Aplikacje mobilne

e-TOLL bez stresu. Jak korzystać z e-TOLL PL BILET?

przeczytasz w 4 min.

Chcemy, czy nie - nowy system poboru płatności e-TOLL stał się obowiązkowy dla każdego kierowcy podróżującego wybranymi odcinkami autostrad A2 i A4. Jak korzystać z aplikacji e-TOLL PL BILET, aby podróż nie zakończyła się mandatem?

Gdzie obowiązuje e-TOLL?

Na ten moment odcinki objęte elektronicznym systemem poboru opłat e-TOLL znajdują się na autostradach A2 i A4 i mają łączną długość 260 km.

 • Płatne odcinki na autostradzie A2: Konin - Stryków
 • Płatne odcinki na autostradzie A4: Wrocław - Sośnica

Za przejazd autostradą objętą systemem e-TOLL bez aktualnego biletu grozi mandat w wysokości 500 zł z możliwością zredukowania do 400 zł w przypadku płatności w ciągu 7 dni od nałożenia kary.

Kontrolą biletów na płatnych odcinkach autostrad e-TOLL zajmuje się tabor ponad 100 radiowozów, które weryfikują opłacenie przejazdu odczytując tablice rejestracyjne pojazdów na drodze.

Jak korzystać z aplikacji e-TOLL PL BILET?

Ministerstwo Finansów przygotowało dla kierowców, którzy z różnych powodów nie chcą korzystać z pełnej aplikacji e-TOLL (wymagającej stałego połączenia z GPS podczas wykonywania przejazdu) alternatywę pozwalającą zakupić wirtualny e-bilet autostradowy.

e-TOLL PL BILET umożliwia zakup e-biletu autostradowego, który chroni kierowcę przed ewentualnym mandatem i nie wymusza posiadania ciągle włączonego smartfona. Zasada działania jest prosta: wystarczy wybrać odcinek, po którym zamierzasz się poruszać i opłacić przejazd z poziomu aplikacji.

Pobierz aplikację e-TOLL PL BILET

W pierwszej kolejności należy pobrać aplikację e-TOLL PL BILET na smartfon. Jest ona dostępna zarówno na urządzenia z Android, jak i iOS.

Pobierz e-TOLL PL BILET w Google Play

Pobierz e-TOLL PL BILET w Apple App Store

Kup e-bilet autostradowy w aplikacji

Po zainstalowaniu aplikacji e-TOLL PL BILET wystarczy ją uruchomić. Nie jest potrzebna dodatkowa aktywacja, ani logowanie przez profil zaufany etc.

e-TOLL PL BILETe-TOLL PL BILET

Na ekranie głównym wybierz opcję Kup e-bilet autostradowy, a w następnym widoku wpisz kolejno: numer rejestracyjny pojazdu (bez spacji), kategorię pojazdu (osobowy lub ciężarowy) oraz kraj jego rejestracji (domyślnie: Polska).

Kliknij przycisk Dalej znajdujący się na dole ekranu. W tym miejscu aplikacja poprosi Cię o wskazanie autostrady, po której zamierzasz przejechać. Punkty można wprowadzić ręcznie wybierając jeden z dwóch górnych przycisków lub wskazać je na mapie używając opcji Wybierz z mapy.

e-TOLL PL BILETe-TOLL PL BILETe-TOLL PL BILETe-TOLL PL BILET

Wybór wjazdu i zjazdu z autostrady na mapie zalecamy osobom, które nie znają nazw każdego węzła autostradowego. Jest to zdecydowanie bezpieczniejsza opcja.

W przypadku wyboru punktu początkowego i końcowego z mapy, wystarczy kliknąć konkretne punkty i użyć przycisku Dalej. Ręczny wybór zjazdu i wjazdu (bez mapy) polega natomiast na wyborze konkretnych punktów z rozwijanej listy.

W widoku Szczegóły trasy należy wskazać datę i godzinę początku ważności biletu. Każdy zakupiony bilet jest ważny 48 godzin. Po uzupełnieniu szczegółów trasy należy użyć przycisku Podsumowanie.

