Gadżety

iRobot Braava: inteligentne rozwiązanie w dziedzinie czyszczenia podłóg

przeczytasz w 2 min.

Portfolio firmy iRobot zostało uzupełnione o serię Braava – zaawansowane i inteligentne roboty mopujące. Rewolucja w sprzątaniu?

iRobot Braava 300 robot mopujacy góra

iRobot to firma zajmująca się tworzeniem produktów ułatwiających, automatyzujących i przyspieszających sprzątanie. Jej roboty sprzątające są tak naprawdę urządzeniami z pogranicza AGD i IT. Wcześniej w ofercie amerykańskiej firmy pojawiły się już inteligentne maszyny odkurzające, myjące podłogi i czyszczące rynny. Teraz portfolio zostało uzupełnione o serię Braava – zaawansowane roboty mopujące.

iRobot Braava to seria robotów, których zadaniem jest automatyczne, precyzyjne i szybkie – jak zapewnia producent – czyszczenie powierzchni. Zamknięte w obudowach o kształcie prostopadłościanu z zaokrąglonymi krawędziami urządzenia działają w dwóch trybach – sprzątania na mokro (mopowanie) i na sucho (zamiatanie). Na górnym panelu urządzenia znajdują się trzy przyciski – włącznik oraz dwa służące do przełączania się pomiędzy tymi właśnie trybami. 

Dzięki zastosowaniu nawigacji NorthStar Braava 320 i 380 charakteryzować mają się inteligentnym docieraniem do każdego wolnego miejsca na podłodze. Przednie panele robotów zostały zaś wyposażone w czujnik dotykowy oraz amortyzatory – elementy te sprawiają, że podczas eksplorowania powierzchni urządzenia łagodnie stykają się ze ścianami, meblami i innymi „przeszkodami”. Producent zapewnia także, że silniki napędzające pracują bardzo cicho, co ma być dodatkową ich zaletą. 

iRobot Braava 300 robot mopujacy wygląd

Wspomniana już kostka nawigująca NorthStar pracuje na podobnej zasadzie co system GPS – na bieżąco przesyła informacje do robota na temat tego, w których miejscach już był, a gdzie spośród dostępnych mu miejsc powinien jeszcze posprzątać. 

Roboty mopujące Braava mogą czyścić wszelkiego rodzaju podłogi twarde z terakotą, drewnem i laminatem na czele. Są także zdolne omijać powierzchnie materiałowe (dywany, wykładziny itp.). Urządzenia firmy iRobot wykrywają także uskoki i schody, dzięki czemu nie spadają i tym samym nie są narażone na tego typu uszkodzenia mechaniczne. 

No dobrze, ale wciąż mówimy o dwóch modelach – Braava 320 i 380 – czym się różnią? Otóż ten drugi model został dodatkowo wyposażony w głowicę czyszczącą Pro-Clean, mającą zbiornik na płyn myjący i dozownik umożliwiający równomierne jego dawkowanie. Dodatkowo może być połączony z większą liczbą kostek nawigacyjnych NorthStar, dzięki czemu nadaje się do sprzątania także większych domów. Szybko ładujący się akumulator ma natomiast sprawić, że Braava 380 jest gotowa do pracy po 4 godzinach.

iRobot Braava 300 robot mopujacy 380
Głowica Pro-Clean w modelu Braava 380.

Elektroniczne mopy nie są wprawdzie niczym nowym – od jakiegoś już czasu tego typu urządzenia można znaleźć w większych sklepach, jak np. Tesco. Wykorzystane tam technologie nie były jednak zbyt zaawansowane – ot, silniczek i mechanizm reakcji na dobijanie do przeszkód. Jak więc widać – rozwój technologiczny i podążanie za jak najdoskonalszą technologią nie omija również sprzętu AGD, także tak na pozór skromnego, jak roboty czyszczące. iRobot Braava wykazuje się sporą sztuczną inteligencją, co może pozytywnie wpłynąć na jakość pracy.

Nie pozostawajmy jednak gołosłowni. Poniżej umieszczamy filmik prezentujący działanie robota:

Urządzenia te są już dostępne w oficjalnym sklepie iRobot, a już w przyszłym miesiącu trafią także do szerszej dystrybucji. Sugerowana cena detaliczna modelu Braava 380 to 1249 złotych. Jeśli jednak nie potrzebujemy tych dodatkowych funkcji, możemy wybrać Braava 320, którego cena jest o 300 złotych mniejsza.

Źródło: iRobot, DLF

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dazuo
  4
  W końcu porządniejsza wersja, niż te niby-zamiatające cuda. Brawa dla twórców!
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   Za tyle pieniędzy, to na targach w krajach arabskich można spokojnie kupić kobietę :)
   • avatar
    -AKATSUKI-
    1
    Takie cos to by sie tylko platalo po nogami, a juz napewno nie dla pilkarza bo mogl by ja pomylic z pilka.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Za 50 zł bierzesz Ukrainkę i ta całą chałupę wysprząta w 3h, a nie tylko jakieś skrawki, które i tak trzeba ręcznie potem poprawiać.
     • avatar
      d i l
      0
      Ja to widzę tak: kot - rzyg - serwis.
      • avatar
       Mulciber
       0
       MO!
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Nie oszukujmy się, żeby go użyć, trzeba mieć czystą podłogę. Nie wyobrażam sobie, że na tej jednej ściereczce mógłby przejechać mieszkanie 100m/kw, bez płukania tej szmatki i dalej uzyskiwać zamierzony efekt. Konkluzja, 2 minuty dla robota, reszta to płukanie szmatki. To ja szybciej i wygodniej robię to mopem.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Wy tu gadu gadu, a ma ktoś takiego robota?
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Jak masz taką Braavę to wiadomo że masz czyste mieszkanie jeśli ją codziennie puszczasz. I żadnych ściereczek nie trzeba płukać bo zakładasz wilgotną cytrynową Swiffera i jak jest brudna to ją wyrzucasz i zakładasz następną, i jeszcze całe mieszkanie ładnie pachnie, proste! Na wszystkich stronach jest napisane że Swiffery jednorazowe pasują do tych Braav. Ja akurat nie mam Braavy ale się zastanawiam nad jej kupnem, ostatnio zakupiłam Roombę 880, jest to sama firma co Braava (iRobot) i jest po prostu rewelka. Z tą różnicą że Roomba tylko odkurza, ale za to jak. Włączam ją i wychodzę do miasta, ot całą robota. Mój najlepszy zakup ostatnich lat.