Procesory

Czip RFID w procesorach Intel Skylake-X - czy mamy czego się obawiać?

przeczytasz w 1 min.

W sieci można spotkać teorie spiskowe na temat tajnego czipu w nowych procesorach Intel Skylake-X. Do czego rzeczywiście służy układ?

Pod koniec maja Intel zaprezentował procesory Core X, które wywołały spore zamieszanie w sieci. Bardziej spostrzegawczy entuzjaści zauważyli bowiem, że wydajniejsze modele z generacji Skylake-X zostały wyposażone w tajemniczy układ RFID. Oczywiście od razu powstały teorie spiskowe.

Do czego służy czip i czy mamy obawiać się inwigilacji tajnych służb? Sprawę wyjaśnił niemiecki overclocker Roman „der8auer” Hartung, który miał okazję bliżej przyjrzeć się nowym procesorom „niebieskich” (przy okazji sprawdził też materiał termoprzewodzący o czym pisaliśmy w tym newsie).

RFID (ang. Radio-frequency identification) to technika, która wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych oraz zasilania elektronicznego układu stanowiącego etykietę obiektu. Rozwiązanie to może być jedną z form zabezpieczenia przedmiotów przed ich fałszowaniem lub kradzieżą (często można je spotkać np. w sklepach na bardziej wartościowych produktach).

Intel w swoich procesorach rzeczywiście stosuje czipy RFID i wbrew pozorom wcale nie jest to takie nowe rozwiązanie, bo wprowadzono je w modelach Intel Pentium II Xeon w 1998 roku. W tym przypadku akurat mówimy o układzie PIROM (Processor Information ROM), w którym zapisano wszystkie najważniejsze informacje o danym procesorze, dzięki czemu można usprawnić proces modernizacji rozbudowanych serwerów.

Intel Core X - Skylake-X PCB
Procesor Skylake-X ze zdjętym odpromiennikiem ciepła (na czerwono oznaczono układ RFID)

Jak to wygląda w przypadku modeli Skylake-X? Na laminacie procesorów rzeczywiście umieszczono czip RFID, ale akurat w tym przypadku nie jest on aktywny (producent zablokował magistralę SMBus służącą do komunikacji z nadajnikiem). Oznacza to zatem, że wszyscy klienci mogą spać spokojnie, bo nikt nie wykradnie im poufnych informacji (inna sprawa to to, że trudno byłoby połączyć się z czipem przykrytym radiatorem i schowanym w obudowie). Przy okazji potwierdziło to też jeszcze jedną rzecz – modele Core z generacji Skylake-X mają wiele wspólnego z modelami Xeon.

Zainteresowanych szczegółami odsyłały do materiału Romana Hartunga.

Źródło: der8auer, Wikipedia, Intel, Tom's Hardware

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Nie_ma_lipy
  17
  Jeśli jest nie aktywny ,to po jaki wuj on tam jest...?!
  • avatar
   gormar
   8
   Pytanie czy ta szyna SMBus jest zablokowana programowo (mikrokodem) czy fizycznie przerwano ścieżki. W pierwszym przypadku chyba nie muszę tłumaczyć, że nie jest to żadna gwarancja, iż nie zostanie on uruchomiony ponownie.
   • avatar
    Nie_ma_lipy
    6
    Jeśli jest nie aktywny ,to po jaki wuj on tam jest...?!
    • avatar
     Warmonger
     1
     Czyli news z cyklu "Nic się nie stało, ale SPISEK!".
     • avatar
      Golor2
      1
      Trzeba poczekać jakiś czas, aż komuś taki procek się uszkodzi od podkręcania i będzie wiadomo czy ten chip faktycznie jest dezaktywowany. Chociaż jak dla mnie sensu to nie ma najmniejszego, że Intel oszczędza ma paście zamiast lutu a nie oszczędza na chipie, który nie ma żadnego zastosowania.
      • avatar
       rahl_r
       0
       To podobny chip jak na produktach w supermarkecie. Czyli po prostu odpowiednik kodu kreskowego, który można odczytać z niewielkiej odległości przy użyciu odpowiedniego urządzenia, zawiera dane na temat CPU (model, nr, partia, data itp). Pozwala na identyfikowanie CPU bez naruszania opakowań. Oraz ułatwia serwis i kontrolę nad "zasobami" CPU w dużych instalacjach (serwerownie, superkomputery itp.)
       Nie musi być podłączony impuls zasilający dostarcza urządzenie odczytujące.
       • avatar
        Gatts-25
        -1
        CZARNA SKRZYNKA procesora tak to wygląda.Jak zostanie uszkodzona to tracisz gwarancję i tyle pieśni o nic:)
        W Naszym klimacie zimy nie są takie straszne teraz więc do takiej NORWEGI taki SKY X w sam raz.
        • avatar
         shoken
         -4
         CHIP RFID w procesorze :D no takie bajki wymyslaja smieszne.I ten Chip RFID zaraz zaczna powstawac teorie i wszyscy beda sie bali uzywac procesora Intela z sieciowka Intela,bo ta sieciowka moze aktywowac ten RFID i wtedy NSA zczyta cala zawartosc komputera :D .
         • avatar
          Pószek okrószek
          -32
          Czyli co? Szum wokół niczego? Intel odwala dobrą robotę, a trolle od AMD z zazdrości puszczają plotki do neta, żeby narobić koło tyłka Intelowi, ale nie... Nie z Intelem te numery.