresowany dobrą kondycją finansową AMD (oczywiście w pewnych granicach).
  Prozaiczną przyczyną tej współpracy jest przymusowy podział Intela gdyby AMD upadło. Tak więc pamiętajcie, jeżeli AMD miałoby upaść to Intel do tego nie dopuści.
 • avatar
  miedzianek
  Tylko troche ta waga sprawiedliwosci zle pokazana,Intel wygral wiec powinien byc gora;)