Technologie i Firma

Jak często polskie firmy z sektora MSP wymieniają komputery?

przeczytasz w 2 min.

Jak podaje najnowszy raport Lenovo Polska, polskie firmy z sektora MSP wymieniają komputery średnio co 2 do 5 lat.

komputer w firmie

Najnowszy raport Lenovo Polska „Komputery w polskich firmach MSP 2015” podaje, że cykl życia sprzętu IT w małych i średnich przedsiębiorstwach wynosi od 2 do 5 lat. O wyborze nowego sprzętu do firmy decydują zaś dwa główne czynniki: cena oraz jakość, natomiast wygląd czy zabezpieczenia mają znaczenie drugorzędne.

Z raportu możemy dowiedzieć się, że średni czas wymiany sprzętu jest bardzo zróżnicowany i zależny od rodzaju wymienianych urządzeń. Najrzadziej wymieniane są komputery stacjonarne, bo co 3,8 roku, notebooki zaś wymienia się co 3,2 roku, a małe netbooki co 2,1 roku. Założyć można, że krótszy czas użytkowania sprzętu mobilnego wynika z braku możliwości jego rozbudowy oraz większego zużycia.

Istnieją oczywiście również firmy, które wymieniają sprzęt znacznie rzadziej niż nawet raz na siedem lat. Najwięcej firm trzyma u siebie ponad 7-letnie komputery stacjonarne (11 %), rzadziej są to notebooki (4 %) oraz netbooki (2 %). Co ciekawe, co rok sprzęt wymienia jedynie 1 proc. przedsiębiorców.

wymiana komputera

Najczęstszym powodem wymiany starych komputerów na nowe jest ich zużycie i dotyczy to aż 73 proc. przypadków. Kolejne powody to zniszczenie sprzętu (40 %) oraz wzrost wymagań sprzętowych związany z wykonywaniem nowych zadań (38 %). Jedna czwarta biorących udział w badaniu jako powód wymiany wskazała nowe wersje oprogramowania, a tym samym nowe wymagania wobec sprzętu.

Do najrzadszych przyczyn wymiany sprzętu należą: koniec okresu leasingu (5 %), wymagania korporacyjne (6 %), kwestie reprezentacyjne (7 %) oraz zakończenie okresu serwisowania (8 %).

Do najważniejszych czynników wpływających na wybór nowego sprzętu zaliczyć można dobrą korelację jakości do ceny. Nowy sprzęt ma być możliwie jak najlepszy (69 %), ale ważne jest również to, by kosztował stosunkowo niewiele (67 %). Przy wyborze liczy się też ogólna renoma producenta (37 %) oraz dostawcy (20 %).

Raport wymiana sprzętu

Firmy korzystające ze sprzętu Lenovo niemal dwukrotnie częściej niż inne organizacje biorą pod uwagę renomę producenta oraz dostawcy w podejmowaniu decyzji o zakupie sprzętu IT. Znaczenie mają też dla przedsiębiorców koszty serwisu (30 %). Zdecydowanie najmniej istotne są kwestie wizualne oraz waga sprzętu (11 %), a także obecność nowych rozwiązań zabezpieczających dane (12 %).

Badanie „Komputery w polskich firmach MSP 2015” zostało przeprowadzone przez firmę Lenovo w sierpniu 2015 roku i dotyczyło zwyczajów i zachowań dotyczących problematyki wymiany oraz zakupu sprzętu komputerowego.

Firma Lenovo w sierpniu 2015 roku przeprowadziła wśród polskich przedsiębiorców z sektora MŚP badanie „Komputery w polskich firmach MŚP 2015”  na temat zwyczajów i zachowań dotyczących kwestii wymiany oraz zakupu sprzętu komputerowego.

Źródło: agencja 21

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  adam6056
  8
  Powinna być opcja jeszcze jedna albo dwie: gdy nadchodzi taka potrzeba, gdy stary przestaje być wydajny.
  • avatar
   wizdar
   4
   To chyba jasne, że jeśli cena sprzętu to 2-krotność miesięcznej pensji to rzadziej się go wymienia niż gdy jest to 25procent. Tym bardziej jeśli sprzęt w zupełności wystarcza do pracy.
   Inna sprawa, że te wszystkie analizy służą temu, żeby komuś pokazać, że źle się dzieje i coś trzeba zrobić żeby ZMUSIĆ do wymiany sprzętu na nowy.
   Np. poprzez brak obsługi Windowsa XP czy W7.
   W dużych firmach normą będzie wymiana co 2 lata a w małych co 5-7lat.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Mój ojciec w swojej firmie ma zasilacz typu noł nejm od ponad 10 lat, dysk 40Gb starej wysłużonej Hitachi wytrzyma wszystko i wszystko trzyma (faktury, zdjęcia, rysunki itd) ;] do tego obudowa Tracer bez żadnych wentylatorów wyciągających powietrze oraz proc AMD też tak z 10-15 lat bym dał. Wszystko napędzane przez WinXP choć w szafie wciąż leży dyskietka od Win98. Firma jest stabilna i ma ponad 25 lat, ale nie daj boże, żeby padł w nim zasilacz albo dysk, bo inaczej koniec...
    • avatar
     zakius
     1
     jak często wymieniam? jak zajdzie taka potrzeba, zwykle nie chcę wydawać pieniędzy
     zawsze miałem kilkuletnie zestawy po kimś kto wymieniał na nowszy, pierwszy nowy kupiłem gdy byłem zmuszony wyciągnąć z szafy durona... g530 miał kopa w porównaniu z poprzednimi zestawami, ale już zaczyna odstawać, teraz tylko czekać na kaby gt4e i można składać nowy
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Teraz sprzęt komputerowy się tak dynamicznie nie rozwija jak wcześniej więc nie sensu wymieniać komputera w firmie jak nie trzeba. Zwłaszcza, że to bardziej rozwijające się oprogramowanie popychane jeszcze zmianami wersji systemu Windows wymusza zmianę sprzętu niż starzenie się samych komputerów. ;-)
      • avatar
       XaRaDaS
       0
       I nic tu nie podają, że stare komputery pobierają więcej prądu ;) Oczywiście pobierają, ale różnica w cenie nowego komputera, a roczne większe zużycie prądu to już inna sprawa :D
       • avatar
        szpak333
        0
        W naszej rodzinnej firmie od lat wymieniamy ale laptopy, komputery stacjonarne były zbyt mało poręczne, a po włamaniu i kradzieży PC kategorycznie odeszliśmy od „skrzynek :)
        • avatar
         Trekker666
         0
         Heh, pracuję w muzeum, standard tutaj to STary Celeron 3,4GHz (jednordzeniowy), 1GB RAM, HDD 80GB na ATA, i Windows XP, większość sprzętu ma ponad 10 lat