Procesory

Płyty główne pod Intel Haswell-E tylko z 4 bankami pamięci DDR4

przeczytasz w 1 min.

Odkrywamy nowe informacje o nadchodzących procesorach Intel Haswell-E.

Intel Core i7 procesor zdjęcie

Wszystko na to wskazuje, że w wakacje zadebiutują procesory Intel Haswell-E, które powinny zainteresować najbardziej wymagających klientów. Niedawno poznaliśmy nowe szczegóły na temat samych układów oraz kompatybilnych z nimi płyt głównych.

Same procesory w dalszym ciągu będą wytwarzane w 22-nanometrowym procesie technologicznym z zastosowaniem mikroarchitektury Haswell, a poszczególne modele zostaną wyposażone w 6 lub 8 rdzeni, do 20 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (L3) oraz 4-kanałowy kontroler pamięci DDR4-2133. Ponadto mają one charakteryzować się współczynnikiem TDP rzędu 140 W.

Modele te będą pasować do nowych płyt z podstawką LGA 2011-3 (niekompatybilną z obecną LGA 2011 pod modele Sandy/Ivy Bridge-E) i chipsetem Intel X99 – układ ten obsłuży 10 gniazd SATA 6 Gb/s, 8 linii PCI-Express 2.0, a także 14 portów USB (w tym 6 w wersji 3.0). Nie zabraknie również wsparcia dla technologii Intel Rapid Storage i RST Smart Response Tech (z Rapid Recover).

Intel X99 chipset diagram

Ciekawostką jest jednak to, że wbudowany w procesorze kontroler pamięci obsługuje tylko jeden moduł DDR4 na jeden kanał, a więc najprawdopodobniej wszystkie płyty główne będą wyposażone „tylko” w cztery banki. Dla porównania, 4-kanałowy kontroler pamięci DDR3 z procesorów Intel Sandy/Ivy Bridge-E pozwala na „podłączenie” dwóch banków do jednego kanału, w związku z czym powszechne są konstrukcje z ośmioma bankami pamięci.

Intel X99 chipset funkcje

Z kolei dostępne 40 linii PCI-Express będzie można podzielić na dwa złącza PCI-Express x16 i jedno PCI-Express x8 lub pięć PCI-Express x8. Nie powinniśmy zatem narzekać na brak płyt z obsługą technologii Nvidia SLI i AMD CrossFire.

Źródło: WCCFTech

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  16
  Pewnie i tak DDR4 wyciągnie więcej jedynie w benchmarkach i w niczym więcej, DDR3 jest jak narazie wystarczające.
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   W przypadku platformy o takich zastosowaniach 4 banki pamięci to faktycznie mało. 32GB to ja mam w lapku, a platforma do poważniejszych zastosowań aż prosi się o 32-64GB. Ciekaw jestem czy to ograniczenie techniczne w konstrukcji kontolera, czy celowa segmentacja procesorów by nie stwarzały konkurencji dla xeonów w poważniejszych zastosowań, które nie wymagają funkcji typowo serwerowych?
   • avatar
    webster58
    2
    1 moduł - 1 kanał ale za to 16 GB na kanał więc 64 GB zachowane. Tłumaczył to ostatnio ktoś na benchmarku jak zapowiedziano te procesory. Będzie na pewno szybciej więc nie ma się czym przejmować, Jeśli ktoś chce 128 GB pamięci lub więcej to już xeona kupi przecież i zupełnie inną płytę no i pamięć.
    • avatar
     wdowa94
     -3
     To dopiero pierwsze proce z nowym typem pamięci, a Polaczek i tak musi już narzekać nie mając nawet pojęcia z czym taki postęp się wiąże...

     Otworzcie sobie schemat nawet prostego athlona x2 i zmiencie w nim kontroler.
     O ile dozyje tego dnia, to wyslijcie ten schemat na [email protected]
     Powodzenia ;)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Ale ogólna ilość obsługiwanej pamięci nie powinna się zmienić dzięki 16GB modułom.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Pewnie kostka 16 giga będzie :D
       • avatar
        krynka
        0
        Przecież na jakichś tam targach były moduły 128GB więc o co te nerwy?
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Może będą pamięci 4 x 8 GB więc lajcik :)
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Ja ma 8Gb i jak na razie styknie;)
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           @mam
           • avatar
            DyndaS
            0
            Ciekawe jakie będą ceny DDR4 początkowo.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             8 Gb do wszystkiego starcza , oprócz programistów i serwerów.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Wyjaśnijmy sobie pewną rzecz. Bank pamięci to nie pojedyncze gniazdo ale zespół gniazd, z których wszystkie gniazda muszą być obsadzone aby płyta główna zadziała. Tak więc płyta "2011-3" będzie miała 1 bank czterogniazdowy i wszystkie 4 gniazda muszą być obsadzone. Jest to krok w tył ponieważ starsza wersja może mieć do 2 banków czterogniazdowych. Obecnie spotykane moduły RAM (te zwykłe) mają max. 16GB więc płyta obsłuży max. 64GB. Wyjściem są płyty, które potrafią obsługiwać również pamięć RAM Registered np. Asus Z9PE-D8 WS. Zamiast 64GB zwykłej pamięci można tam wsadzić do 256GB RAM Registered.
              • avatar
               ElFi_
               0
               "Z kolei dostępne 40 linii PCI-Express będzie można podzielić na dwa złącza PCI-Express x16 i jedno PCI-Express x8 lub pięć PCI-Express x8" - a w obecnych procesorach S2011 to niby jak można dzielić dostępne linie?