Procesory

Procesory Skylake nie obsługują pamięci DDR3? Intel jedno, producenci płyt drugie...

przeczytasz w 2 min.

Przyglądamy się kwestii obsługi pamięci DDR3 i DDR3L przez najnowsze procesory Intel Skylake.

Intel Skylake procesory

Procesory Intel Skylake wprowadziły kilka nowości, a jedną z najważniejszych jest podwójny kontroler pamięci - teoretycznie obsługuje on moduły DDR3L i DDR4, ale producenci płyt głównych poszli na rękę klientom i wydali modele wspierające standardowe kości DDR3. Według Intela korzystanie z innych pamięci może jednak prowadzić do uszkodzenia procesora.

Na początku warto wyjaśnić różnice między pamięciami DDR3L i DDR3 – fizycznie są one ze sobą kompatybilne, ale te pierwsze są zasilane niższym napięciem (1,35 V zamiast 1,5 lub 1,65 V). Dla porównania, pamięci DDR4 pracują z napięciem zasilającym 1,2 V, choć zdarzają się też szybsze zestawy o napięciu 1,3 - 1,35 V czy nawet 1,4 V – przykładem tutaj mogą być ostatnio opisywane przez nas moduły G.Skill Trident Z.

Intel Z170 - diagram platformy
Procesory Intel Skylake zostały wyposażone w 2-kanałowy kontroler pamięci DDR3L-1600 i DDR4-2133

Kwestia integracji dwóch kontrolerów teoretycznie była jasna – ze starszych pamięci DDR3 skorzystają modernizujący komputery, natomiast entuzjaści i osoby składające nowe zestawy od razu postawią na kości DDR4. W praktyce nie było już tak kolorowo, bo oficjalna specyfikacja mówi o mniej popularnych kościach DDR3L. Wyszło więc na to, że dokupienie pamięci RAM i tak stałoby się koniecznością.

Z pomocą przyszli producenci płyt głównych, którzy wydali konstrukcje oficjalnie obsługujące pamięci DDR3 - w przypadku modeli firm ASRock, ASUS i Gigabyte mowa jest o wsparciu dla kości DDR3 i DDR3L, a MSI potwierdza zgodność już tylko z normalnymi DDR3. Obsługę dla takich pamięci potwierdzili już redaktorzy, którzy mieli okazję przetestować płyty pod LGA 1151 z bankami DDR3.

Gigabyte GA-Z170M-D3H DDR3 płyta główna
Jedną z płyt oficjalnie wspierających pamięci DDR3 jest model Gigabyte GA-Z170M-D3H DDR3

Głos w sprawie zabrał jednak sam Intel – według niego wyższe napięcie zasilające może doprowadzić do degradacji kontrolera pamięci i tym samym uszkodzenia całego procesora. Objawy nie będą jednak widoczne od razu, bo degradacja jest zjawiskiem postępującym i problemy mogą dawać się we znaki dopiero po jakimś czasie

Sprawa wydaje się sporna, aczkolwiek najprawdopodobniej chodzi o potwierdzenie oficjalnej kompatybilności i zabezpieczenie odpowiedzialności w razie ewentualnych problemów. Jeżeli więc chcecie korzystać ze standardowych pamięci DDR3, robicie to tylko na swoją odpowiedzialność i nie będziecie mogli liczyć na pomoc ze strony Intela. Ciekawe co na to producenci płyt głównych...

No dobrze, ale co z procesorami z generacji Broadwell? Modele te też zostały wyposażone w kontroler pamięci DDR3L, ale już oficjalnie wspierający moduły zasilane napięciem 1,5 V (czyli de facto z obsługą standardowych DDR3). Tutaj bez obawy można korzystać z kości DDR3 (1,5 V).

Źródło: ASRock, ASUS, Gigabyte, Intel, MSI, Tom's Hardware, inf. własna

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  neXt___
  4
  Pasuje? OK, da się wsadzić DDR3L w slot DDR3, ale to nie znaczy, że należy to robić. Intel nigdy nie twierdził, że Skylake obsłużą DDR3. Zbyt duże napięcie źle wpływa na procesor. Szkoda tylko, że w takim przypadku idea przejściowych płyt traci na wartości, bo większość ludzi ma 1.65V. Szkoda.
  • avatar
   kokosnh
   3
   Z 1.5 V nie powinno być problemów, problem jest przy 1.65V
   kontroler w skylake oficjalnie był projektowany na 1.35V
   Coś w rodzaju kontrolera w sandy bridge który był projektowany na 1.5V i z 1.65 V nie ma problemów, ale przy Starszych generacjach HI-end DDR3 z napięciem 1.9 V już były przypadki palenia się kontrolerów.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    "Jeżeli więc chcecie korzystać ze standardowych pamięci DDR3, robicie to tylko na swoją odpowiedzialność i nie będziecie mogli liczyć na pomoc ze strony Intela [...]"
    Co za farmazony tu piszecie? A co przeciętnego Kowalskiego będzie interesowało stanowisko intela (o ile w ogóle do niego dotrze)? W specyfikacji płyt jest jasno napisane co ona wspiera - czyli w tym wypadku procesory Skylake oraz DDR3 w standardzie. Jeśli w skutek takiego użytkowania komputera procesor się spali to nie jest to problem klienta tylko producenta. I Kowalskiego najmniej interesuje którego.
    "[...] Ciekawe co na to producenci płyt głównych..."
    Jeśli stworzyli oni taką sytuację wbrew zaleceniom intela (a nie wierzę, żeby się dowiedzieli o degradacji z mediów razem z nami) to jest tylko i wyłącznie ich problem.
    Kwitując: nie każdy interesuje się tym, z czego jest zbudowany komputer, a jeszcze mniej ludzi ogarnia w pełni jak wszystko dokładnie w nim trybi.
    AVE
    • avatar
     Blashix
     0
     To wreszcie obsługują te pamiątki czy nie?
     • avatar
      Detrioux
      -3
      a komu potrzebne skylike i ddr4. Na siłe wciskane w rynek rzeczy które są takie same wydajnościowo albo gorsze + podbijanie cyferek.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Ja przy DDR3 2200Mhz mam na sztywno ustawione 1,58v Xmp ustawiał 1,65v...
       • avatar
        mutissj
        0
        Dziwne że INTEL takie informacje umieszcza, zepsuje się do użytkownik odeśle procesor do serwisu...