Ciekawostki

Jak rozpoznać sztukę generowaną przez AI? Artyści wskazują różnice

przeczytasz w 2 min.

Rozpoznanie, czy dana grafika została wygenerowana przez AI, czy jednak stworzona przez człowieka, jest już dość trudne. Artyści podali kilka sposobów na to, by sprawdzić, kto jest autorem konkretnego „dzieła".

Coraz trudniej stwierdzić, kto wykonał daną grafikę

Sztuczna inteligencja stworzy Twój portret w różnych stylach, ale też najdziwaczniejsze obrazki, jakie tylko możesz sobie wyobrazić. Wiele z nich jednak wygląda na zaprojektowane przez człowieka i coraz trudniej jest rozpoznać, czy przypadkiem nie mamy do czynienia ze sztuką wygenerowaną przez AI. Jak mówi Ellie Pritts, artystka wykorzystująca w swoich dziełach wiele form generatywnej sztucznej inteligencji:

Wydaje mi się, że przeciętnemu człowiekowi nie pozostało zbyt wiele czasu, zanim nie będzie w stanie dostrzec różnicy.

Narzędzia, takie jak Midjourney czy DALL-E 2 wywołują coraz więcej kontrowersji, czego skutkiem są nie tylko różnorodne debaty, ale też chociażby ostatni pozew wystosowany przez artystów. Krytyka dotyczy głównie sposobu, w jaki dane systemy uczą się tworzyć grafiki, a mianowicie na publicznie opublikowanych dziełach sztuki oraz obrazach. Jak twierdzi Jared Krichevsky, artysta koncepcyjny:

Myślę, że obecny model generatorów grafiki AI jest nieetyczny ze względu na sposób, w jaki gromadzili swoje dane – wbrew wiedzy wszystkich zaangażowanych. Prace artystów są wprowadzane do maszyny wbrew ich woli i ma na celu ich zastąpienie.

Jak rozpoznać sztukę generowaną przez AI?

Na początku stycznia pisaliśmy o tym, jak sprawdzić, czy dany tekst został napisany przez ChatGPT, jednak co w przypadku sztuki? Serwis Wired przeprowadził wywiady z artystami i wielu z nich uważa, że charakterystyczne znaki, dzięki którym można rozpoznać, czy grafika została wygenerowana przez AI, staną się mniej widoczne w miarę postępu technologii, a twórcy narzędzi dostosowują je tak, aby rozwiązać typowe problemy, czyli martwe oczy oraz zbyt wiele palców.

Dan Eder, grafik postaci 3D, uważa, że użytkownicy powinni wziąć pod uwagę ogólny projekt dzieła, próbując dostrzec obraz sztucznej inteligencji:

Powiedzmy, że był to obraz na którym znajduje się zbroja wojownika fantasy. Na pierwszy rzut oka grafika wygląda pięknie i jest bardzo szczegółowa, ale przez większość czasu nie kryje się za tym żadna logika. Kiedy artysta koncepcyjny tworzy zbroję dla postaci, trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy: funkcjonalność, rozmieszczenie kończyn, stopień rozciągnięcia.

Z kolei John Ramsey, artysta tworzący ilustracje zwierząt, zwraca uwagę na brak intencjonalności w obrazach AI:

AI nie ma żadnych empirycznych podstaw, aby zrozumieć, kim są ludzie, czym są drzewa lub czym są ręce. Wszystkie te rzeczy są po prostu wrzucane, ponieważ były w stanie powiązać słowa twojego monitu z punktami danych w ukrytej przestrzeni, która im odpowiada.

O ile te wskazówki aktualnie mogą jeszcze pomóc, o tyle w prawdopodobnie niedalekiej przyszłości większość osób nie będzie w stanie konsekwentnie identyfikować grafiki AI bez pomocy komputera.

Najważniejszą rzeczą jest możliwość wykrycia, co jest prawdziwe, a co nie - nie tyle ludzkim okiem, ale usługami.

Źródło: wired.com

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Fiona
  9
  No położyłam się ze śmiechu na pół godziny na dywanie. Lubię, wręcz uwielbiam RPG w świecie fantasy. I jak żyję nie widziałam "praktycznej zbroi" w żadnej grze. Zbroje w grach mają być "bajeranckie" i takie są. Zbroje z minionych wieków miały chronić w walce i tak były robione.
  Tutaj po prostu czuć strach grafików że zostaną bez pracy. Tylko tyle i aż tyle...
  • avatar
   PerfectDAY
   3
   Nie tak wyobrażałem sobie pierwszą walkę człowieka z AI.
   • avatar
    piterk2006
    2
    Sztuka jest intencjonalna? Od kiedy? Większość sztuki współczesnej to rzyg lub wizja geniusza-autora. Może zrobić kwadratowego ludzika z żarówką na głowie i powiedzieć, że to człowiek. Gdzie to jest lepsze od AI?
    • avatar
     brettsinclairdannywilde
     2
     Problem całej AI polega na tym, i to nie tylko jeżeli chodzi o dzieła plastyczne, wynika z tego że nie jest to sztuka kreatywna tylko opiera się na działaniach już stworzonych wcześniej przez ludzi ...... podobnie jak było z pierwszą wygraną przez komputer w szachach - zastosowano metodę brute force czyli wprowadzono bazę rozegranych mistrzowskich partii przez ludzi. W tym względzie jest to niestety konkurencja ze strony AI wysoce nieetyczna, ponieważ w takim samym wypadku człowiekowi (artyście), który bazuje na działaniach innych twórców najczęściej wytacza się procesy sądowe o plagiat. Więc dlaczego nie zastosować tej zasady do sztuki tworzonej przez AI ???
     • avatar
      Lukasxxz
      1
      Przecież zarzuty jakie artyści wysuwają względem AI dotyczą też ich samych xD.
      • avatar
       zack24
       1
       Kiedyś kupiłem kilka prac faceta, który udzielał się jako instruktor rysunku i malarstwa. Brakowało mu kasy i z żoną stwierdziliśmy, że do biura zakupimy kilka prac. Potem coś do domu. Potem komuś też poleciliśmy, bo wpadały w oko.
       Dzisiaj nie żałuję, że wsparłem tego człowieka, bo wyrósł na prawdziwego artystę. Takiego, który żyje i tworzy jak artysta. Wydaje mi się, że on nie ma się czego obawiać.
       Jak ktoś chce to wstawię namiar na niego.
       • avatar
        Kasuja Wpisy Automatem
        0
        jak zwykle najwięcej do gadania mają tzw. 'artyści'.