Internet

„Internet mobilny” to dziś po prostu „Internet”

przeczytasz w 1 min.

Aktualnie jest tak, że zdecydowaną większość czasu w sieci spędzamy korzystając z Internetu mobilnego – na smartfonach i tabletach.

Czy dziesięć lat temu dało się skorzystać z Internetu na telefonie komórkowym? Pewnie, że się dało, ale niewielki wyświetlacz urządzenia, kiepskie aplikacje i straszliwie niskie prędkości sprawiały, że nie należało to do najprzyjemniejszych doświadczeń.

Od początku istniało poważne rozgraniczenie na ten „prawdziwy” Internet – czy to przewodowy, czy bezprzewodowy – oraz Internet mobilny (od GPRS, przez EDGE i HSDPA, po 4G / LTE). Dziś jednak jesteśmy w takiej sytuacji, że to ten „mobilny” Internet jest tym podstawowym.

Z analizy domu mediowego Zenith wynika, że aktualnie około 70 proc. całego czasu w Internecie użytkownicy spędzają przed małymi ekranami smartfonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych. Są to dane globalne – z 52 różnych krajów (w tym z Polski). Dodajmy, że Zenith prognozuje, że w 2018 roku będzie to już 73 proc.

„Dla większości klientów Internet mobilny to ten normalny Internet” – podsumowuje Jonathan Barnard z Zenith. 

Określenie „Internet mobilny” ma już zatem sens tylko ze względu na wykorzystywane rozwiązania technologiczne, ale niewykluczone, że i to wkrótce się zmieni. Konkretnie: wraz z rozpowszechnieniem standardu 5G, który pozwoli zupełnie komfortowo (jeszcze bardziej niż 4G) łączyć się z siecią przez urządzenia różnego rodzaju.

Źródło: Zenith, DigitalCommerce360, Quartz. Foto: nastya_gepp/Pixabay (CC0)

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  .Alx.
  5
  Internet to NIELIMITOWANY dostęp, ten mobilny tego warunku nie spełnia (i nigdy nie spełni) !

  Pamiętam jeszcze z lat '90 dyskusje na temat nielimitowanego mobilnego internetu i już wtedy pojawiały się głosy, że NIGDY do tego nie dojdzie, bo sprzedawanie pakietów, daje znacznie WIĘKSZE DOCHODY, oraz PEŁNĄ KONTROLĘ nad użytkownikiem ! Po 20 latach niestety to się potwierdziło.
  • avatar
   Marucins
   4
   "„Internet mobilny” to dziś po prostu „Internet”"

   BUHAHAHA. A to dobre.
   Ten nędzny transfer z limitami to po prostu internet?
   Taaaa... :D

   • avatar
    Mighn
    0
    Jak jeszcze ten mobilny internet przestanie mieć lagi... ponoć następna technologia ma eliminować wysokie pingi - ale uwierzę jak zobaczę - jak na razie do domu dla gracza tylko kabel.
    • avatar
     robercik77
     0
     Jest w tym troche prawdy aczkolwiek ja ciągle rozróżniam te dwa rodzaje dostępu, i myśle że nie są zamienne. korzystam z internetu http://www.airmax-internet-glogow.pl/ w domu i polecam.
     • avatar
      Sakson
      0
      Nigdy nie przekona mnie internet mobilny, wolę stacjonarny od lokalnego dostawcy Elbonet. Działa bardzo dobrze, ping niski, cena też. Jak jest możliwość podłączenia internetu "na kablu" to nie widzę sensu LTE.