Podsumowanie i płatność za e-bilet autostradowy

W podsumowaniu należy zweryfikować poprawność podanych danych, tzn.:

 • czy numer rejestracyjny pojazdu nie zawiera błędów (to na jego podstawie są wystawiane mandaty);
 • czy punkt startowy i końcowy płatnego odcinka przebiega na pewno dokładnie tam, gdzie zamierzasz jechać;
 • czy data ważności pokrywa się z datą podróży.

e-TOLL PL BILETe-TOLL PL BILET

System automatycznie wyliczy cenę e-biletu autostradowego. Jeśli dane w podsumowaniu są w porządku - użyj przycisku Opłać e-bilet.

W tym momencie aplikacja auruchomi okno płatności z dwoma metodami do wyboru:

 • karta płatnicza;
 • blik.

Postępowanie podczas płatności jest standardowe i wygląda identycznie, jak w przypadku każdej płatności kartą (należy podać numer karty, dane posiadacza, datę ważności i kod CVV) lub blik (wprowadzenie podanego przez aplikację bankową kodu).

Użytkownicy aplikacji e-TOLL PL BILET zgłaszają częste problemy z płatnością blik za przejazd. Sugerujemy używać płatności kartą, dopóki Ministerstwo Finansów nie wprowadzi nowych metod.

Po zrealizowaniu płatności otrzymasz komunikat o pomyślnym zakończeniu transakcji, a bilet został przypisany do Twojego samochodu!

Twoje zakupione e-bilety są zapisane w aplikacji

Aby sprawdzić zakupione e-bilety autostradowe należy wybrać zakładkę Zakupione e-bilety na głównym ekranie aplikacji.

e-TOLL PL BILETe-TOLL PL BILETe-TOLL PL BILET

W tym miejscu znajdują się wszystkie aktywne oraz archiwalne bilety zakupione w e-TOLL PL BILET. Po kliknięciu w którykolwiek z e-biletów, możesz go pobrać w formacie .PDF.

Jak najlepiej płacić za przejazd płatnymi autostradami objętymi e-TOLL?

Zakup e-biletu autostradowego w aplikacji e-TOLL PL BILET wydaje się najrozsądniejszym wyborem dla tych, którzy podróżują autostradami stosunkowo rzadko. W takich sytuacjach zdecydowanie łatwiej jest przygotować się do podróży nawet kilka dni wcześniej i opłacić przejazd w aplikacji.

Kierowcy mogą kupić fizyczny bilet autostradowy na stacjach Orlen.

Niewątpliwą zaletą e-TOLL PL BILET w porównaniu z pełną wersją aplikacji e-TOLL jest fakt, że ta pierwsza nie wymaga stałego połączenia telefonu do źródła zasilania w trakcie jazdy (aby przez przypadek smartfon się nie wyłączył) ani GPS.

Źródło: własne

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  misiek710
  8
  Nie ma drugiego kraju w europie z takimi cudami jak aplikacje za przejazd autostradowy. W każdym innym kraju można zapłacić na bramkach albo normalnie wykupić vinietę przez internet.
  • avatar
   Bazyliszek
   5
   Widać narzekania na wprowadzone rozwiązania, były tak głośne i powszechne, że posłuchano części postulatów.

   Niestety nadal nie ma możliwości kupna fizycznego biletu na bramkach. A oznaczenia stacji, na których można kupić fizyczny, właściwie nie istnieją.
   • avatar
    pawluto
    4
    Płacisz za przejazd autostradą którą wybudowano z twoich podatków...Czyli płacisz dwa razy...
    Okradania nas ciąg dalszy...
    • avatar
     Gnom_Z_Piany2
     0
     autostrady w PL są bardzo drogie nawet na tle europy. jest sporo odcinków, gdzie w jednym kierunku jest jeden pas, bo ..... remont. to są kpiny. dlatego z autostrad nie korzystam jeśli mi się za bardzo nie spieszy. o ile się nie zatarania grubo powyżej przepisów, to jazda z pominięciem autostrad zajmuje niewiele więcej czasu.