Internet

Jak Polacy korzystają z mobilnego internetu?

przeczytasz w 2 min.

Mobilny net cieszy się w Polsce dużą popularnością

Badania przeprowadzone przez Ericsson Consumer Lab pokazały, że w  naszym kraju mobilny Internet nie zawsze jest rozumiany jako Iinternet w  ruchu. Polski mobilny internauta korzysta przede wszystkim z laptopa i  robi to częściej w domu lub w pracy niż poza tymi miejscami. Zaskakujące jest to, że z tabletów korzysta taki sam odsetek internautów  jak w innych krajach.

Operatorzy mobilnego Internetu w Polsce mogą być zadowoleni. Już ponad połowa (55%) polskich internautów  korzysta z tej formy dostępu do sieci. Pod tym względem wyprzedzamy Wielką Brytanię, Niemcy, a nawet USA. Dynamika wzrostu nabrała tempa dwa lata temu, gdy około 20% internautów przyznawało się do korzystania z  mobilnego Internetu.

Duża popularność mobilnego internet w Polsce

Mobilny Internet to często jedyna forma dostępu do sieci z jakiej korzystają Polacy - 50% mobilnych internautów w kraju wybrało tę formę komunikacji ze względu na dostęp do sieci. Świadczy o tym narzędzie najczęściej wykorzystywane do mobilnego serfowania po sieci. W 79% przypadków jest to laptop, z którego aż 62% ankietowanych najchętniej korzysta w domu. W  Wielkiej Brytanii czy USA mobilność utożsamiana jest przede wszystkim ze smartfonami. Z laptopów w tych krajach korzysta obecnie niewiele ponad 40% mobilnych internautów. Najbardziej mobilna jest jak zwykle Korea Południowa, w której aż 82% osób korzysta ze smartfona łącząc się z  siecią.

Różnorodność korzystania z urządzeń mobilnych
Popularność laptopów zdaniem Tomasza Kulisiewicza, Analityka Wiodącego firmy Audytel, to wynik potrzeby „dostępu pełniejszego, bardziej kompleksowego, niż to się da zrobić przy korzystaniu ze smartfona.”.

Trzeba jednak podkreślić, że rozpowszechnienie smartfonów jako środka dostępu do mobilnej sieci rośnie szybciej niż powszechność laptopów. Z kolei spadek liczby stacjonarnych komputerów jako urządzeń wykorzystywanych w  mobilnym dostępie do sieci jest prawdopodobnie wynikiem przesiadania się użytkowników komputerów na laptopy, a w niektórych przypadkach na netbooki.

Zwyczaje korzystania z internetu monilnego w domu

Polacy korzystają z mobilnego Internetu przede wszystkim w domu i w jego okolicy, np. w ogrodzie, ale również w miejscu pracy. Nie oznacza to jednak, że mobilność jest nam obca, ale korzystamy z niej w znacznie mniejszym stopniu niż wynika to z definicji „Internetu mobilnego”. Mimo to aż 67% mobilnych internautów w Polsce decyzję o korzystaniu z  mobilnego Internetu motywuje koniecznością mobilności poza domem. Dlatego też jako bardzo ważny czynnik przy decyzji o zakupie mobilnego dostępu do sieci uznano jej zasięg (86% wszystkich internautów). Decydując się na mobilność 80% polskich internautów, a więc także ci, którzy nie są jeszcze mobilni, interesowałoby się ceną i prędkością pobierania.

Powody rozpoczęcia korzystania z mobilnego internetu

Mobilny Internet kiedyś postrzegany był jako narzędzie przede wszystkim biznesowe. Obecnie tylko niewielki procent korzysta z takiego dostępu do sieci jedynie w celach związanych z pracą zawodową. Uśredniając wyniki dla wszystkich grup użytkowników Internetu mobilnego okazuje się, że aż 94% kieruje się celami osobistymi, przy czym 46% także celami biznesowymi.

Wyniki są reprezentatywne dla 18,5 miliona Polaków na terenie całego kraju, w wieku 15-69 lat. Badanie przeprowadzono wyłącznie wśród internautów.

Źródło: Ericsson

Art. zamieszczony za zgodą serwisu Techbyte.pl

techbyte

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  Póki mobilny internet ma limity danych - nie będzie czymś naturalnym.
  • avatar
   Konto usunięte
   -1
   wszędzie takie same artykuły. jakby faktycznie stacjonarki miały umrzeć to by i reszta poszła się walić bo to one napędzają rozwój:D gry na pieca są siłą motoryczną. a to że ludzie częściej korzystają z neta bezprzewodowego na laptopach to chyba normalne? mogliby zrobić porównanie internet stacjonarny vs mobilny, jakość, prędkość i dostępność
   • avatar
    Nalovp
    -4
    Napiszcie newsa o dzisiejszej przecenie w Apple Store bo to tylko dzisiaj.
    • avatar
     vincentlaw
     0
     Proszę, wrzucajcie te zdjęcia w wyższej rozdzielczości gdyż chciałbym mieć możliwość ich odczytania.
     • avatar
      MastaLama
      0
      wielu osobom nie potrzeba 5 megowego łącza żeby przeglądać nk, fbooka czy posiedzieć na gg i napisać kilka maili przy okazji odwiedzając kilka stron. Taki internet mobilny to dobra rzecz jeżeli w podobnej cenie co na kablu mamy internet mobilny choć wolniejszy to za to wszędzie.
      • avatar
       jarekzon
       0
       Wygoda jest na pierwszym niejscu.
       • avatar
        radomiak.wojtek
        0
        A mój powód rozpoczęcia korzystania z internetu mobilnego :
        to je**ne tp nie chce mi kabla pociągnąć pod dom i nie mam innej możliwości korzystania z internetu ...
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Jeżeli chodzi o analizę internetową etc. to ja osobiście poleciłbym wam zapoznać się z tą stroną:
         (..)