SSD

Intel poprawia pamięci QLC NAND - premiera tanich dysków SSD 665p

przeczytasz w 1 min.

Nowa seria może nie imponuje wydajnością, ale producent chwali się lepszymi osiągami i poprawioną wytrzymałością. Wszystko to przy zachowaniu atrakcyjnej ceny.

Dyski SSD z pamięciami QLC 3D NAND powoli stają się coraz popularniejsze. Dobrym tego przykładem są nośniki Intel SSD 665p - jest to już druga generacja takich dysków, która zastępuje ubiegłoroczne modele SSD 660p.

SSD 665p - nowa seria dysków z pamięciami QLC 3D NAND

Seria SSD 665p obejmuje dwie wersje pojemnościowe: 1 TB i 2 TB. Nadal mamy do czynienia z 4-kanałowym kontrolerem Silicon Motion SM2263, ale producent zastosował nowsze pamięci – tym razem jest to druga generacja układów QLC 3D NAND (96 warstw). Do komunikacji z komputerem wykorzystano interfejs PCI-Express 3.0 x4.

Intel SSD 665p

W celu poprawy zapisu, nośniki wyposażono w bufor działający na zasadzie pamięci SLC NAND. Wielkość bufora jest ustawiana automatycznie i zależy od zapełnienia dysku (maksymalnie może to być 140 lub 280 GB – odpowiednio dla wersji 1 i 2 TB).

Dyski Intel SSD 665p są wydajniejsze i wytrzymalsze od poprzedniej serii

Maksymalne transfery sekwencyjne sięgają 2000 MB/s, a liczba operacji losowych dochodzi do 250 000 IOPS. Warto jednak zauważyć, że mniej pojemny model jest słabszy (szczególnie jeżeli chodzi o operacje losowe przy odczycie).

Intel SSD 665p

Producent chwali się, że zastosowanie nowszych pamięci pozwoliło zwiększyć wydajność nośników nawet o 13,6%. Same pamięci są też o połowę wytrzymalsze (nadal jednak współczynnik TBW jest dużo niższy niż w przypadku nośników z pamięciami TLC NAND).

Dostępność dysków Intel SSD 665p

Dyski Intel SSD 665p mają konkurować przede wszystkim ceną. Początkowo do sprzedaży trafi model o pojemności 1 TB (ten został on wyceniony na 159 dolarów), natomiast na pojemniejszą wersję trzeba będzie poczekać do pierwszego kwartału przyszłego roku. Producent udziela na nośniki 5 lat gwarancji.

Źródło: Intel, AnandTech, Tom’s Hardware

Warto zobaczyć również inne newsy o dyskach SSD:

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Satoru
  9
  tanie to one nie są :) w tej samej cenie można dostać nośniki TLC o lepszych parametrach
  • avatar
   xmexme
   5
   Intel i atrakcyjne ceny :) słaby żart
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    to całe QLC jest żałosne. przy lepszych parametrach, i przy TBW na poziomie 650TB na 1TB i przy niskiej cenie ok. 500zł i wyższej wydajności, zwłaszcza w zapisie, mamy np. plextora :)

    podsumowując. QLC nadal są drogie, niewydajne i się szybciej wypalają. osobiście radzę unikać wszelkich QLC jak ognia, zaś dla wszelkich dysków sprawdzać TBW. jak producent nie podaje tego parametru wprost, radzę wybrać inny model z co najmniej 600 krotnością pojemności.