Technologie i Firma

Jak często polskie firmy z sektora MSP wymieniają komputery?

Przemysław Jankowski | Redaktor serwisu benchmark.pl
9 komentarzy Dyskutuj z nami

Jak podaje najnowszy raport Lenovo Polska, polskie firmy z sektora MSP wymieniają komputery średnio co 2 do 5 lat.

komputer w firmie

Najnowszy raport Lenovo Polska „Komputery w polskich firmach MSP 2015” podaje, że cykl życia sprzętu IT w małych i średnich przedsiębiorstwach wynosi od 2 do 5 lat. O wyborze nowego sprzętu do firmy decydują zaś dwa główne czynniki: cena oraz jakość, natomiast wygląd czy zabezpieczenia mają znaczenie drugorzędne.

Z raportu możemy dowiedzieć się, że średni czas wymiany sprzętu jest bardzo zróżnicowany i zależny od rodzaju wymienianych urządzeń. Najrzadziej wymieniane są komputery stacjonarne, bo co 3,8 roku, notebooki zaś wymienia się co 3,2 roku, a małe netbooki co 2,1 roku. Założyć można, że krótszy czas użytkowania sprzętu mobilnego wynika z braku możliwości jego rozbudowy oraz większego zużycia.

Istnieją oczywiście również firmy, które wymieniają sprzęt znacznie rzadziej niż nawet raz na siedem lat. Najwięcej firm trzyma u siebie ponad 7-letnie komputery stacjonarne (11 %), rzadziej są to notebooki (4 %) oraz netbooki (2 %). Co ciekawe, co rok sprzęt wymienia jedynie 1 proc. przedsiębiorców.

wymiana komputera

Najczęstszym powodem wymiany starych komputerów na nowe jest ich zużycie i dotyczy to aż 73 proc. przypadków. Kolejne powody to zniszczenie sprzętu (40 %) oraz wzrost wymagań sprzętowych związany z wykonywaniem nowych zadań (38 %). Jedna czwarta biorących udział w badaniu jako powód wymiany wskazała nowe wersje oprogramowania, a tym samym nowe wymagania wobec sprzętu.

Do najrzadszych przyczyn wymiany sprzętu należą: koniec okresu leasingu (5 %), wymagania korporacyjne (6 %), kwestie reprezentacyjne (7 %) oraz zakończenie okresu serwisowania (8 %).

Do najważniejszych czynników wpływających na wybór nowego sprzętu zaliczyć można dobrą korelację jakości do ceny. Nowy sprzęt ma być możliwie jak najlepszy (69 %), ale ważne jest również to, by kosztował stosunkowo niewiele (67 %). Przy wyborze liczy się też ogólna renoma producenta (37 %) oraz dostawcy (20 %).

Raport wymiana sprzętu

Firmy korzystające ze sprzętu Lenovo niemal dwukrotnie częściej niż inne organizacje biorą pod uwagę renomę producenta oraz dostawcy w podejmowaniu decyzji o zakupie sprzętu IT. Znaczenie mają też dla przedsiębiorców koszty serwisu (30 %). Zdecydowanie najmniej istotne są kwestie wizualne oraz waga sprzętu (11 %), a także obecność nowych rozwiązań zabezpieczających dane (12 %).

Badanie „Komputery w polskich firmach MSP 2015” zostało przeprowadzone przez firmę Lenovo w sierpniu 2015 roku i dotyczyło zwyczajów i zachowań dotyczących problematyki wymiany oraz zakupu sprzętu komputerowego.

Firma Lenovo w sierpniu 2015 roku przeprowadziła wśród polskich przedsiębiorców z sektora MŚP badanie „Komputery w polskich firmach MŚP 2015”  na temat zwyczajów i zachowań dotyczących kwestii wymiany oraz zakupu sprzętu komputerowego.

Źródło: agencja 21

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  adam6056
  Powinna być opcja jeszcze jedna albo dwie: gdy nadchodzi taka potrzeba, gdy stary przestaje być wydajny.
  8
 • avatar
  wizdar
  To chyba jasne, że jeśli cena sprzętu to 2-krotność miesięcznej pensji to rzadziej się go wymienia niż gdy jest to 25procent. Tym bardziej jeśli sprzęt w zupełności wystarcza do pracy.
  Inna sprawa, że te wszystkie analizy służą temu, żeby komuś pokazać, że źle się dzieje i coś trzeba zrobić żeby ZMUSIĆ do wymiany sprzętu na nowy.
  Np. poprzez brak obsługi Windowsa XP czy W7.
  W dużych firmach normą będzie wymiana co 2 lata a w małych co 5-7lat.
  4
 • avatar
  Konto usunięte
  Mój ojciec w swojej firmie ma zasilacz typu noł nejm od ponad 10 lat, dysk 40Gb starej wysłużonej Hitachi wytrzyma wszystko i wszystko trzyma (faktury, zdjęcia, rysunki itd) ;] do tego obudowa Tracer bez żadnych wentylatorów wyciągających powietrze oraz proc AMD też tak z 10-15 lat bym dał. Wszystko napędzane przez WinXP choć w szafie wciąż leży dyskietka od Win98. Firma jest stabilna i ma ponad 25 lat, ale nie daj boże, żeby padł w nim zasilacz albo dysk, bo inaczej koniec...
  1
 • avatar
  zakius
  jak często wymieniam? jak zajdzie taka potrzeba, zwykle nie chcę wydawać pieniędzy
  zawsze miałem kilkuletnie zestawy po kimś kto wymieniał na nowszy, pierwszy nowy kupiłem gdy byłem zmuszony wyciągnąć z szafy durona... g530 miał kopa w porównaniu z poprzednimi zestawami, ale już zaczyna odstawać, teraz tylko czekać na kaby gt4e i można składać nowy
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  Teraz sprzęt komputerowy się tak dynamicznie nie rozwija jak wcześniej więc nie sensu wymieniać komputera w firmie jak nie trzeba. Zwłaszcza, że to bardziej rozwijające się oprogramowanie popychane jeszcze zmianami wersji systemu Windows wymusza zmianę sprzętu niż starzenie się samych komputerów. ;-)
 • avatar
  XaRaDaS
  I nic tu nie podają, że stare komputery pobierają więcej prądu ;) Oczywiście pobierają, ale różnica w cenie nowego komputera, a roczne większe zużycie prądu to już inna sprawa :D
 • avatar
  szpak333
  W naszej rodzinnej firmie od lat wymieniamy ale laptopy, komputery stacjonarne były zbyt mało poręczne, a po włamaniu i kradzieży PC kategorycznie odeszliśmy od „skrzynek :)
 • avatar
  Trekker666
  Heh, pracuję w muzeum, standard tutaj to STary Celeron 3,4GHz (jednordzeniowy), 1GB RAM, HDD 80GB na ATA, i Windows XP, większość sprzętu ma ponad 10 lat